دانشگاه خرم آباد

زمان مطالعه این مطلب تنها: 4 دقیقه

دانشگاه خرم آبادرشته اکوتوریسم در دانشگاه لرستان ایجاد می شود - ایرنا

دانشگاه خرم آباد ، با عنوان دانشگاه لرستان یکی از دانشگاه‌های  زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری ایران است .دانشگاه خرم آباد در ورودی شهر واقع در حومهٔ شهر خرم‌آباد روبروی روستا کهریز قرار دارد.

دانشگاه خرم آباد در سال ۱۳۵۶ شمسی با عنوان «مرکز آموزش عالی لرستان» وابسته به دانشگاه جندی‌شاپور اهواز با پذیرش ۱۰۰ دانشجو در رشته‌های فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست‌شناسی در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز نمود. پس از انقلاب با جداشدن از دانشگاه شهید چمران اهواز به صورت مستقل و تحت عنوان «مجتمع آموزش عالی لرستان» به کار خود ادامه داد. در سال ۱۳۶۷ شمسی طرح جامع بزرگ دانشگاه لرستان تدوین و به تصویب وزارت فرهنگ و آموزش عالی و سازمان برنامه و بودجه رسید و فعالیت‌های اجرایی احداث دانشگاه در سال ۱۳۶۹ شمسی آغاز شد و سرانجام در سال ۱۳۷۲ شمسی به دانشگاه خرم آباد (لرستان )ارتقاء یافت.

دانشکده‌ها

دانشگاه خرم آباد دارای دانشکده‌های دامپزشکی، اقتصاد، علوم پایه، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی و کشاورزی می‌باشد. ساختمان مرکزی و همهٔ دانشکده‌ها در پنج‌کیلومتری شهر خرم‌آباد و در مسیر جاده ۳۷ قرار دارند. لازم است ذکر شود دانشکده علوم پایه این دانشگاه تا سال ۱۳۹۰ در داخل شهر و کنار قلعه تاریخی فلک الافلاک قرار داشت که در سال ۱۳۹۰ طبق توافقات بین اداره میراث فرهنگی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اراضی مربوط به دانشگاه لرستان به اداره میراث فرهنگی واگذار شد و دانشکده علوم پایه به خارج شهر، در کنار دیگر دانشکده‌ها انتقال یافت. هم اکنون تنها دانشکده کشاورزی این دانشگاه، خارج از محیط اصلی دانشگاه لرستان و در کیلومتر ۱۲ جاده اندیمشک قرار گرفته است.

دانشکده فنی شامل گروه‌های زیراست: ۱)مهندسی برق (قدرت-الکترونیک) ۲)مهندسی عمران ۳)مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار) ۴)مهندسی پلیمر ۵)مهندسی شهرسازی ۶)مهندسی معدن

گروه‌های آموزشی: گروه مهندسی برق گرایش قدرت=کارشناسی، کارشناسی ارشد ودکترا که دارای۷عضوهیئت علمیست گرایش الکترونیک=کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا که دارای ۴عضوهیئت علمیست گروه برق در سال ۱۳۷۷ فعالیت خودرابا پذیرش دانشجویان دوره کاردانی الکترونیک آغاز نمودودرسال ۱۳۸۵ آخرین دوره کاردانی الکترونیک رانیز پذیرش نمود و رشته‌های کارشناسی مهندسی برق-قدرت و مهندسی کارشناسی ناپیوسته الکترونیک رادر همان سال ۸۵ مورد پذیرش قرار داد. از سال ۸۸ گروه برق کارشناسی مهندسی برق-الکترونیک را در دو نوبت مهر ماه و بهمن ماه پذیرش نمود. ازمهرماه ۱۳۹۰ این گروه پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد رادر رشته‌های مهندسی برق-الکترونیک و مهندسی برق-قدرت پذیرش نمود. شروع پذیرش دکتری رشته‌های مرتبط از مهرماه سال ۱۳۹۱ برای رشته مهندسی برق-قدرت و از مهرماه ۱۳۹۲ برای رشته مهندسی برق-الکترونیک بوده است. از سال ۹۳ گروه برق به دو گروه مهندسی برق-الکترونیک و گروه مهندسی برق- قدرت تفکیک شده است. تا نیمسال اول ۹۴–۹۳ تعداد ۲۵۴ نفر دانشجوی کارشناسی، ۴۲ نفر دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۷ نفر دانشجوی دکتری در گروه مهندسی برق-قدرت دانشگاه لرستان در حال تحصیل می‌باشند.

تدوین سند علم و فناوری لرستاندانشکده دامپزشکی- دانشگاه لرستان

رئیس دانشگاه لرستان از  تدوین سند علم و فناوری استان خبرداد.به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر خسرو عزیزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دانشگاه لرستان دارای 37 گروه، 6 دانشکده و 4 مرکز اقماری است، اظهار کرد: این مراکز اقماری میراث دولت قبلی بوده که خیلی از شاخص‌های دانشگاه را ندارد.

وی با اشاره به وضعیت هیئت علمی و منابع انسانی در دانشگاه لرستان اضافه کرد: در حال حاضر 30 مربی، 163 استادیار، 62 دانشیار و 14 استادتمام در این دانشگاه فعالیت دارند.

عزیزی با تأکید بر اینکه تعداد اساتید دانشگاه لرستان در دولت تدبیر و امید به 2 برابر یعنی 14 نفر رسیده است، افزود: در حال حاضر در این دانشگاه 57 رشته دکتر تخصصی، یک رشته دکترای حرفه‌ای و 107 رشته محل در مقطع کارشناسی وجود دارد.

وی گفت: 9000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و در مجموع در این دانشگاه 225 رشته تدریس می‌شود.

عزیزی اضافه کرد: سند علم و فناوری استان در حال تدوین است و اولویت‌های پژوهشی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی را شناسایی کردیم تا در قالب پایان‌نامه دکتری و ارشد آنهارا عملیاتی کنیم. تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه برلین انعقاد شده و بناست دانشگاه لرستان نماینده دانشگاه در کشور باشد.95/12/15

وی گفت: در حال حاضر، دانشگاه لرستان 9300 دانشجو و 270 عضو هیئت علمی دارد

 • رشته های دکتری دانشگاه خرم آباد( لرستان)

  دانشگاه خرم آباد در مقطع دکتری در رشته های زیر دانشجو می پذیرد.

  رشته های گروه علوم انسانی دانشگاه لرستان

  پذیرش در سال 91

  گرایش

  رشته

  ردیف

  جغرافیای طبیعی- آب و هوا شناسی(اقلیم شناسی)

  علوم جغرافیایی

  1

  اقتصاد بخش عمومی

  علوم اقتصادی

  2

  مدیریت رفتار سازمانی

  مدیریت

  3

  روان شناسی تربیتی

  روان شناسی تربیتی

  4

  روان شناسی عمومی

  روان شناسی عمومی

  5

   

  رشته های گروه علوم پایه دانشگاه لرستان

  پذیرش در سال 91

  گرایش

  رشته

  ردیف

  چینه و فسیل شناسی

  زمین شناسی

  1

  پترولوژی

  زمین شناسی

  2

  اقتصادی

  زمین شناسی

  3

  شیمی فیزیک

  شیمی

  4

  شیمی آلی

  شیمی

  5

  شیمی تجزیه

  شیمی

  6

  شیمی معدنی

  شیمی

  7

  فیزیولوژی گیاهی

  زیست شناسی- علوم گیاهی

  8

  ریاضی محض

  ریاضی

  9

  ریاضی کاربردی

  ریاضی

  10

  فیزیک

  فیزیک

  11

   

  رشته های گروه فنی و مهندسی دانشگاه لرستان

  پذیرش در سال 91

  گرایش

  نام رشته

  ردیف

  قدرت

  مهندسی برق

  1

   

  رشته های گروه کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان

  پذیرش در سال 91

  گرایش

  رشته

  ردیف

  شیمی و حاصلخیزی خاک

  علوم خاک

  1

  تغذیه دام

  علوم دامی

  2

  سازه های آبی

  علوم و مهندسی آب

  3

  اصلاح نباتات

  زراعت- اصلاح نباتات

  4

  فیزیولوژی گیاهان زراعی

  زراعت- اصلاح نباتات

  5

  بیوتکنولوژی کشاورزی

  زراعت- اصلاح نباتات

  6

  اکولوژی گیاهان زراعی

  زراعت- اصلاح نباتات

  7

  جنگل داری و علوم جنگل

  جنگل داری

  8

   

  رشته های گروه زبان دانشگاه لرستان

  پذیرش در سال 91

  گرایش

  رشته

  ردیف

  زبان و ادبیات فارسی

  زبان و ادبیات فارسی

  1

  زبان و ادبیات عرب

  زبان و ادبیات عرب

  2

   

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.