ثبت جهانی فلک الافلاک

زمان مطالعه این مطلب تنها: 2 دقیقه

ثبت جهانی فلک الافلاکقلعه فلک الافلاک، بازمانده ساسانیان در خرم آباد

  ثبت جهانی فلک الافلاک،وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عنوان کرد : قلعه «فلک الافلاک» به تنهایی مجموعه‌ای از میراث فرهنگی ناملموس و میراث تمدنی و معنوی ایران است، افزود: بخش‌های مردم شناسی طراحی شده در قلعه «فلک الافلاک» پیام‌های بسیار ارزشمندی برای بازدید کنندگان دارد.   وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: برای ثبت ملی قلعه «فلک الافلاک» ویژگی‌هایی به جهت شاخص‌های یونسکو باید رعایت شود.

مهندس سید عزت‌الله ضرغامی عصر امروز جمعه(1401/10/9) در حاشیه بازدید از قلعه «فلک الافلاک» با بیان اینکه این قلعه به تنهایی نشان و نمادی از ایران بزرگ است، گفت: قلعه «فلک الافلاک» از جهت میراث فرهنگی ناملموس و معماری بسیار ارزشمندی که از دوران ساسانی باقی مانده و دوران پس از اسلام تقویت و بناهای جدیدی اضافه شده تا امروز از جهت ویژگی‌های معماری بسیار ارزشمند است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عنوان کرد: قلعه «فلک الافلاک» سال‌ها است ثبت ملی شده ولی جایگاه این قلعه بدون تردید جز رده‌های اول ثبت جهانی است، البته این را همه کسانی که از سراسر دنیا از قلعه «فلک الافلاک» بازدید کردند به خوبی می‌دانند.

ضرغامی، بیان کرد: برای ثبت ملی قلعه «فلک الافلاک» ویژگی‌هایی به جهت شاخص‌های یونسکو باید رعایت شود که البته درست است و من امروز در زوایای مختلف از شهر که بازدید کردم احساس کردم «فلک الافلاک» باید همچون نگینی در شهر بدرخشد و نمی‌شود اطرافش سازه‌های متعددی وجود داشته باشد و به ثبت جهانی برسد.

وی، گفت: در سال‌های گذشته برای رفع موانع ثبت جهانی قلعه «فلک الافلاک» اقداماتی انجام شده ولی در سال‌های اخیر مانع بزرگی بوده و بخش‌هایی از محوطه‌هایی در اختیار نیروهای مسلح قرار داشت که در سفر سال گذشته رئیس جمهوری به استان برای جابجایی آنها اعتبار خوبی در نظر گرفته شده است، با پیگیری استاندار و نمایندگان استان خوشبختانه اقدامات خوبی برای جابجایی در حریم قلعه «فلک الافلاک» انجام شده است و در آینده نزدیک امکانات مربوط به نیروهای مسلح انتقال پیدا می‌کند. در آینده نه چندان دور بعد از انتقال تجهیزات نیروهای مسلح و در اختیار قرار گرفتن محوطه ها در اختیار میراث فرهنگی، شرایط ثبت جهانی این قلعه تاریخی فراهم خواهد شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تصریح کرد: امروز تاکید کردم طرحی شایسته قلعه «فلک الافلاک» با نگاه زیبایی شناسی، محیط زیست و آموزش‌های تاریخی ارائه شود و شرایط برای ثبت جهانی قلعه فراهم شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص پادگان ۰۷ خرم آباد گفت: از لحاظ قانونی همه دستگاه های دولتی، عمومی و خصوصی موظفند اگر ابنیه تاریخی در اختیار دارند از اعتبارات آن دستگاه استفاده کنند تا آثار بنای تاریخی احیا شود و امکان بازدید مردمی از آن فراهم شود چرا که آن آثار با ارزش فرهنگی و تاریخی متعلق به مردم و در شمار داشته های مردم قرار دارد.
وی گفت: دبیرخانه ای تاسیس شده است که با جدیت موضوع خانه و ابنیه های تاریخی که در اختیار برخی دستگاهها قرار دارد و یا اینکه استفاده اداری از آنها دارند مورد پیگیری قرار دارد که شرایط استفاده مردم بصورت بازدید از آن بناهای تاریخی فراهم شود.
ضرغامی گفت: بناهای تاریخی متعلق به مردم هستند و باید این فرهنگ با همکاری دستگاههای مختلف شرایطی ایجاد تا امکان بازدید از آنها فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.