30 هزار نفر بدون امکانات شهری به خرم آباد اضافه می شود

زمان مطالعه این مطلب تنها: 2 دقیقه

30 هزار نفر بدون امکانات شهری به خرم آباد اضافه می شود

محمدرضا ملکشاهی راد روز یکشنبه در جلسه بررسی وضعیت روستای هفت هزار نفری ده محسن در محل معاونت عمرانی استانداری افزود: بخش جنوبی خرم آباد از جمله روستاهای ماسور، بهرامی و ده محسن حدود 30 تا 40 هزار نفر جمعیت دارند که باید برای این مناطق چاره اندیشی کرد.
وی اظهار داشت: همچنین این مناطق، در اینده بدون هرگونه نقشه مهندسی، جز شهر می شوند که به همین منظور ضروری است از ساخت و سازهای غیرمجاز در آن جلوگیری شود.
وی ادامه داد: ساخت و ساز بی رویه در این روستاها، علاوه بر ایجاد مشکلات زیرساختی و اجتماعی در آینده، حاشیه های پر خطر و آسیب زایی ایجاد می کند که هیچگونه ارزش افزوده ای نیز برای صاحبان املاک ندارد.
نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مناطق حاشیه ای آسیب بزرگی برای خرم آباد محسوب می شود چراکه ساخت و ساز در آن بر اساس قوانین شهری نبوده و امکانات عمومی نیز پیش بینی نشده است.
ملکشاهی راد گفت: الحاق روستای 17 هزار نفری ماسور به شهر خرم آباد اقدام درستی نبود و باید بهتر تصمیم می گرفتیم چراکه در سال های پس از الحاق، خدمات شهری مناسبی به این منطقه ارائه نشده است.
وی ادامه داد: روستاهای بهرامی و ده محسن در امتداد ماسور نیز در حال گسترش هستند که در آینده نه چندان دور بدون هیچگونه زیرساختی جز شهر می شوند.
وی با بیان اینکه برای حل معضل پیش رو سه راهکار وجود دارد گفت: بر اساس قانون می توان روستای بالای پنج هزار نفر جمعیت را به شهر تبدیل کرد.
ملکشاهی راد افزود: همچنین می توان ماسور، ده محسن و بهرامی را با بیش از 30 هزار نفر جمعیت به یک شهر مجزا تبدیل و از خرم آباد جدا کرد.
وی گفت: در صورت عدم تحقق این 2 پیشنهاد، بنیاد مسکن موظف شود مشکل معابر این روستاها را برطرف کرده و طرح هادی ویژه روستاها با پیش بینی الحاق انها به شهر را تهیه کند.
وی اضافه کرد: در مناطق حاشیه ای، امنیت اجتماعی مردم به خطر می افتد بنابراین باید همچون مساله ماسور شتاب زده تصمیم نگیریم و برنامه ریزی ها مهندسی باشد.
نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی گفت: متاسفانه مفاسد اجتماعی در بافت های فرسوده به حداکثر رسیده و طرح دولت در این راستا موفق نمی شود چراکه بسیاری از ساکنان این مناطق حتی توانایی دریافت تسهیلات و بازپرداخت طرح بازآفرینی را ندارند.
ملکشاهی راد افزود: دولت ایجاد 240 هزار فرصت شغلی را در برنامه سال آینده لحاظ کرده که بدون شک محقق نمی شود.
روستای ده محسن با هفت هزار نفر جمعیت در جنوب خرم اباد قرار دارد.   97/3/13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.