بهروز بازگیر

زمان مطالعه این مطلب تنها: 3 دقیقه

بهروز بازگیرImage result for ‫دکتر بهروز بازگیر‬‎

بهروز بازگیر در شهر خرم آباد دیده به جهان گشود .وی استاد دانشگاه و دیرین شناس خرم آبادی مقیم اسپانیا است.دکتر بهروز بازگیر سر پرست  تیم کاوشگران ایرانی و اسپانیایی است .این تیم در پروژه غار کلدر فعالیت دارند.

 از تاریخ ۹۸/۱/۶ کاوش باستان شناسی در غار کلدر  به سرپرستی دکتر بهروز بازگیر شروع به کار کرده است.

 

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور اعلام کرد: در پی کاوش‌های غار کلدر در مورد سنت‌های ابزارسازی مربوط به دوره پارینه سنگی میانه و جدید، یافته‌های جدیدی به کشف رسیده است. در ادامه خبر الفبای سفر را دنبال کنید.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور اعلام کرد: در پی کاوش‌های غار کلدر در مورد سنت‌های ابزارسازی مربوط به دوره پارینه سنگی میانه و جدید، یافته‌های جدیدی به کشف رسیده است.

در حاشیه بازدید از فصل سوم کاوش در غار کلدر خرم آباد روح الله شیرازی گفت: یافته‌های جدیدی در مورد سنت‌های ابزارسازی که دوره پارینه سنگی میانه و جدید مربوط است در این فصل از کاوش بدست آمده است.رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور ادامه داد: در این کاوش در مورد وضعیت معیشتی و رژیم غذایی در دوره پارینه سنگی به شواهدی دست پیدا کرده ایم که این اطلاعات با انجام آزمایشات لازم تکمیل خواهد شد.

وی به مطالعات انجام شده در غارهای تاریخی دره خرم آباد از جمله قمری، کنجی و یافته اشاره کرد و افزود: به طور یقین با جمع آوری اطلاعات به دست آمده از این غارها، اطلاعات تقریبا کامل و جامعی از وضعیت و استمرار حضور انسان در دره خرم آباد کسب خواهیم کرد.

در این بازدید  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان امین قاسمی با ابراز رضایت از تیم کاوش غار کلدراز رئیس پژوهشکده باستان شناسی در خواست کرد پیگیری لازم نسبت به صدور مجوز ادامه کاوش در غار کلدر را انجام شود.

 

یادداشت دکتر بازگیر

با سلام و احترام خدمت همه عزیزان

سرانجام بعد از حدود دو سال، مقاله ظهور انسان های هوشمند و انقراض نئاندرتال ها در لرستان در مجموعه کتاب «پارینه سنگی ایران» با زحمات فراوان دکتر گوران و دکتر قصیدیان منتشر شد که در اینجا جا دارد که از طرف خودم و همه همکاران از این دو بزرگوار نهایت سپاسگزاری را داشته باشم.

مهمترین هدف از انتشار این مقاله، برگرداندن این مقاله مهم به زبان فارسی بود که به همت همسر عزیزم و با همکاری فنی اینجانب صورت پذیرفت.

امید است که این مقاله بتواند اندک راهنمایی باشد برای آن دسته از عزیزانی که تمایل به تحقیق و مطالعه در زمینه پارینه سنگی ایران، به ویژه منطقه زاگرس میانی و بالاخص دره خرم آباد دارند.

در چکیده مقاله «ظهور انسان های هوشمند و انقراض نئاندرتال ها: بینش و درک بیشتر از غار کلدر (دره خرم آباد: غرب ایران) آمده است:

«غار کلدر یکی از محوطه‌های کلیدی پارینه سنگی با شواهدی از دوره گذار از پارینه سنگی میانی به جدید در ایران است.

کاوش‌های باستان شناسی در این محوطه در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ منجر به کشف شواهد فرهنگی مرتبط با انسان‌های مدرن و شواهد احتمالی از وجود دست ساخته‌های نئاندرتال در لایه‌های پایین‌تر گردید.

در راستای گاهنگاری این محوطه چهار نمونه به روش تاریخ گذاری ترمولومینسانس برای لایه ۴ انجام شد که تاریخی بین ۳۳۰۰±۲۳۱۰۰ تا ۲۳۰۰±۲۹۴۰۰ و سه نمونه نیز به روش رادیو کربن از نمونه‌های زغال چوب که مربوط به قسمت پایین‌تر همان لایه و نشان دهنده سه سن تقویمی ۳۶۷۵۰ تا ۳۸۶۵۰، ۴۲۳۵۰ تا ۴۴۲۰۰ و ۴۶۰۵۰ تا ۵۴۴۰۰، همگی با درصد اطمینان ٪ ۹۵.۴ بودند.

غار کلدر اولین محوطه پارینه سنگی جدید با لایه نگاری دقیق بوده که در زاگرس کاوش گردیده است.

این محوطه یکی از قدیمی‌ترین محوطه‌ها با مواد فرهنگی متعلق به انسان‌های مدرن در غرب آسیاست.

این کاوش همچنین فرصتی برای مطالعه تفاوت‌های فناوری دست افزارهای موستری و اولین فناوری‌های پارینه سنگی جدید و همچنین رفتارهای بشری در این منطقه را فراهم می‌کند.

در این پژوهش، نویسندگان شرح مفصلی از لایه نگاری کاوش‌های جدید، نتایج کمیتی از مجموعه دست افزارهای سنگی، تجزیه و تحلیل مقدماتی بقایای جانوری، داده‌های زمین-گاهنگاری، جنبه‌های تافونومی (با مطالعه آثار بر جای مانده بر نمونه‌های استخوانی) و تفسیری از دیرین بوم شناسی منطقه را ارائه داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.