محمود مریدی 

زمان مطالعه این مطلب تنها: < 1 دقیقه

محمود مریدی

 

محمود مریدی به سال 1313 در شهر سر سبز و زیبای خرم آباد متولد شد و پس از طی تحصیلات ابتدایی از سن چهارده سالگی به واسطه علاقه فراوانی که به موسیقی داشت وارد دسته موزیک لشکر 5 لرستان گردید .
سلفژ موسیقی و نواختن سازهایی از قبیل ساکسفیون سی بمل _ساکسیفون آلتومی بمل _ سی بمل _ قره نی کوچک می بمل را در دسته ارتش آغاز و آشنایی کامل پیدا کرد .
وی علاقه فراوانی به ساز ویلن داشت و در سن 18 سالگی اقدام به خرید ویلن کرد و خارج از مدرسه موزیک مشغول فراگیری و نواختن ویلن نزد معلم و ردیفهای استاد صبا و کتاب های ویلن را به پایان برد و چون با خط نت کاملا در موزیک ارتش آشنائی داشت خیلی سریع فن نواختن صحیح ویلن را فرا گرفت در سال 1344 به درخواست مدیر کل فرهنگ و هنر وقت آهنگهای لری را به صورت نت درآورد و آنها را تنظیم نمود . مدیری این کار را به پایان برد و با وجود وقت کم خیلی خوب از عهده آن برآمد بطوریکه برای نخستین بار در تاریخ موسیقی لرستان اولین آهنگ به نام “گندم خر” از رادیو تهران پخش گردید و به واسطه استقبال فراوان به صورت صفحه گرام با صدای مرحوم حشمت اله رشیدی به بازار عرضه شد . پس از آن آهنگهای فراوانی از وی به چاپ رسیده و در تاریخ 5/12/54 طی نامه شماره 4891 به شورای موسیقی اداره کل فرهنگ و هنر استان لرستان جهت تدریس ویلن دعوت شد او هنر جویان بسیاری را تعلیم داده است بعد از پیروزی انقلاب نیز برای دسته موزیک ارتش آهنگهایی را ساخته واجرا نمود وی در سال 1358 از خدمت ارتش رسما بازنشسته شد ولی به ساختن آهنگ و تنظیم و تدریس ویلن همچنان مشغول است

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.