سد ایوشان خرم آباد

زمان مطالعه این مطلب تنها: < 1 دقیقه

سد ایوشان خرم آباد

سد ایوشان خرم آباد درتاریخ 93/11/13 با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو سد ایوشان در  شهرستان خرم آباد به بهره برداری رسید.

کلنگ طرح ایوشان در سال 83 به زمین زده شد و قرار است تا در مدت پنج سال به بهره‌برداری برسد اما به خاطر مشکلات اعتباری ده سال به طول انجامید.

برای این سد 120 میلیارد تومان هزینه شده است و حجم ذخیره آب آن 52 میلیون مترمکعب بوده که موجودی آن هم اکنون 23 میلیون متر مکعب است

اهداف پروژه سد ایوشان را تامین آب کشاورزی مطمئن برای اراضی دیم و مستعد پایاب در دشت ایوشان به میزان حدود4350 هکتار خالص یا 5100 هکتار ناخالص ، تامین کمبود آب شبکه احداث شده در دشت چغلوندی با استفاده از آب برگشتی شبکه و تخصیص از آب تنظیمی، جلوگیری از خسارت سیلاب های بزرگ بهاره به رودخانه هرود به اراضی پایین دست وروستا های مجاور، فراهم نمودن امکانات تفریحی وسیاحتی به ویژه با توجه به زیبای های بکر وطبیعی است.

طراحی شبکه اصلی در 15 واحد زراعی به وسعت 4350 هکتار خالص انجام که 400هکتارآن از طریق سیستم پمپاژ و 3950 هکتار مابقی به روش ثقلی آبیاری می شود.

سد مخزنی ایوشان در فاصله 1.5 کیلومتری بالا دست روستای ایوشان گلستان وحدود 57کیلومتری شهر خرم آباد و برروی رودخانه هرود واقع شده است و مساحت حوضه آبخیز رودخانه هرود تا محور سد مخزنی ایوشان 120کیلومتر مربع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.