حمید عیدی 

زمان مطالعه این مطلب تنها: 2 دقیقه

حجت‌الاسلام دکتر حمید عیدی

شیخ "حمید عیدی" ازمفاخر لرستان درگذشت

حمید عیدی در سال 1302 در خرم‌آباد به دنیا آمد.وی در دوران کودکی و نوجوانی با کار کردن در مغازه کتاب‌فروشی پدرش کربلایی موسی با کتاب و مطالعه انس و الفتی پیدا کرد.

حجت‌الاسلام دکتر عیدی با علاقه وافری که به طلبگی و تحصیل علوم دینی داشت با کمک و ارشاد مرحوم آیت‌الله کمالوند در سال 1321 عازم بروجرد شد و در آن‌جا دروس حوزوی را تا لمعه نزد اساتید بزرگی همچون؛ شیخ احمد فیض و میرزا علی‌اصغر جنانی طی کرد و سپس با عزیمت مرحوم آیت‌الله بروجردی به شهر مقدس قم، وی نیز در سال 1323 برای تداوم تحصیلات حوزوی وارد قم شد و در محضر اساتیدی همچون؛ آیت‌الله‌ بروجردی، خوانساری و آیات عظام گلپایگانی، مرعشی نجفی، محقق‌داماد، روح‌الله کمالوند، عباس‌علی شاهرودی و … کسب فیض کرد و از این لحاظ تا مرحله خارج فقه و اجتهاد پیش رفت.

حجت‌الاسلام عیدی با تأسیس حوزه علمیه خرم‌آباد در سال 1330 به خرم‌آباد بازگشت و در حوزه کمالیه مشغول به تدریس و تحصیل شد.

وی در سال 1336 موفق به اخذ مدرک کارشناسی، در سال 1339 کارشناسی ارشد و در سال 1342 موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه تهران شد.

عیدی عرفان را نزد بدیع‌الزمان فروزانفر و مهدی الهی‌قمشه‌ای، فقه و فلسفه را نزد جواد مصلح، حسینعلی راشد و محمود شهاب، ادبیات عرب را نزد محمد محمدی، فارسی را در محضر مدرس رضوی و تفسیر قرآن را نزد سعید محمد مشکوه طی کرد.

عیدی فیلسوفی توانا است که به‌طور عمده در زمینه فلسفه اسلامی تحقیق، مطالعه، تحصیل و تدریس کرده است.
دکتر حمید عیدی استاد حوزه و دانشگاه، از مؤسسان حوزه علمیه خرم‌آباد و استاد برجسته و شهیر دانشگاه‌های لرستان امروز95/12/10 در سن 93 سالگی به علت کهولت سن به دیار باقی شتافت.

مراسم تشییع این چهره فرهیخته علمی، حوزوی و فرهنگی ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 11 اسفندماه از آرامستان خضر به سمت قبرستان صالحین با حضور اقشار مختلف مردم استان برگزار می‌شود  95/12/10

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.