نورالدین رحیمی

زمان مطالعه این مطلب تنها: 3 دقیقه

نورالدین رحیمی

نورالدین رحیمی برادر بزرگتر سیدفخرالدین و نماینده مجلس شورای اسلامی سال ۱۳۱۴ در شهرستان خرم‌آباد در یک خانواده اصیل و روحانی دیده به جهان گشود. او نیز در دامان پدری عالم و مادری مومن پرورش یافت، اما دیری نگذشت که با درگذشت این دو عزیز مسئولیت خطیر نگهداری و سرپرستی از برادرانش به وی واگذار گردید و در کنار تحصیلات علوم دینی به عنوان سرپرست خانواده انجام وظیفه کرد.

آن سید جلیل القدر برای تکمیل علوم اسلامی و کسب فیض از محضر استادان حوزه علمیه قم وارد این شهر شد و پس از کسب مدارج بالاتر علوم دینی جهت نشر و ادامه تبلیغ فرهنگ و دین مبین اسلام به خرم آباد برگشت و با امامت جماعت مسجد جامع خرم آباد و تدریس در حوزه علمیه کمالیه، تاسیس کتابخانه و ادامه حرکت فرهنگی در جهت بارور نمودن استعدادهای جوانان خرم آباد نقش به ‌سزائی داشت. محبوبیت او در بین اهالی باعث شد که ایشان با منش بزرگوارانه مشکلات و اختلافات عشایر و ساکنان شهر را حل نماید و خانه او محل رفع معضلات شده بود.

 از سال 1342 با همکاری سایر علما و روحانیان خرم‌آباد از آیت‌الله مدنی دعوت نمود تا در این شهر اقامت کند و خودش خالصانه مسجد جامع را برای اقامه نماز جماعت در اختیار وی گذاشت و با فروتنی و خلوص به او اقتدا کرد. در ادامه با همکاری شهید مدنی و برادرش سیدفخرالدین و سایر علمای مبارز در تشکیلات زیرزمینی مبارزه علیه رژیم پهلوی شرکت فعال اما بی‌هیاهو داشت و در این رهگذر زجر و حبس کشید و در زندان‌های پهلوی زیر شکنجه روزگار گذراند. از آن جا که اعتقاد داشت با اظهار فعالیت‌های انجام شده از اجرش نزد خداوند متعال کاسته می‌شود، در سکوت اقدام می‌نمود و به هیچ‌ وجه در هیچ محفلی سخن و حتی یک جمله از خود و فعالیت‌ها و زحمات و مبارزاتش نمی‌گفت. این در حالی بود که در همکاری و تاسیس انجمن‌های کمک به مستمندان و محرومان و تجهیز کتابخانه‌ها و دعوت از شخصیت‌های مذهبی برای سخنرانی و تشکیل کلاس‌های عقیدتی در خرم‌آباد و روشنگری افکار بسیار کوشا بود.

پیروزی انقلاب اسلامی

با پیروزی انقلاب اسلامی در همان ابتدا بخشی از مسئولیت‌ها به او واگذار شد و با عضویت در جامعه روحانیت و شورای مرکزی کمیته انقلاب اسلامی در محافظت و حراست از دستارردهای انقلاب فعالیت نمود و در این رهگذر زحمات طاقت‌فرسایی کشید. علاوه بر این همچنان امام جماعتی مسجد و تدریس در حوزه علمیه کمالیه خرم‌آباد را نیز ترک نکرد. او پس از اصرار و تقاضاهای مکرر مردم قهرمان و عشایر سلحشور جنوب لرستان و ارسال طومارهای متعدد و تجمع و راهپیمایی که خواستار نامزدی ایشان برای نمایندگی مجلس شده بودند علی‌رغم میل باطنی براساس وظیفه‌ای که مردم و روحانیان به عهده ایشان گذاشتند این مسئولیت را پذیرفت. پس از اتمام دوره اول مجلس، مجددا با تقاضای اهالی منطقه نامزدی خود را برای مجلس اعلام کرد که این بار نیز به نمایندگی برگزیده شد. با تصویب اعتبارنامه رسماً دوران نمایندگی دوره دوم پارلمانی خود را با عضویت در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور آغاز نمود و در ایراد نطق‌های قبل از دستور همگان را به وحدت دعوت کرد و تذکرات لازم را برای بهبود وضعیت موکلین خود به مسئولان داد. از دیگر فعالیت‌های مثمر ثمر وی راه‌اندازی مهدیه مرتضویه خرم‌آباد و همکاری با افراد خیّر برای تاسیس مسجد قمر بنی‌هاشم غرب تهران بود. رفتن به جبهه‌های جنگ جهت تشویق و روحیه بخشی به رزمندگان ایران اسلامی از دیگر اقدامات او در طول دوران دفاع مقدس به شمار می‌رفت.

عروج

 بالاخره اول اسفند ماه ۱۳۶۴ در حالی که با هواپیمای مسافربری فرندشیب از تهران عازم اهواز بود در فاصله  40 کیلومتری شمال اهواز هدف دو موشک هوا به هوای جنگنده‌های عراق قرارگرفت و ایشان به همراه شهید حجت‌الاسلام محلاتی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات دادگستری، روحانیان و… به دیار حق شتافتند.

برجستگی‌های اخلاقی شهید

شهید حجت‌الاسلام سید نورالدین رحیمی اهل تهجد و عبادت در خلوت بود و در عین حال در صحنه جامعه به عنوان مبارزی فعال حضور داشت. بسیاری از نزدیکان و مردم لرستان او را عارفی وارسته و ادامه ‌دهنده راه شهید محراب حضرت آیت‌الله سیداسدالله مدنی می‌دانستند و آنهائی که به آن عارف واصل اقتدا می‌نمودند، در دوران تبعید شهید محراب  به شهید سید نورالدین تاسی می‌جستند. چرا که او در تمام دوران مبارزه فارغ از هر ظاهرسازی و تجمل در راه رضای خدا به ادای وظیفه می‌پرداخت. حتی در دوران نمایندگی مجلس شورای اسلامی، سایر نمایندگان مجلس به امامت وی نماز اقامه می‌کردند چرا که او را فردی اهل تقوی یافته بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.