نیروگاه گازی خرم آباد 

زمان مطالعه این مطلب تنها: 4 دقیقه

نیروگاه گازی خرم آبادرئیس بنیاد مستضعفان در مراسم افتتاح ۲ واحد گازی فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد از سرمایه‌گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی این بنیاد در نیروگاه خرم‌آباد خبر داد.

مهندس پرویز فتاح مورخ 99/3/8در مراسم افتتاح واحد ۱ و ۲ فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد با اشاره به اینکه مسئولان باید خود را خادم مردم بدانند و از این بابت خداوند را شاکر باشند گفت: استان لرستان زینت نظام و کشور است و مردم این استان همواره برای کشورمان هزینه داده‌اند و ۶۲۰۰ فرزند لرستان برای حفاظت از این مرزوبوم به شهادت رسیده‌اند؛ لذا این فداکاری‌های مردم لرستان حق بزرگی بر گردن مسئولان است و ما باید تلاش کنیم تا خادمی بی‌ریا برای این مردم باشیم.

 رئیس بنیاد مستضعفان با تقدیر از شهدا و بخصوص شهید سلیمانی گفت: ما باید تلاش کنیم تا راه شهدا را ادامه دهیم و عمری که خداوند به ما عنایت کرده باید در مسیر کمک به مردم هزینه شود و می‌بایست به‌گونه‌ای عمل کنیم که خداوند ما را به شهدا و این عزیزان ملحق کند.
وی با تأکید بر اینکه باید برای برقراری عدالت در جامعه تلاش کنیم گفت: بر اساس فرموده خداوند، مستضعفان وارثان زمین و امامان و پیشوایان بر روی زمین خواهند شد و ما باید برای تحقق این موضوع تلاش کنیم.
فتاح در ادامه به برخی از اقدامات بنیاد مستضعفان برای کمک به مردم لرستان در بحران سیل در این استان اشاره کرد و گفت: بعد از وقوع سیل در لرستان، بنیاد مستضعفان تأمین سیمان موردنیاز برای بازسازی منازل آسیب دیده از سیل را عهده‌دار شد و تا امروز بیش از ۷۷ هزار تن سیمان رایگان برای بازسازی این منازل تخصیص داده شده است و اعلام کردیم بنیاد مستضعفان آمادگی دارد تا سیمان مورد نیاز برای منازلی که هنوز بازسازی نشده‌اند را به‌صورت رایگان بازهم تامین کند.
رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای تکمیل ۲ واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد گفت: تا امروز بنیاد مستضعفان برای احداث ۲ واحد گازی در فاز نخست این نیروگاه بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده و برای تکمیل این فاز نیز ۱۷۰۰ میلیارد تومان دیگر تا پایان سال در این نیروگاه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به تصمیم بنیاد مستضعفان برای سرمایه‌گذاری در این نیروگاه به‌منظور تکمیل فاز دوم آن، مجموع سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان در نیروگاه خرم‌آباد به ۶۰۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
فتاح گفت: این نیروگاه بزرگ‌ترین نیروگاه استان لرستان است که مجوز آن در سال ۸۴ و زمانی که در وزارت نیرو مشغول خدمت بودم صادر شد و با بهره‌برداری از این نیروگاه، علاوه بر تأمین برق استان، زمینه صادرات برق و توسعه صنایع مختلف دیگر در استان لرستان فراهم می‌شود.
فتاح همچنین با اشاره به طراحی نیروگاه خرم‌آباد به‌صورت سیکل ترکیبی که باعث صرفه‌جویی در منابع می‌شود گفت: ما امروز باافتخار اعلام می‌کنیم که صنعت نیروگاهی در کشور ما بومی‌شده و از فاز صفر تا مرحله طراحی، احداث و بهره‌برداری نیروگاه‌ها ازجمله نیروگاه خرم‌آباد، به دست متخصصین ایرانی انجام شده است.

نیروگاه‌های بنیاد مستضعفان در بورس عرضه می‌شوند

 وی با تاکید بر نیم‌نگاه بنیاد مستضعفان به مسائل زیربنایی تولید در کشور ازجمله صنعت نیروگاهی گفت: ما در عرصه نیروگاهی کشور فعال هستیم چراکه با توجه به توسعه صنعت و کشاورزی در کشور، بیش از گذشته نیازمند توسعه نیروگاه‌ها برای تأمین برق هستیم.
رئیس بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: همچنین در نظر داریم تا نیروگاه‌هایمان از جمله نیروگاه خرم‌آباد را در بورس عرضه کنیم تا مردم بتوانند به عنوان سهام‌داران این نیروگاه‌ها، در سود و تولید نیروگاهی سهیم باشند.
فتاح با اشاره به سیاست بنیاد مستضعفان برای استفاده از نیرو‌های بومی در مناطق مختلف کشور گفت: در نیروگاه خرم‌آباد نیز اولویت اشتغال با نیرو‌های بومی است و عمده نیرو‌های شاغل در احداث فاز یک و ۲ و همچنین نیرو‌های شاغل در زمان بهره‌برداری این نیروگاه از نیروی‌های بومی خرم‌آباد و لرستان هستند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت تکمیل فاز دوم نیروگاه خرم‌آباد، ما از همین‌جا اعلام می‌کنیم که تمامی درآمد بنیاد مستضعفان از واحد‌های تکمیل‌شده، به خارج استان نخواهد رفت و این درآمد‌های صرف هزینه‌های تکمیل و احداث فاز ۲ این نیروگاه می‌شود.

اجرای مرحله دوم نیروگاه گازی سیکل ترکیبی خرم‌آباد

خرم‌آباد – ایرنا -_ استاندار لرستان گفت: چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای اجرای مرحله دوم نیروگاه گازی سیکل ترکیبی خرم‌آباد تامین شد.

سید موسی خادمی روز دوشنبه با اعلام این خبر افزود: در جلسه ای با حضور رییس بنیاد مستضعفان کشور، معاون وزیر نیرو و رییس شرکت گروه مپنا تفاهم نامه تامین اعتبار و ساخت فاز دوم نیروگاه گازی سیکل ترکیبی خرم آباد منعقد شد و تمامی تجهیزات مورد نیاز این مرحله ساخت داخل خواهد بود.

وی با  اشاره به اینکه نیروگاه خرم‌آباد از پروژه های جهش تولید است اظهار داشت: بخش اول این پروژه با اعتبار بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان امسال به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد:  تولید برق این نیروگاه در صورت تکمیل ۱۰۰۰ مگاوات خواهد بود در حالیکه نیاز استان به برق در زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و مصارف خانگی ۶۰۰ مگاوات است و با توجه به وصل نیروگاه خرم‌آباد به شبکه سراسری کشور، مازاد تولید برق آن به سایر استان ها صادر خواهد شد.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: طبق تفاهم نامه منعقد شده تمامی تجهیزات مورد نیاز فاز دوم نیروگاه گازی سیکل ترکیبی خرم آباد ساخت داخل کشور و توسط شرکت گروه مپنا تولید و مراحل ساخت و تکمیل فاز دوم این طرح  بر اساس تفاهم نامه بزودی آغاز می شود.

نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد به عنوان بزرگترین نیروگاه استان لرستان با سرمایه گذاری ۳۱۰ میلیون یورویی بنیاد مستضعفان احداث شده است.

فاز اول این نیروگاه شامل ۲ واحد گازی است که هرکدام ظرفیتی معادل ۱۶۲ مگاوات دارند و با بهره برداری از این واحدها در خردادماه امسال ۳۲۴ مگاوات به توان تولید برق کشور افزوده شد.

فاز نخست این نیروگاه دارای یک واحد بخار با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است که این واحد نیز تا پایان سال به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.