دره های خرم آباد

زمان مطالعه این مطلب تنها: < 1 دقیقه

دره خرم آباد به عنوان یکی از قدیمی ترین دره های مسکونی از پارینه سنگی تا دوران اسلامی بوده است. دره خرم آباد به طول ۱۵ و عرض ۱۲ کیلومتر با ارتفاع ۱۱۷۰ تا ۱۲۰۰ متر در مرکز استان لرستان واقع شده است. در این دره کوه های اطراف به صورت یک منبع ذخیره آب درآمده و در نتیجه بر خلاف سایر دره های لرستان، دره خرم آباد دارای چشمه های آب خنک و تعدادی غار است. به هم فشردگی این دره و وجود غارهای متعدد که توسط انسان های پیش از تاریخ اشغال شده موجب شد که پژوهشگران باستان شناس این دره را مرکز تحقیقات خود قرار دهند.

  • دره بابا عباس  :

دره مشهور “بابا عباس” در فاصله ۸ کیلومتری جنوب غربی شهر خرم آباد به سوی کوهدشت و در میان دو کوه واقع شده است. کوه شمالی این دره، سفید کوه نام دارد. در ابتدای دره و در سینه کش “سفید کوه” دخمه ای در کوه کنده اند و در اطراف آن چند ستون و یک چهار دیواری به وجود آورده اند. جنس کو ههای این دره از آهک های کرتاسه می باشد راهی که از گذرگاه کوهستانی به دره و دخمه می رسد؛ “دختر راه” نام دارد.

  • دره حوض موسی :

در شرق شهر خرم آباد، دره بن بستی وجود دارد که به «حوض موسی» معروف است که نام آن از حوض و سنگ نوشته ای به همین نام گرفته شده است. روی سطح صخره ای دره، حوضی کنده شده است که در زمستان پر آب می شود. در قسمت شمالی آن به فاصله 3 متر، کتیبه ای دیگر کنده شده که 5 سطر نوشته دارد و به عهد سلطنت ناصرالدین شاه مربوط است. در جنوب این دره، گورستان «جی» یا «کلیمیان» واقع شده اس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.