دیوارفلک‌الافلاک 

زمان مطالعه این مطلب تنها: 2 دقیقه

دیوارفلک‌الافلاک

  دیوارفلک‌الافلاک ، دیوار هزارساله ۱۲برجی خرم‌آباد پیرامون قلعه فلک الافلاک احیا می شود.   به گزارش سایت لرم و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، دکتر  عطا حسن پور روز چهارشنبه 1403/3/16ابیان داشت : حصار تاریخی ۱۲ برجی خرم‌آباد پیرامون محل فعلی قلعه فلک‌الافلاک از ۱۲ برج تشکیل شده بود که به مرور زمان تخریب شده و اثری از آن باقی نمانده است.

وی گفت: اوایل دهه ۹۰ بخشی از دیوار ۱۲ برجی با الهام از تصاویر قدیمی و موازی با خیابان اصلی احداث شد که با برنامه‌ریزی انجام شده، پس از برداشتن نرده‌های موجود و انجام پی‌ریزی، حصار ۱۲ برجی در امتداد حصار احیا شده در ضلع غربی قلعه شروع شده است.

وی بیان کرد: براساس آخرین نقشه‌های موجود و در دسترس مربوط به سرهنگ چریکف روسی، محل حصار اصلی و ۱۲ برج مشخص است و بر این مبنا عملیات احیای این دیوار تاریخی با اندکی جابجایی براساس وضع موجود، آغاز شد که پیش بینی می‌شود تا حدود یک ماه آینده تکمیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: این حصار براساس اسناد و مدارک موجود به عنوان یکی از محله‌های قدیمی شهر خرم‌آباد حدود ۲۰ هکتار از اراضی منطقه شامل تپه باستانی، قلعه فلک‌ الافلاک و محیط پیرامون، محدوده فعلی پادگان سپاه پاسداران، محدوده فعلی باشگاه افسران و سربازخانه، چهار باغ تاریخی و سراب تاریخی گلستان را در برداشته است.

حسن پور با بیان اینکه حصار اصلی ۱۲ برجی در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ با احداث خیابان فعلی ۱۲ برجی از بین رفته و با کمی عقب نشینی، اثری از آن باقی نمانده است افزود: طبق اسناد موجود و گفته پژوهشگران و مورخان، ۱۲ برج حصار پیرامونی قلعه فلک‌الافلاک، هر کدام یک نام داشته که منطبق با بروج فلکی بوده است.

قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد بر روی تپه‌ای در مرکز این شهر و در محوطه باغ تاریخی گلستان از جمله آثار باستای و تاریخی است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند.

ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه زیبا تا سطح تپه‌ای که روی آن قرار دارد 5.22 متر است و مساحت آن به 5300 مترمربع می‌رسد. پرتگاه دورتادور این قلعه با پوشش گیاهی‌اش هم انگار آن را جادویی و دست‌نیافتنی کرده است.

فلک الافلاک وسط شهر خرم‌آباد و بالای یک تپه قرار گرفته که منظره‌ای دیدنی به شهر دارد. به فلک الافلاک قلعه دوازده‌برجی هم می‌گویند که انگار برگرفته از دوازده ماه سال است. درواقعیت هم  اینجا 12 برج داشته که الان 8 برجش باقی مانده.

قلعه فلک الافلاک بهترین اثر تاریخی خرم‌آباد است که درطول عمرش هم جای زندگی حاکمان مختلف و هم محل نگهداری زندانیان بوده. الان هم می‌توانید از داخل قلعه و موزه‌های مختلف مردم‌شناسی و باستان‌شناسی و چایخانه سنتی‌اش بازدید کنید و به روایت‌ها و داستان‌های تاریخی‌اش دل بدهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.