لاستیک‌ سازی خرم آباد

زمان مطالعه این مطلب تنها: 34 دقیقه
محتوا پنهان
1 لاستیک‌ سازی خرم آباد

لاستیک‌ سازی خرم آبادImage result for ساختمان لاستیک

لاستیک‌ سازی خرم آباد یکی از دو پروژه صنعتی بزرگی بود که دکتر روحانی  رئیس‌جمهور در تاریخ 93/3/28 در سفر استانی به خرم آباد، احداث این پروژه را مطرح نمود. اینک پس از گذشت هفت سال یک زمین خالی دستاورد سفر تاریخی دولت تدبیر و امید  در خرم آباد است.حسن روحانی در روز اول سفر خود به لرستان در جمع مردم در ورزشگاه تختی شهر خرم‌آباد و در تشریح برنامه‌های دولت در لرستان اظهار داشت: برای اجرای دو طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت قول داده‌اند که در این استان کار را آغاز کنند و دولت هم با همه وجود حمایت خواهد کرد. کارخانه لاستیک خودرو و کارخانه سنگ‌بری مدرن این دو طرح است که هر دو را این وزارتخانه متقبل شده است.

 امروز که ۴ سال از وعده دولت یازدهم به مردم لرستان برای احداث کارخانه لاستیک‌سازی می‌گذرد، مردم لرستان جز حرف‌ها و بازدیدهای نمایشی هیچ عملیات اجرایی در راستای محقق شدن این وعده ۴ ساله ندیده‌اند؛ طرحی که می‌رود تا به سرنوشت دیگر پروژه‌های صنعتی و عمرانی لرستان دچار شود.

پروژه‌های نیمه‌تمام لرستان که با گذشت چندین سال همچنان بهره‌برداری نشده‌اند، چشم مردم را از اجرایی نشدن پروژه لاستیک‌سازی نیز ترسانده است؛ پروژه‌ای که قرار بود ۳۶ ماهه بهره‌برداری شود همچنان آب و برق ندارد و از زمان کلنگ زنی جز خاک‌برداری زمین پروژه که آن‌هم پیشرفت چندانی ندارد، تقریباً هیچ اقدامی برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته است.

۲۱ خرداد ماه ۹۳

لاستیک‌سازی وعده دولت یازدهم در نخستین سفر به لرستان

حسن روحانی در ۲۸ خردادماه سال ۹۳ به لرستان به‌عنوان پنجمین مقصد خود سفر کرد و در جریان سفر خود به این استان ۷۹ مصوبه را برای اجرایی شدن در سال‌های ۹۳ و ۹۴ در نظر گرفت.کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد یکی از پروژه‌هایی است که در سفر روحانی به لرستان مصوب شد.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز در تاریخ ۲ تیرماه ۹۳ طی نشست خبری با اصحاب رسانه لرستان جزئیات مصوبات سفر روحانی به این استان را تشریح کرد و در سخنانی گفت: ساخت کارخانه لاستیک با ظرفیت ۲۰۰ هزار حلقه توسط شرکت ایدرو یکی از مصوبات سفر هیئت دولت بود، مکاتبه‌های ساخت این کارخانه انجام‌شده است اما هنوز مشخص نیست که مکان این کارخانه در کدام شهرستان باشد و ما هم هیچ اصراری بر مکان این کارخانه نداریم و مطیع نظر کارشناسی هستیم.

پس‌ازآن بررسی‌های کارشناسی برای مشخص شدن مکان احداث کارخانه لاستیک‌سازی صورت گرفت و محمد چگنی معاون برنامه‌ریزی وقت استانداری لرستان در تاریخ ۱۱ شهریورماه سال ۹۳ اعلام کرد که ۲ مکان برای احداث این پروژه پیش‌بینی‌شده است و سرمایه‌گذار می‌تواند هر یک از این دو مکان را انتخاب کند، چگنی همچنین از آمادگی شهرک صنعتی شماره ۳ خرم‌آباد برای استقرار کارخانه لاستیک‌سازی خبر داد.

وی عنوان کرد: نخستین محلی که برای احداث این واحد صنعتی پیشنهاد شده یک قطعه زمین از محل منابع ملی در اطراف شهر خرم‌آباد است که هم به کمربندی خرم‌آباد نزدیک بوده و هم فاصله کمی با فرودگاه و پروژه راه‌آهن خرم‌آباد دارد.

وی بیان داشت: این زمین ۱۲۲ هکتار وسعت دارد و چون مسطح بوده هزینه‌های کمتری برای تسطیح این زمین نیاز است.

یکم اسفندماه ۹۵

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان با اشاره به گزینه دوم برای احداث کارخانه لاستیک سازی خرم آباد عنوان کرد: در این راستا یک قطعه زمین ۹۶ هکتاری برای احداث این پروژه پیشنهاد شده که استاندار لرستان نیز از این محل بازدید داشته اند.

چگنی همچنین از پیشنهاد اختصاص زمین برای احداث کارخانه لاستیک سازی در شهرک صنعتی شماره ۳ خرم آباد خبر داد و یادآور شد: در شهرک های صنعتی شماره یک و دو به مساحت مورد نیاز زمین نداریم ولی شهرک صنعتی شماره سه قابلیت احداث این کارخانه را دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون در شهرک شماره ۳ واحد خرم آباد واحد صنعتی احداث نشده است ادامه داد: در این شهرک تنها دو مجوز واحد صنعتی صادر شده که هنوز عملیاتی نشده اند.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان مساحت شهرک صنعتی شماره ۳ خرم آباد را حدود ۷۰ هکتار عنوان کرد و یادآور شد: نیاز ما برای احداث کارخانه لاستیک سازی ۵۰ هکتار است که می توان این میزان را در شهرک صنعتی شماره ۳ نیز تامین کرد.

چگنی با اشاره به رایزنی و گفتگو با سرمایه گذار پروژه افزود: هر کدام از زمین های پیشنهادی مزایایی دارند که سرمایه گذار می تواند نسبت به انتخاب هر کدام از این گزینه ها اقدام کند.

جلسات پیگیری احداث لاستیک سازی را هفتگی برگزار می کنیم

هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز از برگزاری جلسات هفتگی یا ۱۵ روزه برای تسریع در اجرای این طرح صنعتی خبر داد و گفت: ما این قول را می دهیم که در شش ماه دوم سال و با آغاز اجرای پروژه جلسات مربوط به این کارخانه لاستیک سازی را به صورت هفتگی یا ۱۵ روزه برگزار کنیم.

بازوند با تاکید بر حمایت ویژه از احداث کارخانه لاستیک سازی ادامه داد: به طور مستمر با برگزاری جلسات متعدد ضمن رصد روند کار موانع پیش روی احداث کارخانه را رفع خواهیم کرد.

این در حالی است که روند کند و لاک پشتی اجرای پروژه نشان دهنده این است که برگزاری جلسات منظم برای رفع موانع پیش روی احداث این واحد صنعتی در دستور کار نبوده است.۱۹ اردیبهشت ماه ۹۶

 

کلنگ زنی پروژه یک سال پس از تصویب طرح

از اجرای این طرح تا تاریخ ۲۱ خرداد ۹۴ خبری نبود، یعنی یک سال کلنگ زنی و اجرای طرح به تعویق افتاد تا درنهایت با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهور این پروژه در سال ۹۴ کلنگ زنی شود.

اینکه مسئولان لرستان در این یک سال برای پروژه لاستیک سازی خرم آباد چه کردند موضوعی است که تاکنون به آن پاسخی داده نشده است.

امیرعلی زهره نژاد مدیرعامل کارخانه در مراسم کلنگ زنی این پروژه گفت: متعاقب پیگیری استاندار و با عنایت به پی‌نوشت معاون اجرایی ریاست جمهوری مبنی بر برنامه‌ریزی لازم جهت اجرایی شدن و تحقق احداث کارخانه تایر خودرو، سازمان گسترش با پیگیری‌های مستمر نسبت به تعیین بخش خصوصی توانمند اقدام نموده که درنهایت با مشارکت این بخش، شرکت لاستیک نیک‌رو گسترش با شماره ۴۶۹۶۷۶ در اسفندماه ۱۳۹۳ تأسیس شد.

وی یادآور شد: این سازمان و شرکت فوق شناسایی، ‌مذاکرات و مکاتبات متعدد با شرکت‌های تأمین‌کننده تکنولوژی و تولیدکننده تجهیزات و همچنین تهیه برنامه زمان‌بندی در قالب گزارش مدون ارائه کرده و نهایتاً شهرک صنعتی شماره ۳ خرم‌آباد برای استقرار کارخانه در نظر گرفته‌شده است.

مدیرعامل کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد بابیان این‌که کارخانه لاستیک نیک‌رو گسترش خرم‌آباد در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار ساخته خواهد شد، اعلام کرد: این کارخانه در مدت‌زمان ۳۶ ماه احداث خواهد شد.

شهریورماه ۹۶

امروز ۳۹ ماه از تصویب طرح اجرای کارخانه لاستیک سازی خرم آباد و ۲۷ ماه از کلنگ زنی پروژه توسط معاون اجرایی وقت رئیس جمهوری می گذرد و پروژه ای که قرار بود در مدت زمان ۳۶ ماه بهره برداری شود؛ همچنان در مرحله خاک برداری و تامین زیرساخت های آب، برق و گاز است.

در چنین شرایطی مسئولان استان از افتتاح فاز یک پروژه لاستیک سازی خرم آباد در سال ۹۷ خبر می دهند تا لاستیک سازی نیز به جمع پروژه های تاریخی لرستان بپیوندد.

زیرساخت آب و برق پروژه هنوز تامین نشده است

در آخرین جلسه ای که با حضور استاندار در محل اجرای پروژه برگزار شد، نماینده شرکت لاستیک سازی خرم آباد از اجرای زیرساخت های پروژه خبر داد و گفت: در مدت آغاز عملیات اجرایی کارخانه لاستیک سازی خرم آباد زیرساخت های آب، برق و گاز را احداث کرده ایم، با همکاری آب منطقه ای چند چاه برای تامین آب این کارخانه حفر شده بود اما این چاه ها دبی لازم را نداشتند و با نامه نگاری های صورت گرفته مقرر شد سالانه ۱.۴ میلیون مترمکعب آب از کاکارضا برای این پروژه تخصیص دهند.

وی با بیان اینکه برای تامین برق این کارخانه نیز با شرکت برق باختر قرارداد بسته ایم، تصریح کرد: همچنین در ابتدای کار ۴۴ هکتار زمین و پس از آن نیز ۱۶ هکتار زمین برای اجرای این پروژه خریداری شد.

نماینده شرکت لاستیک سازی خرم آباد با تاکید بر اینکه کار تسطیح زمین های این پروژه از ۱۷ بهمن ماه آغاز شده است، افزود: همزمان با اجرای کار تسطیح زمین های این پروژه، سیل بند نیز احداث می شود.

لزوم برطرف شدن مشکلات زیرساختی لاستیک‌سازی خرم‌آباد

 به نقل از کانال روابط عمومی استانداری لرستان، گودرز امیری عصر امروز در جلسه بررسی و مشکلات شرکت لاستیک‌سازی خرم‌آباد بیان کرد: باید دستگاه‌های اجرایی نگاه مثبتی به رفع موانع و مشکلات سرمایه‌گذاران در استان داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شرکت لاستیک‌سازی خرم‌آباد در بحث زیرساختی هنوز مشکل دارد، افزود: رفع این مشکلات نیازمند همکاری و تلاش مدیران دستگاه‌های مربوطه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان عنوان کرد: در این جلسه مشکلات این شرکت با دستگاه‌های اجرایی استان بررسی و مطالعه قرار گرفت و در پایان مقرر شد امور آب استان و برق منطقه باختر نسبت به تحویل انشعاب هر چه سریع‌تر در زمان مشخص‌شده اقدام کنند.  96/10/5

شهریورماه ۹۶

نادری با اشاره به اینکه سرمایه گذاری این پروژه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است، گفت: تجهیزات این کارخانه نیز به تناسب و هم سو با پیشرفت پروژه خریداری می شود.

این در حالیست که پروژه لاستیک سازی پیشرفت چشمگیری نداشته و همچنان در نقطه آغاز ایستاده است و خبری از خرید تجهیزات کارخانه و یا احداث ساختمان واحد تولیدی نیست. مسئولان استان نیز سخنی از روند پیگیری برای تامین زیرساخت برق این واحد صنعتی از طریق شرکت برق باختر و تامین آب مورد نیاز پروژه از محل رودخانه کاکارضا نمی کنند و همچنان در رویای احداث کارخانه ای بدون انجام هیچ اقدامی به سر می برند. استاندار لرستان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان جز کلی گویی، از جزئیات روند احداث پروژه حرفی نمی زنند تا مردم مطلع شوند علت رکود پروژه ای که قرار بود برای بیش از ۱۰۰۰ لرستانی اشتغال ایجاد کند، چیست!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان: پروژه لاستیک سازی خرم آباد روی ریل افتاده است!

محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اخیرا در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی اذعان کرد که پروژه لاستیک سازی خرم آباد روی ریل افتاده است، این در حالی است که در بازدید میدانی خبرنگار مهر، نه تنها پیشرفتی در روند پروژه دیده نمی شد بلکه عملیات اجرایی پروژه تعطیل بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و برنامه ریزی منابع انسانی استانداری لرستان نیز در نشست اطلاع رسانی برنامه های هفته دولت از پروژه لاستیک سازی خرم آباد به عنوان یکی از فعال ترین پروژه های استان یاد کرد و گفت: این پروژه با حجم سرمایه گذاری یک هزار و ۱۰۰ میلیارد و اشتغالزایی ۱۲۰۰ نفر در حال اجرا است.

مهرداد غضنفری یادآور شد: در این پروژه به صورت سه شیفته و فعالانه کار می شود!

شهریورماه ۹۶

استاندار لرستان: پروژه لاستیک سازی خیلی خوب کار می کند!

استاندار لرستان نیز در حاشیه نشست اطلاع رسانی برنامه های هفته دولت از پروژه های لاستیک سازی خرم آباد به عنوان یکی از بهترین اقدامات صورت گرفته در یک سال اخیر در لرستان نام برد و افزود: این پروژه خیلی خوب کار می کند و پروژه خیلی خوبی است.

این صحبت های مسئولان لرستان در حالی مطرح می شود که پروژه لاستیک سازی خرم آباد امروز هیچ تفاوتی با وضعیتی که در سال گذشته و در جریان بازدید جمعی از خبرنگاران مشاهده شد، ندارد.

همچنان لاستیک سازی خرم آباد هیچ شباهتی به یک پروژه فعال ندارد و تنها یک کوه و زمینی مشرف به کوه در محل احداث پروژه دیده می شود که هیچ عملیات اجرایی در آن صورت نگرفته است؛ لاستیک سازی خرم آباد در شهرک صنعتی شماره ۳ خرم آباد واقع شده است که حتی ساختمانی از شهرک صنعتی در این منطقه دیده نمی شود و تنها به مستقر کردن چند کانکس برای استقرار نگهبانان اکتفا شده است.

شهریورماه ۹۶

تناقض در صحبت های مسئولان لرستان و آنچه که در بازدید میدانی از پروژه دیده می شود، بیان گر این است که لاستیک سازی خرم آباد به سرنوشت دیگر پروژه های لرستان گرفتار شده است، جانمایی نامناسب پروژه در شهرک صنعتی که هیچ یک از زیرساخت های لازم را برای این پروژه ندارد، لاستیک سازی را ۴ سال عقب انداخته تا چرخ این پروژه برای مردم لرستان نچرخد.   96/6/14

یک زمین خالی دستاورد چهارساله دولت در خرم آباد

لاستیک‌سازی یکی از دو پروژه صنعتی بزرگی بود که رئیس‌جمهور به مردم یکی از بیکارترین استان‌های کشور قول داد و حالا یک زمین خالی دستاورد سفر نخست هیئت دولت است.

 امروز که ۴ سال از وعده دولت یازدهم به مردم لرستان برای احداث کارخانه لاستیک‌سازی می‌گذرد، مردم لرستان جز حرف‌ها و بازدیدهای نمایشی هیچ عملیات اجرایی در راستای محقق شدن این وعده ۴ ساله ندیده‌اند؛ طرحی که می‌رود تا به سرنوشت دیگر پروژه‌های صنعتی و عمرانی لرستان دچار شود.

پروژه‌های نیمه‌تمام لرستان که با گذشت چندین سال همچنان بهره‌برداری نشده‌اند، چشم مردم را از اجرایی نشدن پروژه لاستیک‌سازی نیز ترسانده است؛ پروژه‌ای که قرار بود ۳۶ ماهه بهره‌برداری شود همچنان آب و برق ندارد و از زمان کلنگ زنی جز خاک‌برداری زمین پروژه که آن‌هم پیشرفت چندانی ندارد، تقریباً هیچ اقدامی برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته است.۲۱ خرداد ماه ۹۳

لاستیک‌سازی وعده دولت یازدهم در نخستین سفر به لرستان

حسن روحانی در ۲۸ خردادماه سال ۹۳ به لرستان به‌عنوان پنجمین مقصد خود سفر کرد و در جریان سفر خود به این استان ۷۹ مصوبه را برای اجرایی شدن در سال‌های ۹۳ و ۹۴ در نظر گرفت.

کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد یکی از پروژه‌هایی است که در سفر روحانی به لرستان مصوب شد.

حسن روحانی در روز اول سفر خود به لرستان در جمع مردم در ورزشگاه تختی شهر خرم‌آباد و در تشریح برنامه‌های دولت در لرستان اظهار داشت: برای اجرای دو طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت قول داده‌اند که در این استان کار را آغاز کنند و دولت هم با همه وجود حمایت خواهد کرد. کارخانه لاستیک خودرو و کارخانه سنگ‌بری مدرن این دو طرح است که هر دو را این وزارتخانه متقبل شده است.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز در تاریخ ۲ تیرماه ۹۳ طی نشست خبری با اصحاب رسانه لرستان جزئیات مصوبات سفر روحانی به این استان را تشریح کرد و در سخنانی گفت: ساخت کارخانه لاستیک با ظرفیت ۲۰۰ هزار حلقه توسط شرکت ایدرو یکی از مصوبات سفر هیئت دولت بود، مکاتبه‌های ساخت این کارخانه انجام‌شده است اما هنوز مشخص نیست که مکان این کارخانه در کدام شهرستان باشد و ما هم هیچ اصراری بر مکان این کارخانه نداریم و مطیع نظر کارشناسی هستیم.

پس‌ازآن بررسی‌های کارشناسی برای مشخص شدن مکان احداث کارخانه لاستیک‌سازی صورت گرفت و محمد چگنی معاون برنامه‌ریزی وقت استانداری لرستان در تاریخ ۱۱ شهریورماه سال ۹۳ اعلام کرد که ۲ مکان برای احداث این پروژه پیش‌بینی‌شده است و سرمایه‌گذار می‌تواند هر یک از این دو مکان را انتخاب کند، چگنی همچنین از آمادگی شهرک صنعتی شماره ۳ خرم‌آباد برای استقرار کارخانه لاستیک‌سازی خبر داد.

وی عنوان کرد: نخستین محلی که برای احداث این واحد صنعتی پیشنهاد شده یک قطعه زمین از محل منابع ملی در اطراف شهر خرم‌آباد است که هم به کمربندی خرم‌آباد نزدیک بوده و هم فاصله کمی با فرودگاه و پروژه راه‌آهن خرم‌آباد دارد.

وی بیان داشت: این زمین ۱۲۲ هکتار وسعت دارد و چون مسطح بوده هزینه‌های کمتری برای تسطیح این زمین نیاز است.یکم اسفندماه ۹۵

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان با اشاره به گزینه دوم برای احداث کارخانه لاستیک سازی خرم آباد عنوان کرد: در این راستا یک قطعه زمین ۹۶ هکتاری برای احداث این پروژه پیشنهاد شده که استاندار لرستان نیز از این محل بازدید داشته اند.

چگنی همچنین از پیشنهاد اختصاص زمین برای احداث کارخانه لاستیک سازی در شهرک صنعتی شماره ۳ خرم آباد خبر داد و یادآور شد: در شهرک های صنعتی شماره یک و دو به مساحت مورد نیاز زمین نداریم ولی شهرک صنعتی شماره سه قابلیت احداث این کارخانه را دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون در شهرک شماره ۳ واحد خرم آباد واحد صنعتی احداث نشده است ادامه داد: در این شهرک تنها دو مجوز واحد صنعتی صادر شده که هنوز عملیاتی نشده اند.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان مساحت شهرک صنعتی شماره ۳ خرم آباد را حدود ۷۰ هکتار عنوان کرد و یادآور شد: نیاز ما برای احداث کارخانه لاستیک سازی ۵۰ هکتار است که می توان این میزان را در شهرک صنعتی شماره ۳ نیز تامین کرد.

چگنی با اشاره به رایزنی و گفتگو با سرمایه گذار پروژه افزود: هر کدام از زمین های پیشنهادی مزایایی دارند که سرمایه گذار می تواند نسبت به انتخاب هر کدام از این گزینه ها اقدام کند.

 چوب زیرساخت‌ها ،لای چرخ لاستیک‌سازی خرم‌آباد!

احداث کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد جزو مصوبات سفر هیأت دولت یازدهم به لرستان بود و خرداد 94 این پروژه با حضور محمد شریعت‌مداری معاون اجرایی رئیس جمهور کلنگ‌زنی شد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، کارخانه لاستیک‌سازی در شهرک صنعتی شماره«3» خرم‌آباد قرار دارد و برای تأمین زیرساخت‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است. در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان مشکلات این پروژه مطرح شد.

شاه‌حسینی عضو هیأت مدیره شرکت لاستیک‌سازی خرم‌آباد در این جلسه گفت: پروژه در شرایط نسبتاً خوبی قرار دارد. دهه فجر سال گذشته عملیات احداث شروع شده و خاک‌برداری 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ادامه داد: البته با مشکلاتی در بحث زیرساخت‌ها مواجه شده‌ایم. برای تأمین آب طی یک سال اخیر قول‌هایی به ما داده شده اما شرکت آب منطقه‌ای لرستان با حفر چاه موافقت نمی‌کند.

شاه‌حسینی اظهار کرد: انتقال آب در حضور آقای بازوند استاندار مصوب شده اما هنوز کار خاصی در این زمینه اجرا نشده است.

در مکان احداث کارخانه، آبی وجود ندارد

بهروز ابراهیمی معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای لرستان در واکنش به این انتقاد گفت: آن منطقه(کمالوند) تخصیص آب ندارد و امکان تأمین آب هم نیست، چون در منطقه‌ای که قرار است کارخانه احداث شود، آبی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: آنجا سطح آب خیلی پایین رفته و بعد از بررسی تمام جوانب، خط انتقال آب کاکارضا را برای تأمین آب این پروژه درنظر گرفته‌ایم.

آب منطقه‌ای مشکل را حل کند

مهرداد غضنفری امرایی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان در این باره اظهار کرد: امور آب همان موقع مکلف شده که این مشکل را حل کند و باید در این راستا جدیت داشته باشد.

وی یادآور شد: براساس ماده 81 وزارت نیرو مکلف است که آب، برق و گاز را برای شهرک‌های صنعتی فعال کند.

غضنفری امرایی با بیان اینکه پروژه لاستیک‌سازی روند اجرایی خوبی دارد، افزود: این پروژه برای ما حیاتی است و کوتاهی دستگاه‌ها نباید مُخل این روند باشد و چون طرح ملی است نباید منتظر اعتبارات استان باشید.

مشکل‌های برق پروژه

در ادامه عضو هیأت مدیره شرکت لاستیک‌سازی خرم‌آباد با اشاره به مشکل‌های برق پروژه، تصریح کرد: هزینه اتصال به شبکه برق را به ما تحمیل کرده‌اند. متأسفانه با وجود مصوبه وزارت نیرو که برق را باید درب کارخانه به ما تحویل بدهند اما این مصوبه هنوز اجرا نشده است.

شاه‌حسینی اضافه کرد: با پادرمیانی استانداری تاحدودی مشکل‌ها حل شده و هزینه انتقال از پست کمالوند را متقبل شده که البته برای ما هم 15 میلیارد تومان هزینه دارد. حدود پنج کیلومتر از این پست تا کارخانه معارض دارد که استانداری تعهد داده این مشکل را رفع کند.

انتقال برق جزو تعهدات ما نیست

علی صفری معاون برنامه‌ریزی شرکت برق منطقه‌ای باختر نیز گفت: در اکثر پروژه‌های استان لرستان با مشکل معارض مواجه هستیم و بحث تملک زمین را قرار نیست ما انجام بدهیم.

وی ادامه داد: خط انتقال براساس قرارداد به عهده مشترک است و جزو تعهدات ما نیست.

صفری خاطرنشان کرد: روش تأمین انرژی چنین پروژه‌هایی را مشترکین می‌توانند به سه روش انجام بدهند و خیلی مشکل خاصی برای خرید انرژی وجود ندارد.

شرکت برق منطقه‌ای باختر همکاری بیشتری داشته باشد

غضنفری امرایی در این باره گفت: انتظار داریم شرکت برق منطقه‌ای باختر همکاری بیشتری داشته باشد و برخی پروژه‌های عظیم استان به‌خاطر تعلل این شرکت با مشکل مواجه شده و بیش از این نمی‌توانیم تحمل کنیم .

وی با بیان اینکه  شرکت برق منطقه‌ای باختر تمایلی به کار در لرستان ندارد، یادآور شد: به‌خاطر کم‌کاری این شرکت، استاندار نامه‌ای به وزیر نیرو نوشته که در اختیار من است و تأکید دارد لرستان به همراه همدان شرکت برق منطقه‌ای مستقل داشته باشند و اگر این روند ادامه داشته باشد آن را به وزیر تحویل خواهم داد.

شرکت گاز اعلام کرده هشت ماه از سال را تأمین می‌کند!

شاه‌حسینی عضو هیأت مدیره درباره بحث گازرسانی نیز گفت: 12 میلیون مترمکعب در سال گاز می‌خواهیم که شرکت گاز استان اعلام کرده که هشت ماه را تأمین می‌کند و چهار ماه آخر سال را باید خودمان به عهده بگیریم.

بحث گاز جای نگرانی ندارد

حشمت‌الله شمس خرم‌آبادی مدیرعامل شرکت گاز لرستان در این باره تأکید کرد: اگر این کارخانه راه‌اندازی شود ما قول می‌دهیم که گاز 12 ماه را تأمین کنیم و جای نگرانی نیست.

وی یادآور شد: سال پیش که با بدترین شرایط در بحث گاز کشور مواجه بودیم، مشکلی برای تأمین گاز صنایع نداشتیم.

قیمت زمین افزایش پیدا می‌کند!

عضو هیأت مدیره این شرکت در ادامه گفت: در بحث زمین کارخانه قیمت‌های متفاوتی به ما اعلام می‌شود و در ابتدا آن مکان را به عنوان منطقه محروم به ما معرفی کردند و قرار بود طبق آن پول بدهیم اما قیمت زمین در سال 94 و 95 افزایش پیدا کرد.

شاه‌حسینی خاطرنشان کرد: پسماند هم مشکل‌ساز شده و شهرداری نمی‌تواند به تنهایی آن را انجام دهد و خودمان هم کمک می‌کنیم.

پلیس راهور در روزهای تعطیل برای کامیون‌ها محدودیت تردد ایجاد کرده!

وی اظهار کرد: پلیس راهور در روزهای تعطیل برای کامیون‌های ما محدودیت تردد ایجاد کرده که این مشکل، عملیات خاک‌برداری را کند می‌کند و اگر این روند ادامه داشته باشد تا پایان شهریور نمی‌توانیم خاک‌برداری را تکمیل کنیم.

هر چه در قرارداد قید شده انجام می‌دهیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان در این رابطه گفت: با پلیس راه هماهنگ کرده‌ایم که در این زمینه همکاری کند.

غضنفری امرایی در پایان تأکید کرد: هرچه در قرارداد قید شده، دستگاه‌ها مکلف به انجام آن هستند و تا یک هفته آینده از این پروژه بازدید و مشکلات را از نزدیک بررسی و برای رفع آنها تلاش می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، از کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد به‌عنوان پروژه‌ای یاد می‌شود که در صورت بهره‌برداری، بیش از  1000 هزار نفر اشتغالزایی و تولیدات خوبی دارد و قرار است در 22 بهمن 97 به بهره‌برداری برسد اما در حال حاضر که چوب زیرساخت‌ها لای چرخ این شرکت گیر کرده و معلوم نیست چه زمانی چرخ آن به حرکت درخواهد آمد.گزارش از مهران مریدی، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان(96/3/24 )

این صحبت های مسئولان لرستان در حالی مطرح می شود که پروژه لاستیک سازی خرم آباد امروز هیچ تفاوتی با وضعیتی که در سال گذشته و در جریان بازدید جمعی از خبرنگاران مشاهده شد، ندارد.

همچنان لاستیک سازی خرم آباد هیچ شباهتی به یک پروژه فعال ندارد و تنها یک کوه و زمینی مشرف به کوه در محل احداث پروژه دیده می شود که هیچ عملیات اجرایی در آن صورت نگرفته است؛ لاستیک سازی خرم آباد در شهرک صنعتی شماره ۳ خرم آباد واقع شده است که حتی ساختمانی از شهرک صنعتی در این منطقه دیده نمی شود و تنها به مستقر کردن چند کانکس برای استقرار نگهبانان اکتفا شده است.

لاستیک سازی خرم آباد در انتظار رفع مشکلات ارزی

پروژه لاستیک‌سازی یکی از پروژه‌های استان لرستان است که با بهره‌برداری از آن هزار فرصت شغلی مستقیم و پایدار ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس در خرم‌آباد، یکی از معضلاتی که امروز دامن‌گیر جامعه شده است موضوع بیکاری جوانان است و این در حالی است که امروز کمتر خانواده‌ای وجود دارد که با این مشکل روبه‌رو نباشد.

در این راستا طبق سیاست‌های دولت برای ایجاد اشتغال فرصت‌هایی در اختیار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فراهم‌شده است تا با استفاده از آن بتوانند با احداث کارخانه‌ها و صنایع فرصتی را برای ایجاد اشتغال جوانان فراهم کنند.

در لرستان نیز یکی از پروژه‌هایی که در این راستا موردتوجه قرار گرفته است، پروژه لاستیک‌سازی است که امروز زیرساخت‌های مربوط به آن در حال ایجاد است.

به گفته مسوولان در این پروژه هزار و 200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی انجام‌شده و در صورتی‌که تکمیل شود می‌تواند اثر خوبی بر روی ایجاد شغل برای جوانان لرستانی داشته باشد.

اما امروز مشکلاتی برای ایجاد زبر ساخته‌ها این پروژه وجود دارد که لازم است در جهت تسریع در روند اجرایی آن این مشکلات برطرف شود.

* آماده‌سازی ۹۰ درصدی زیرساخت‌های لاستیک‌سازی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، در خصوص این پروژه اظهار داشت: پرونده لاستیک‌سازی تکمیل و برای دریافت تسهیلات به بانک فرستاده‌ شده است.

محمدرضا صفی خانی افزود: در حال حاضر نیز بیش از ۹۰ درصد کار زیرساختی و آماده‌سازی آن انجام‌ شده است اما چند مشکل در این رابطه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات موجود در ارتباط با این پروژه مشکل برق آن است که باید از منطقه کمالوند تا پروژه مشخص شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: این کار هزینه زیادی دارد و قراردادهای مرتبط با این موضوع نیز امضا شده است، برق باختر باید وارد کار شده و این مشکل را برطرف کند.

صفی خانی خاطرنشان کرد: مشکل تخصیص آب این پروژه نیز از آب کاکارضا تأمین‌ شده و قطعنامه آن نیز امضا شده است و امور آب نیز باید در تأمین آب این پروژه سریع‌تر اقدام کند.

وی گفت: در صورتی‌که این مشکلات برطرف شده و تسهیلات بانکی نیز تخصیص یابند، فاز نخست این کارخانه تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

*افزایش زنجیره تولید،لازمه ایجاد اشتغال پایدار

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه در این پروژه 1200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی انجام‌شده، تصریح کرد: در این پروژه حداقل برای هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد می‌شود.

صفی خانی گفت: در حال حاضر نیز که روند اجرای این پروژه در حال انجام است بیش از هزار نفر شغل ایجاد شده است.

وی افزایش طول زنجیره تولید را لازمه ایجاد اشتغال پایدار دانست و تأکید کرد: معتقد هستیم هر چقدر زنجیره تولید افزایش یابد صنایع پایین‌دستی بیشتری شکل‌گرفته و در نتیجه اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که شغل‌هایی ایجاد کنیم که افراد با بازنشستگی از آن خارج شوند و لازمه این امر نیز افزایش طول زنجیره تولید است.

صفی خانی افزود: در این پروژه نیز سعی کرده‌ایم تا جایی که امکانات جوابگو باشد از تولیدات و ظرفیت استان در ساخت وسایل و تجهیزات این کارخانه استفاده کنیم اما برخی موارد نیازمند کارهای تخصصی است که باید در خارج  استان انجام شود.

* موانع موجود در پروژه لاستیک‌سازی برطرف شود

استاندار لرستان در خصوص پروژه لاستیک‌سازی اظهار داشت: پروژه لاستیک‌سازی یکی از محدود پروژه‌هایی است که مجوز آن برای سرمایه‌گذاری در جهت ایجاد اشتغال در دولت تدبیر داده شد.

سید موسی خادمی ادامه داد: مشکل بیکاری جوانان در لرستان یکی از مشکلاتی است که باید برطرف شود و پروژه لاستیک‌سازی می‌تواند در این راستا اقدام مناسبی باشد.

وی افزود: لازم است تا موانع موجود بر سر راه این صنعت رفع شود تا با بهره‌برداری از آن بخشی از مشکلات استان در خصوص ایجاد اشتغال برطرف شود.

استاندار لرستان گفت: در حال حاضر نیز مشکلات منابع ارزی این پروژه تا حدود زیادی برطرف شده است اما مشکلات و اختلاف‌نظرهایی با بانک دارد.

خادمی گفت: رفع این مشکلات از طرف بانک ملی و همچنین بانک صنعت، معدن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: با بهره‌برداری از پروژه لاستیک‌سازی و چند پروژه دیگر در استان حدود پنج هزار فرصت شغلی به‌ صورت مستقیم ایجاد می‌شود لذا باید برطرف کردن مشکلات این پروژه‌ها را در دستور کار قرار دهیم‌.   96/8/11

کارخانه لاستیک سازی خرم آباد در جریان اولین سفر دکتر روحانی به استان لرستان مورد تصویب قرار گرفت . مقرر گردید این پروژه زیر ساختی با مشارکت بخش خصوصی و دولت به بهره برداری برسد تا بخشی از پروژه جبرانی محرومیت خرم آباد باشد.

از این کارخانه که در شهرک صنعتی شماره ۳ خرم‌آباد قرار دارد به‌عنوان پروژه‌ای یاد می‌شد که در صورت بهره‌برداری، بیش از یک‌هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و قرار بود بهمن ۹۷ به بهره‌برداری برسد اما در حال حاضر که فقط روی کاغذ می‌تواند به بهره‌برداری برسد.

محمد شریعتمداری که در زمان کلنگ‌زنی معاون اجرایی رئیس جمهور بود، سپس وزیر صنعت شد و در حال حاضر نیز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و بارها قول رفع مشکلات این پروژه را داده اما در عمل اتفاق خاصی رخ نداده است.

شریعتمداری اسفند ۹۷ نیز در جریان سفر خود به لرستان در خصوص این پروژه گفت: در وزارت تعاون هم دنبال کارخانه لاستیکسازی خرم‌آباد خواهم بود که البته از مسئولیت‌های شرکت ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی است.

احداث کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد جزو مصوبات سفر هیأت دولت یازدهم به لرستان در خرداد ۹۳ بود و دقیق یک‌سال بعد این پروژه با حضور محمد شریعت‌مداری، معاون وقت اجرایی رئیس جمهور و برخی مسئولان استان کلنگ‌زنی شد.

مکان کارخانه

 این کارخانه که در شهرک صنعتی شماره «۳» خرم‌آباد قرار دارد به‌عنوان پروژه‌ای یاد می‌شود که در صورت بهره‌برداری، بیش از یک‌هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و قرار بود بهمن ۹۷ به بهره‌برداری برسد اما حتی به این وعده هم نزدیک نشد.

شریعتمداری اسفند ۹۷ نیز در جریان سفر خود به لرستان در خصوص این پروژه گفت: در وزارت تعاون هم دنبال کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد خواهم بود که البته از مسئولیت‌های شرکت ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی است.

وی تاکید کرده بود: قدم‌های اولیه خوبی برای احداث این کارخانه برداشته شده اما روند اجرایی پروژه به دلیل تغییرات نرخ ارز کند است.

صحبت‌های شریعت‌مداری در حالی عنوان شده که هنوز تکلیف پروژه لاستیک‌سازی خرم‌آباد مشخص نشده بود اما یک پروژه لاستیک‌سازی دیگر اسفند ۹۷ در شهرستان الیگودرز کلنگ‌زنی کرد!

سرمایه‌گذاری بیش از هزار میلیارد تومانی در لاستیک‌سازی خرم‌آباد

 مدیر عامل کارخانه لاستیک سازی خرم آباد از سرمایه گذاری بیش از هزار میلیارد تومانی در این کارخانه خبر داد.

امیرعلی زهره نژاد مدیرعامل کارخانه لاستیک سازی خرم آباد در سخنانی با با بیان اینکه این کارخانه در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار در حال احداث است اظهار داشت: میزان سرمایه گذاری این کارخانه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و همچنین ماشین آلات و تکنولوژی آن ۵۰۰ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه در فاز نخست این کارخانه لاستیک سازی بیش از هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی در لرستان ایجاد می شود عنوان کرد: همچنین شش هزار شغل غیر مستقیم نیز در فاز نخست این کارخانه در استان ایجاد می شود.

مدیر عامل کارخانه لاستیک سازی خرم آباد با بیان اینکه تا کنون کار خاکبرداری این پروژه انجام شده است ادامه داد: ۶۰ هزار متر مکعب از آن باقی مانده که طی هفته های آینده این میزان نیز انجام خواهد شد.

تولید ۵ نوع لاستیک در سایزهای مختلف در کارخانه

زهره نژاد با بیان اینکه زیرساخت گاز این پروژه تامین شده است عنوان کرد: این در حالیست که هنوز بحث احداث زیرساخت های آب و برق کارخانه باقی مانده که می طلبد اقدامات لازم در این رابطه صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مقرر بوده که شرکت آب منطقه ای اقدام به تامین آب این کارخانه کند که تا کنون اقدامات لازم را در این رابطه انجام نداده است تصریح کرد: همچنین تامین ۱۷ مگاوات برق این کارخانه نیز بر عهده برق باختر است که باید هرچه سریع تر این امر نیز عملیاتی شود.

مدیر عامل کارخانه لاستیک سازی خرم آباد همچنین بر ضرورت رفع مشکل معارضین این پروژه تاکید کرد و گفت: در این کارخانه پنج نوع لاستیک در سایز های مختلف تولید خواهد شد.

زهره نژاد میزان سرمایه گذاری صورت گرفته در این پروژه را ۱۶ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: از این میزان هشت میلیارد تومان صرف اقدامات عمرانی، ۴.۵ میلیارد تومان صرف تامین زمین و ۱.۵ میلیارد تومان تامین برق و … شده است.

فاز اول لاستیک سازی خرم آباد پایان ۹۷ افتتاح می شود

رضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در رابطه با کارخانه لاستیک سازی خرم آباد اظهار داشت: کار آماده سازی زمین این کارخانه انجام شده و بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد تا عملیات اجرایی «سبیل»، ساخت تاسیسات و نصب دستگاهها انجام شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل این کارخانه موضوع برق رسانی آن است که باید از پست کمالوند تا محل پروژه تعیین تکلیف شود گفت: همچنین تخصیص آب این کارخانه از آب کاکارضا صورت گرفته است و امور آب باید این مصوبه را اجرایی کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه فاز نخست کارخانه لاستیک سازی تا پایان سال ۹۷ به بهره برداری خواهد رسید تصریح کرد: اگر تسهیلات بانکی این کارخانه و همچنین «ال سی های» آن باز شود که تجهیزات را وارد کنند تا پایان ۹۷ فاز نخست آن عملیاتی خواهد شد.

صفی خانی بابیان اینکه تلاش این بوده که امکانات مورد نیاز این کارخانه برای ساخت در استان تامین شود گفت: اما یک سری تجهیزات بوده که باید وارد و نصب شوند.

سرمایه گذار لاستیک سازی خرم آباد اهلیت لازم را دارد

وی با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری این کارخانه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است تصریح کرد: همچنین حداقل در این واحد اقتصادی هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد خواهد شد.

سید موسی خادمی استاندار لرستان با بیان اینکه کارخانه لاستیک سازی یکی از پروژه های خیلی مهم لرستان است اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید به تعداد محدودی بین چهار تا پنج کارخانه لاستیک سازی در برخی استان ها مجوز داده شد که یکی از این استان ها لرستان است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه سرمایه گذار قوی و دارای اهلیتی این کارخانه دارد گفت: مشکلات تامین منابع ارزی این کارخانه تا حدودی حل شده است.

استاندار لرستان گفت: یک سری اشکالات و اختلاف نظرهایی این کارخانه با بانک دارد که از طریق بانک مرکزی صنعت و معدن پیگیری و در آینده نزدیک حل خواهد شد گفت: در حال حاضر کار در این پروژه فعال است.   96/8/16

ایجاد بیش از ۱۳۰۰ فرصت شغلی

قدرت‌اله ولدی، رئیس وقت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان خرداد ۹۴ در حاشیه کلنگ‌زنی این کارخانه گفته بود: با احداث کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد ۱۳۴۴ فرصت شغلی مستقیم ایجاد می‌شود و مدت زمان اجرای این کارخانه ۳۶ ماه است.

وی با بیان اینکه کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار احداث می‌شود، اضافه کرد: ۱۳۲ میلیون یورو اعتبار ارزی برای احداث این کارخانه درنظر گرفته شده و ۲۲۳۱ میلیارد اعتبار ریالی برای اجرای این پروژه پیش‌بینی شده است.

نباید نگران تسهیلات صندوق توسعه ملی به این پروژه باشیم!

هوشنگ بازوند، استاندار پیشین لرستان دی ماه ۹۴ تاکید کرده بود: یکی از کارخانجات لاستیک‌سازی که احداث آن نهایی شده، لاستیک‌سازی خرم‌آباد است و تحت هیچ شرایطی نباید نگران تسهیلات صندوق توسعه ملی به این پروژه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه موقعیت زمین منطقه ویژه اقتصادی برای احداث این کارخانه مناسب است، یادآور شد: قرار است این کارخانه توسط تیمی از مهندسان چینی احداث شود و این جای خرسندی دارد، چراکه چینی‌ها بزرگترین کارخانجات لاستیک‌سازی دنیا را طراحی کرده‌اند.

بازوند یادآور شد: این کارخانه اولین پروژه از لحاظ صنعتی بوده که دولت در لرستان ایجاد کرده و مردم استان توقع دارند که با شتاب بیشتری به انجام برسد.

استاندار لرستان اضافه کرده بود: قرار است وزیر صنعت، معدن و تجارت جلسه‌ای را برای نهایی کردن پروژه‌های عمرانی تشکیل دهد که قطعاً یکی از آنها، لاستیک‌سازی خرم‌آباد است.

وعده ورود تکنولوژی روز دنیا

محمدرضا صفی‌خانی، رئیس وقت سازمان صمت لرستان آبان ۹۷ در خصوص این پروژه تاکید کرده بود: مشکلات زمین و اراضی لاستیک‌سازی خرم‌آباد برطرف شده و هم‌اکنون به دنبال رفع مشکلات تسهیلات ارزی این طرح هستیم.

وی ادامه داد: بحث زیر ساخت‌ها و تأمین منابع این طرح با مشارکت ایمیدرو انجام و مشکلات در حال رفع بوده و رایزنی‌ها برای وارد کردن تکنولوژی جدید دنیا به لاستیک‌سازی خرم‌آباد در حال انجام است.

صحبت‌های فوق در حالی مطرح شد که یکی از گلایه‌های مسئولان این پروژه نبود زیرساخت‌های لازم مثل آب، گاز، برق و غیره بود و حتی زمین آن نیمه دوم سال ۹۸ واگذار شد.

بختیار رازانی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان اردیبهشت ۹۶ گفته بود: “فاز اول کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد باید در سال ۹۷ به بهره‌برداری برسد” اما این وعده محقق نشد و تازه نیمه دوم سال ۹۸ زمین پروژه واگذار شد.

رازانی در خصوص آخرین وضعیت زیرساخت‌های این پروژه به ایسنا گفت: از نظر شرکت شهرک‌ها تمام زیرساخت‌های این پروژه فراهم است و مشکلی برای آغاز به کار ندارد.

برای این پروژه مسئولان مختلف اعم از ملی و استانی و شهرستانی وعده‌ها دادند اما با اینکه روزها و سال‌ها از وعده‌های آنان می گذرداما چرخ لاستیک‌سازی مرکز لرستان هرگز به خوبی نچرخید.

  • گزارش وضعیت

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان علی هادی چگنی در نشست هماهنگی و بررسی مسائل کارخانه لاستیک سازی لرستان افزود: احداث این کارخانه از مصوبات سفر دکتر روحانی به لرستان است که عملیات اجرایی آن 21 خرداد امسال با حضور دکتر شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری آغاز شد.

وی ادامه داد: این طرح از مصوبات سفر هیات دولت به لرستان است که پس از ماهها تلاش و پیگیری مسوولان به ویژه استاندار لرستان به مرحله اجرا رسیده است.

معاون استاندار لرستان گفت: این طرح با ایجاد یک هزار و 344 فرصت شغلی مستقیم و همکاری 81 درصدی بخش خصوصی و 19 درصدی سازمان گسترش نوسازی اجرایی می شود.

وی اعتبار برآورد شده برای اجرای این طرح را حدود هفت هزار میلیارد ریال شامل 132 میلیون یورو اعتبار ارزی و دو هزار و 231 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: ظرفیت تولید این کارخانه سالیانه 50 هزار تن لاستیک پیش بینی شده است.

استاندار لرستان گفت:

: حجم سرمایه‌گذاری کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد بیش از 800 میلیارد تومان است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، هوشنگ بازوند در جلسه رسیدگی به مشکلات راه‌اندازی کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد، اظهار کرد: ظرفیت این طرح 50 هزار تن در سال است و توانایی اشتغالزایی بیش از 1000 نفر را دارد.

وی افزود: حجم سرمایه‌گذاری این طرح بیش از 800 میلیارد تومان است و پیش‌بینی شده تا دهه فجر سال 97 به بهره‌برداری برسد.

استاندار لرستان تصریح کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته برای این طرح 199 میلیون یورو تسهیلات ارزی از طرف بانک صنعت و معدن مصوب شده است.

بازوند اضافه کرد: مشکلات قرارداد تامین و انتقال برق و قرارداد پشتیبان اتصال برق توسط برق باختر باید برطرف شود.

وی با تاکید بر لزوم حمایت همه دستگاه‌های ذیربط برای راه‌اندازی کارخانجات تولیدی و صنایع بزرگ در لرستان، شرکت شهرک‌های صنعتی برای تامین و واگذاری زمین، برق باختر را برای تامین و اتصال برق، شرکت آب منطقه‌ای برای تخصیص آب از کاکارضا و شرکت گاز برای انشعاب گاز را موظف به تامین احتیاجات و تاسیسات اولیه این کارخانه کرد.

کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد سال ۹۷ بهره‌برداری می‌شود

استاندار لرستان از بهره برداری کارخانه لاستیک سازی خرم آباد در ۲۲ بهمن سال ۹۷ خبر داد.

 هوشنگ بازوند عصر امروز در حاشیه بازدید از روند اجرای پروژه لاستیک سازی خرم آباد با اشاره به اینکه مدت ها بود که لرستان کارخانه بزرگی که بالای ۱۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد کند نداشت، افزود: یکی از تقاضاهای ما از هیئت دولت در سال ۹۳ بحث توسعه زیرساخت های صنعتی بود که یکی از مصادیق این موضوع کارخانه لاستیک سازی بود.

وی با بیان اینکه ۴۴ هکتار از زمین این کارخانه دولتی بوده و ۱۶ هکتار نیز مربوط به مردم بوده که خریداری شده است، اظهار داشت: خریداری این ۱۶ هکتار زمین کار سختی بود و مردم به راحتی این زمین ها را واگذار نکردند.

استاندار لرستان با بیان اینکه نباید توقع داشت پروژه هزار و ۱۰۰ میلیاردی ظرف یک سال اجرا شود، تصریح کرد: در حوزه برق این کارخانه نیز وزارت نیرو اعلام کرده بود که باید برق مورد نیاز کارخانه های بزرگ از بخش خصوصی تامین شود و همین امر باعث شد تا حدود ۹ ماه زمان را صرف تغییر مصوبه دولت کنیم و برق مورد نیاز این واحد را از شرکت برق باختر تامین کنیم.

بازوند یادآور شد: با پیش بینی های صورت گرفته این کارخانه در بهمن ماه ۹۷ بهره برداری می شود.

محمد نادری نماینده شرکت لاستیک سازی خرم آباد نیز با اشاره به اینکه در مدت آغاز عملیات اجرایی کارخانه لاستیک سازی خرم آباد زیرساخت های آب، برق و گاز را احداث کرده ایم، اظهار داشت: با همکاری آب منطقه ای چند چاه برای تامین آب این کارخانه حفر شده بود اما این چاه ها دبی لازم را نداشتند و با نامه نگاری های صورت گرفته مقرر شد سالانه ۱.۴ میلیون مترمکعب آب از کاکارضا برای این پروژه تخصیص دهند.

وی با بیان اینکه برای تامین برق این کارخانه نیز با شرکت برق باختر قرارداد بسته ایم، تصریح کرد: همچنین در ابتدای کار ۴۴ هکتار زمین و پس از آن نیز ۱۶ هکتار زمین برای اجرای این پروژه خریداری شد.

نماینده شرکت لاستیک سازی خرم آباد با تاکید بر اینکه کار تسطیح زمین های این پروژه از ۱۷ بهمن ماه آغاز شده است، افزود: همزمان با اجرای کار تسطیح زمین های این پروژه، سیل بند نیز احداث می شود.

نادری با اشاره به اینکه سرمایه گذاری این پروژه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است، گفت: تجهیزات این کارخانه نیز به تناسب و هم سو با پیشرفت پروژه خریداری می شود. 95/12/1 

تصویب خط انتقال آب برای شهرک صنعتی و کارخانه لاستیک‎ سازی خرم آباد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: 12 میلیارد تومان برای خط انتقال آب شهرک صنعتی شماره 3 و کارخانه لاستیک‌سازی  خرم آباد نیاز است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر رضا میرزایی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات کارخانه لاستیک‌سازی لرستان، اظهار کرد: مطالعه فاز اول توسط مهندسین مشاور دز آب پایان یافته و مشاور گزارشات را برای بررسی و تصویب کمیته فنی تحویل کارفرما داده، زمان لازم جهت گزارشات حدود یک ماه یعنی مردادماه است.

وی افزود: فاز دو مطالعات هم که شامل تلفیق مطالعات و تهیه نقشه اجرایی و اسناد مناقصه است تا ابتدای مهرماه آماده است که مشاور در صورت تامین اعتبار اول مهرماه مناقصه برگزار و پس از انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی خط انتقال و ایستگاه پمپاژ آغاز می‎شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه زمان لازم جهت اجرای پروژه حدود 8 ماه طول می‎کشد، تصریح کرد: براساس مطالعات فاز یک، دبی انتقالی طرح یه شهرک صنعتی شماره 3، 80 لیتر در ثانیه است که 50 لیتر در ثانیه آب برای کارخانه لاستیک‌سازی و 30 لیتر در ثانیه آب برای سایر منابع شهرک است.

میرزایی اضافه کرد: خط انتقال به قط 300 میلی‎متر از جنس لوله‎های چدن داکتیل است که طول خط از تصفیه‎خانه شهر خرم‎آباد تا شهرک صنعتی معادل 17.5 کیلومتر است و از مسیر مسکن مهر و کنار دیواره محوطه دانشگاه آزاد و جاده ازنا عبور می‎کند.

وی بیان کرد: اختلاف ارتفاع پماژ از محل تصفیه‎خانه خرمآباد یعنی از محل آبگیری تا شهرک صنعتی شماره 3 حدود 190 متر بوده و همه طول مسیر پمپاژی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: هزینه پیش‎بینی شده برای اجرای طرح شامل احداث ایستگاه پمپاژ، خرید لوله و اتصالات و تملک مسیر حدود 12 میلیارد تومان برآورد شده که در صورت تامین اعتبار در طول 8 ماه یعنی تا پایان نیمه اول سال 97 قابل اجرا است.   96/5/1

زیرساخت آب و برق پروژه هنوز تامین نشده است

در آخرین جلسه ای که با حضور استاندار در محل اجرای پروژه برگزار شد، نماینده شرکت لاستیک سازی خرم آباد از اجرای زیرساخت های پروژه خبر داد و گفت: در مدت آغاز عملیات اجرایی کارخانه لاستیک سازی خرم آباد زیرساخت های آب، برق و گاز را احداث کرده ایم، با همکاری آب منطقه ای چند چاه برای تامین آب این کارخانه حفر شده بود اما این چاه ها دبی لازم را نداشتند و با نامه نگاری های صورت گرفته مقرر شد سالانه ۱.۴ میلیون مترمکعب آب از کاکارضا برای این پروژه تخصیص دهند.

وی با بیان اینکه برای تامین برق این کارخانه نیز با شرکت برق باختر قرارداد بسته ایم، تصریح کرد: همچنین در ابتدای کار ۴۴ هکتار زمین و پس از آن نیز ۱۶ هکتار زمین برای اجرای این پروژه خریداری شد.

نماینده شرکت لاستیک سازی خرم آباد با تاکید بر اینکه کار تسطیح زمین های این پروژه از ۱۷ بهمن ماه آغاز شده است، افزود: همزمان با اجرای کار تسطیح زمین های این پروژه، سیل بند نیز احداث می شود.

شهریورماه ۹۶

نادری با اشاره به اینکه سرمایه گذاری این پروژه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است، گفت: تجهیزات این کارخانه نیز به تناسب و هم سو با پیشرفت پروژه خریداری می شود.

این در حالیست که پروژه لاستیک سازی پیشرفت چشمگیری نداشته و همچنان در نقطه آغاز ایستاده است و خبری از خرید تجهیزات کارخانه و یا احداث ساختمان واحد تولیدی نیست. مسئولان استان نیز سخنی از روند پیگیری برای تامین زیرساخت برق این واحد صنعتی از طریق شرکت برق باختر و تامین آب مورد نیاز پروژه از محل رودخانه کاکارضا نمی کنند و همچنان در رویای احداث کارخانه ای بدون انجام هیچ اقدامی به سر می برند. استاندار لرستان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان جز کلی گویی، از جزئیات روند احداث پروژه حرفی نمی زنند تا مردم مطلع شوند علت رکود پروژه ای که قرار بود برای بیش از ۱۰۰۰ لرستانی اشتغال ایجاد کند، چیست!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان: پروژه لاستیک سازی خرم آباد روی ریل افتاده است!

محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اخیرا در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی اذعان کرد که پروژه لاستیک سازی خرم آباد روی ریل افتاده است، این در حالی است که در بازدید میدانی  نه تنها پیشرفتی در روند پروژه دیده نمی شد بلکه عملیات اجرایی پروژه تعطیل بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و برنامه ریزی منابع انسانی استانداری لرستان نیز در نشست اطلاع رسانی برنامه های هفته دولت از پروژه لاستیک سازی خرم آباد به عنوان یکی از فعال ترین پروژه های استان یاد کرد و گفت: این پروژه با حجم سرمایه گذاری یک هزار و ۱۰۰ میلیارد و اشتغالزایی ۱۲۰۰ نفر در حال اجرا است.

مهرداد غضنفری یادآور شد: در این پروژه به صورت سه شیفته و فعالانه کار می شود!

شهریورماه ۹۶

تناقض در صحبت های مسئولان لرستان و آنچه که در بازدید میدانی از پروژه دیده می شود، بیان گر این است که لاستیک سازی خرم آباد به سرنوشت دیگر پروژه های لرستان گرفتار شده است، جانمایی نامناسب پروژه در شهرک صنعتی که هیچ یک از زیرساخت های لازم را برای این پروژه ندارد، لاستیک سازی را ۴ سال عقب انداخته تا چرخ این پروژه برای مردم لرستان نچرخد.   96/6/14

207میلیون دلار اعتباربرای لاستیک سازی خرم آباد اعلام شد

 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: 207 میلیون دلار اعتبار مسدودی در اردیبهشت ماه امسال برای طرح کارخانه لاستیک سازی خرم آباد اعلام شده است.

محمدرضا صفی خانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح لاستیک سازی تا شهریورماه سال گذشته در حد یک جواز تاسیس و زمین نیمه تمام بود.
وی اظهار داشت: این طرح از بزرگترین طرح های صنعتی در لرستان پس از دوران انقلاب است که تا شهریور ماه سال گذشته مشکل زمین و زیرساخت های آب و برق آن برطرف نشده بود که با پیگیری های انجام شده، این زیر ساخت ها فراهم شده است.
وی تصریح کرد: از مجموع چهار طرح لاستیک سازی کشور در سال گذشته 2 طرح حمایت بانکی شدند که یکی از آنها لاستیک سازی خرم آباد بود.
صفی خانی با بیان اینکه ثبت سفارش های لازم برای این طرح انجام شده، گفت: لاستیک سازی خرم آباد سال 94 کلنگ زنی شد و قرار بود پس از 36 ماه بهره برداری شود که به دلیل فراهم نشدن زیرساخت ها و مشکلات اعتباری این امر محقق نشد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری این طرح 11 هزار میلیارد ریال برآورد شده که با بهره برداری از آن یکهزار و 200 فرصت شغلی مستقیم ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: عامل مهم شکل دهی طرح های اقتصادی زیرساخت است به نحوی که فراهم بودن زیرساخت و تسهیلات به معنای پیشرفت 70 درصدی طرح است.  97/3/20

 در سفر رئیس‌ جمهوری به لرستان در خردادماه 1393، با توجه به مشکل اشتغال در این استان، آقای روحانی بر اجرای طرح‌ های بزرگ و اشتغالزا با ظرفیت ایجاد اشتغال بالای یکهزار نفر تأکید کرد.
یکی از این طرح ‌های مهم کارخانه لاستیک ‌سازی خرم‌آباد بود؛ به همین منظور زمینی به مساحت 60 هکتار در شهرک صنعتی شماره سه خرم ‌آباد به این طرح اختصاص یافت و در نهایت کلنگ آغاز عملیات اجرایی آن نیز در مراسمی با حضور محمد شریعتمداری معاون پیشین اجرایی رئیس ‌جمهوری و وزیر فعلی صنعت، معدن و تجارت به زمین زده شد.
قرار بود با بهره ‌برداری کارخانه لاستیک ‌سازی خرم ‌آباد با سرمایه ‌گذاری حدود یکهزار و 100 میلیارد تومان برای یکهزار و 500 نفر به ‌صورت مستقیم و برای 6 هزار نفر به ‌صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شود؛ اما در لرستان که در فرصت سوزی ید طولایی دارد اجرای این طرح نیز همچون صدها طرح دیگر که سال ‌هاست در مرحله کلنگ زنی باقی مانده است، فقط روی کاغذ اجرایی شد تا این طرح نیز به سرنوشت طرح‌ های دیگر نظیر شهرک پتروشیمی استان، طرح پرورش 6 هزار رأسی گاو شیری دلفان و … دچار شود.
منکر زحمات انجام‌ شده نیستیم ولی آمارهایی که حکایت از بهبود شاخص‌ های اشتغال در استان دارد با واقعیت میدانی اقتصاد استان هم‌ خوانی ندارد؛ تعداد زیادی از واحدهای صنعتی استان تعطیل یا نیمه تعطیل است؛ برخی دیگر نیز به علت مشکل سرمایه در گردش و بدهی به تملک بانک‌ها درآمده ‌اند.
لرستان متأسفانه پنجمین استان کشور از نظر تملک واحدهای صنعتی توسط بانک ‌هاست؛ به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌ های صنعتی استان 85 واحد در تملک بانک ‌هاست که از این تعداد 62 واحد در شهرک‌های صنعتی استان واقع شده است.
به این ترتیب در سال ‌های گذشته وضعیت حوزه صنعت و اشتغال لرستان نه ‌تنها پیشرفت قابل ‌ملاحظه ‌ای نداشته است، بلکه با وجود تلاش مسئولان و برگزاری همایش ‌های مختلف برای جلب سرمایه ‌گذاران، رونق اقتصادی و اشتغال مورد نظر براساس برنامه‌ های پیش بینی شده محقق نشده است.
اوضاع نابه سامان اقتصادی لرستان رفته ‌رفته پیامدهای اجتماعی خود را آشکار می ‌کند، مهاجرت ‌های بی ‌رویه جوانان جویای کار لرستانی به پایتخت و سایر مراکز استان ‌های برخوردار گواه این مدعاست؛ براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، در فاصله زمانی سال ‏های 1390 تا 1395 بیش از نیم میلیون نفر از سراسر کشور به تهران مهاجرت کرده ‌اند که لرستانی ‌ها رتبه دوم مهاجرت به پایتخت را به خود اختصاص داده‌ اند؛ بر این اساس استان البرز در رتبه نخست این آمار قرار دارد، ولی با توجه به سکونت جمعیت زیادی از لرستانی ‌ها در این استان، می ‌توان این فرضیه را مطرح کرد که به‌ احتمال‌ زیاد تعداد قابل ‌توجهی از مهاجران البرزی به تهران نیز از لرتباران ساکن این استان باشند.
روزهای اخیر یکی از مسئولان ارشد استان خوزستان هم از مهاجرت جوانان جویای کار لرستانی به این استان خبر داده و به صورت تلویحی از اشغال فرصت‌ های شغلی در این استان از سوی جوانان لرستانی گلایه کرده است.
پیامدهای اجتماعی داخل استان نیز که چراغ خاموش و زیرپوستی تأثیر خود را گذاشته و می‌ گذارد؛ آمار بالای آسیب ‌های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد، سرقت، نزاع ‌ها و شرارت‌ های خیابانی اگر نه به صورت مستقیم که غیرمستقیم نتیجه بحران اقتصادی، بیکاری و ضعف زیرساخت‌ های توسعه ‌ای در این استان است.
حالا استاندار لرستان گفته هفته آینده برنامه‌ های اصلی خود را در حوزه‌ های مختلف استان به‌ صورت رسمی اعلام می ‌کند؛ آقای خادمی که خود نیز منتقد وضع موجود است اوایل مهرماه گذشته در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه ‌گذاری لرستان گزارش عملکرد و آمارهای ارائه ‌شده از سوی مدیران کل حوزه اقتصاد و اشتغال استان درباره کاهش سه درصدی بیکاری در این استان را قابل قبول ندانسته و گفته بود 25 هزار شغل لرستان با سه درصد کاهش بیکاری هم ‌خوانی ندارد!
البته وضع موجود استان ناشی از عملکرد چند سال اخیر مسئولان نبوده و این اوضاع نابه سامان ماحصل مدیریت‌ های ضعیف و باندی دولت‌ ها در دهه‌ های گذشته است؛ سال 1397 از نیمه گذشت و هرچه از نیمه بگذرد رو به اتمام است؛ استاندار لرستان می ‌بایست به این نکته توجه کند که فرصت خدمت به مردم مثل ابر در گذر است؛ اگر دیر بجنبد و به ‌قول ‌معروف این دست و آن دست کند، در نهایت بدون دستیابی به اهداف خود باید تا سه سال دیگر با منصب استانداری لرستان وداع کند.
به همین منظور راهکارهایی برای پیشبرد امور به مدیریت ارشد استان ارائه می‌ شود.
یکم؛ از کلنگ زنی‌ های بی‌ حاصل پرهیز شده و بودجه و اعتبارات عمرانی به سمت اجرای طرح‌ های راکد و نیمه ‌کاره و مصوبات بر زمین‌ مانده هدایت شود؛ این کلنگ زنی‌ ها جز به‌ جا گذاشتن زمین‌ های خالی و خا‌کبرداری شده دستاوردی برای مردم لرستان نداشته است.
دوم؛ از ظرفیت نیروی انسانی متعهد و متخصص از تمام مناطق لرستان استفاده شده و آمایش نیروی انسانی و مدیریتی در استان و نیز جایگزینی مدیران ضعیف و ناکارآمد جدای از خط مشی و دیدگاه سیاسی آنها با افراد توانمند و شایسته در دستور کار قرار گیرد.
سوم؛ در تدوین برنامه ‌ها و نقشه راه توسعه استان به ‌جای ارائه فهرست ‌های بلندبالای طرح ‌ها که باعث هدر رفت بودجه، وقت و توان دستگاه ‌ها می‌ شود، بر تکمیل و اجرای طرح ‌های مهم و کلیدی در استان تمرکز شود.
چهارم؛ با اینکه جمعیت لرستان بیش از یک درصد جمعیت کل کشوراست، کمتر از یک درصد بودجه کشور به این استان اختصاص می ‌یابد؛ عمق محرومیت و فاصله معنادار لرستان با استان‌ های برخوردار به حدی زیاد شده که با این اعتبارات، توسعه موردنظر در استان عملی نمی ‌شود.
متأسفانه در سال‌ های گذشته به ‌جای تلاش برای افزایش بودجه استان و نیز اعتبارات توازن منطقه ‌ای، مدیرانی که بودجه‌ های دستگاه‌ های خود را به مرکز برگشت می‌ دادند مورد تشویق قرار می ‌گرفتند.
پنجم؛ لرستان پس از خوزستان دومین استان جنگ زده کشور بود و در دوران دفاع مقدس خسارات زیادی به این استان وارد شد، به ‌طوری که مناطق مختلف لرستان 219 بار بمباران شد؛ به همین دلیل بیشتر صنایع مهم را به بهانه نزدیکی این استان به مناطق جنگی، به سایر استان ‌های برخوردار و مرکزی کشور اختصاص داده و منتقل کردند و همین عامل باعث عقب‌ ماندگی لرستان در دهه ‌های بعدی از نظر توسعه شد.
از سوی دیگر هیچ‌ گاه مسئولان پیگیر اعتبارات ویژه برای این استان جنگ‌ زده نشدند و این ظلمی آشکار و اجحافی بزرگ در حق مردم لرستان بوده و هست؛ مدیریت ارشد استان برای تسریع در توسعه استان می‌ بایست افزایش سهم لرستان از بودجه و اعتبارات عمرانی کشور را پیگیری کرده و آن را به‌ عنوان یک مطالبه عمومی و به ‌حق از مسئولان کشوری طلب کند.
ششم؛ مردم کاری به آمارهای روی کاغذ ندارند، مسئولان هم نباید به این آمارها دل ‌خوش کنند؛ درصورتی‌ که در مدت باقی ‌مانده از عمر دولت دوازدهم در هر کدام از 11 شهرستان استان حتی اگر یک یا دو طرح مهم، راهبردی و اشتغال ‌زا اجرا شود، تأثیر خود را در رونق اقتصاد و اشتغال استان خواهد گذاشت؛ ضمن این که با ایجاد کار برای جوانان، مردم و خانواده‌ها به ‌صورت ملموس اقدامات توسعه‌ ای را درک خواهند کرد.
همان کاری که ابراهیم فرح‌ بخشیان استاندار وقت لرستان (1353 تا 1355) انجام داد؛ فرح ‌بخشیان با ایجاد صنایع مهم و اشتغالزایی نظیر مجتمع کشت و صنعت، چرم و پوست، پارسیلو

وزیر راه و شهرسازی: موانع پروژه کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد برطرف می‌شود

محمد اسلامی عصر امروز مرخ 98/11/21در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: امروز در جلسه  ستاد اقتصاد مقاومتی وضعیت پروژه‌های  گوناگون استان مرور شد و در جلسه برای تعدادی از این پروژه‌ها که مشکلاتی داشتند با دستگاه‌ها و مسئولان ارشد مربوطه ارتباط برقرار کردیم تا با ارائه راهکارهایی موانع توقف برطرف شود که از جمله این پروژه‌ها کارخانه سیمان، پالایشگاه، کارخانه ذوب آهن و لاستیک سازی بود.

وی افزود:  پیرامون این پروژه‌هاگفت‌وگو کردیم و تصمیماتی گرفتیم، در مورد پروژه‌های آب نیز برای آنهایی که منابع داشت در ستاد تصویب شد تا برای تخصیص اعتبار بیشتر پروژه‌ها تامین مالی صورت گیرد.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در جلسه مذکور پروژه‌های حوزه راه استان، راه آهن، فرودگاه و پروازهای آن نیز مورد بحث قرار گرفت و تصمیم بر این شد ما بتوانیم آزاد راه اراک – خرم‌آباد را تا قبل از پایان دولت به بهره‌برداری برسانیم و فاز نخست آن که 68 کیلومتر است تا هفته دولت افتتاح می‌شود.

وی بیان کرد: سایر پروژه‌های راه سازی و راه‌های روستایی نیز کمک می‌کند تا بزرگراه‌های استان رشد مناسبی تا پایان دولت پیدا کند. در مورد لاستیک سازی خرم‌آباد نیز باید گفت با توجه به تماس‌هایی که در داخل جلسه انجام گرفت، مشکلات ارز برطرف شده است. در داخل جلسه با مدیر عامل بانک صنعت و معدن ارتباط برقرار کردم.  پیگیری‌های استاندار نیز موثر واقع شده و اعلام کردند که مانعی بر سر راه آن نیست که در نهایت به مسئولان استان گفتم شروع به احداث کارخانه احداث کنند و سرعت داده شود.

اسلامی گفت: کارخانه فولاد استان نیز موانعی داشت که مربوط به دستگاه‌های نظارتی و قضایی بود که بنا شد توسط سرمایه گذاری فولاد مبارکه فراخوان شود تا حضور پیدا یابند و مشارکت کنند برای این کارخانه نیز با مدیر فولاد مبارکه هماهنگی کردیم که مجدد حضور یابند و کار را دنبال کنند.

وی در بحث سدهای استان نیز تصریح کرد: یک تا دو سد در استان نیاز به تامین اعتبار داشت که قرار شد برای آنها با معاون اول رئیس جمهور که فرمانده اقتصاد مقاومتی کشور است مکاتبه کنیم تا از دستور وی استفاده کنیم.  98/11/21

 

وعده بی‌سرانجام وزیر راه و شهرسازی

 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: 207 میلیون دلار اعتبار مسدودی در اردیبهشت ماه امسال برای طرح کارخانه لاستیک سازی خرم آباد اعلام شده است.

محمدرضا صفی خانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح لاستیک سازی تا شهریورماه سال گذشته در حد یک جواز تاسیس و زمین نیمه تمام بود.
وی اظهار داشت: این طرح از بزرگترین طرح های صنعتی در لرستان پس از دوران انقلاب است که تا شهریور ماه سال گذشته مشکل زمین و زیرساخت های آب و برق آن برطرف نشده بود که با پیگیری های انجام شده، این زیر ساخت ها فراهم شده است.
وی تصریح کرد: از مجموع چهار طرح لاستیک سازی کشور در سال گذشته 2 طرح حمایت بانکی شدند که یکی از آنها لاستیک سازی خرم آباد بود.
صفی خانی با بیان اینکه ثبت سفارش های لازم برای این طرح انجام شده، گفت: لاستیک سازی خرم آباد سال 94 کلنگ زنی شد و قرار بود پس از 36 ماه بهره برداری شود که به دلیل فراهم نشدن زیرساخت ها و مشکلات اعتباری این امر محقق نشد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری این طرح 11 هزار میلیارد ریال برآورد شده که با بهره برداری از آن یکهزار و 200 فرصت شغلی مستقیم ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: عامل مهم شکل دهی طرح های اقتصادی زیرساخت است به نحوی که فراهم بودن زیرساخت و تسهیلات به معنای پیشرفت 70 درصدی طرح است.   97/3/20

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که بهمن ۹۸ به خرم‌آباد سفر کرده بود پس از جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به پروژه لاستیک سازی خرم‌آباد گفته بود: با توجه به تماس‌هایی که در داخل جلسه انجام گرفت، مشکلات ارز این پروژه برطرف شده است.

وی با بیان اینکه در حین جلسه با مدیرعامل بانک صنعت و معدن ارتباط برقرار کردم، افزود: پیگیری‌های استاندار نیز موثر واقع شده و اعلام کرده مانعی بر سر راه آن نیست که در نهایت به مسئولان استان گفتم شروع به احداث کارخانه کنند و سرعت داده شود.

این صحبت‌ها هم وعده‌ای بیش نبود و پس از آن اقدام خاصی برای پروژه لاستیک‌سازی خرم‌آباد دیده نشده است.

پیشرفت ۱۵ درصدی پروژه

جعفر طولابی، فرماندار خرم‌آباد با بیان اینکه پروژه کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد به علت مشکلات، همچنان راکد است به ایسنا گفت: متاسفانه بعد از چند سال، این پروژه با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی متوقف شده است.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذار از طریق وکیل اعلام کرده که توان ادامه کار را به تنهایی ندارد ولی می‌تواند به‌طور شراکتی پروژه را ادامه دهد.

طولابی بیان کرد: با تلاش نمایندگان مجلس و استاندار، پیگیر هستیم از طریق نهادهای انقلابی و یا یک سرمایه‌گذار شاخص پروژه را تعیین تکلیف کنیم.

اسد عبدالهی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با اشاره به مشکلات این پروژه اظهار کرد: در حال حاضر می‌توان مشکل اصلی لاستیک سازی خرم آباد را تامین ارز و وارد کردن قطعات از خارج کشور عنوان کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به وجود تحریم‌ها، قطعات و تجهیزات موردنیاز هنوز وارد نشده و مشکلاتی به وجود آمده است.

عبدالهی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران درصدد هستند که فاز نخست این پروژه را در سطح محدودتری به مرحله اجرا برسانند، تاکید کرد: در حال پیگیری برای تحقق این امر هستیم.صحبت‌های معاون استاندار در حالی مطرح شده که شنیده می‌شود سرمایه‌گذار فعلی توان ادامه کار را به تنهایی ندارد.

 

اعلام ناتوانی ادامه کار

مهرداد ویسکرمی، نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی به مشکلات این پروژه اشاره کرد و افزود: متاسفانه پروژه لاستیک‌سازی خرم‌آباد پس از هفت سال ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی به مشکلات سرمایه‌گذار پروژه اشاره کرد و گفت: اعلام کرده که توان ادامه کار را ندارد اما می‌تواند برای تکمیل پروژه با کسی شریک شود.

ویسکرمی با بیان اینکه پروژه به چند هزار میلیارد تومان نیاز دارد، اضافه کرد: این پروژه بزرگ را می‌توان به صورت فازبندی افتتاح کرد.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پیگیر هستیم که از طریق نهادهای انقلابی و یا یک سرمایه‌گذار عظیم این پروژه را به سرانجام برسانیم.

این کارخانه هم در لیست پروژه‌هایی قرار دارد که شاید یک دهه دیگر نیز برای تکمیل آن وعده بشنویم و از این دست پروژه‌ها در لرستان به وفور دیده می‌شود و شرایط آنها همچنان همانی است که نباید باشد.. 99/10/29

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.