ورزشگاه 15هزار نفری (سکوت سکوها در انتظار طنین)

زمان مطالعه این مطلب تنها: 5 دقیقه

ورزشگاه 15هزار نفری (سکوت سکوها در انتظار طنین)

دهکده المپیک یا همان مجموعه ورزشی خرم‌آباد در سال 86 با حضور مهندس علی‌آبادی، ریاست وقت سازمان تربیت بدنی در زمینی به مساحت 252 هکتار به زمین زده شد و امروز پس از 10سال که از عمر آن می ‎ گذرد برخی پروژه‌های تعریف شده و در حال اجرای آن از جمله ورزشگاه  15 هزار نفری هنوز زمان افتتاح مشخصی ندارند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، این ورزشگاه 15 هزار نفری به جای اعتبار به‌موقع و مناسب در این سال‌ها تنها و تنها وعده و وعیدهای مسئولین را به خود دیده وبه گفته متولیان امر با وجود اینکه  85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما اعتبارات قطره‌چکانی دارد.

ورزشگاه مجموعه ورزشی خرم‎آباد سال‌ها است که در چالش ساخت و ساز به سر می‌برد و هر سال، مسئولان وعده افتتاح آن را می‌دهند و باز، کار به سال‌های بعد و مسئولان بعد حواله می‌شود.

قصه ورزشگاه آنقدر شخصیت‌های مختلف با اتفاقات خاص را در خود جای داده که خواننده آن می‌تواند تردید کند که هزارویک شب است یا…

پیشرفت 40 درصدی ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد

سیزدهم مرداد 1391 مدیرکل وقت ورزش و جوانان لرستان یعنی ” فرهاد نیکوخصال ” از پیشرفت 40 درصدی ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد خبر داده بود و اعلام کرد: با توجه به اینکه مسئولین آن را در لیست پروژه‏‌های مهر ماندگار قرار دادند 12 میلیارد تومان دیگر اعتبار به آن اختصاص یافته و در حال حاضر کل اعتبار این پروژه تامین شده است .

وی اضافه کرد: پیمانکار این پروژه مسکن و شهرسازی است که متعهد شده تا پایان خرداد 92 پروژه را تحویل قطعی دهد.

وعده افتتاح ورزشگاه در سال 92 و خرداد این سال.

پیشرفت 63 درصدی ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد

ولی این قصه زمانی جالبتر می‌شود که بدانیم صادق مریدی معاون وقت فنی و اجرایی اداره کل مسکن و شهرسازی لرستان بیست و چهارم فروردین‌ماه یعنی سه ماه قبل گفته بود: ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است .

وی بیان کرده بود: ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد با 60 درصد پیشرفت فیزیکی و ورزشگاه 3000 نفری الیگودرز با 85 درصد پیشرفت درحال احداث هستند.

با این اوصاف و طبق گفته‌ها رو به جلورفتن پسرفت ورزشگاه را به همراه داشته است.

95 زمان افتتاح پروژه

دهم دیماه سال 1393 و سفر معاون وزیر راه جایی که شهرام ملکی مدیرکل وقت راه وشهرسازی در جریان بازدید مهندس علیزاده گفته بود: ورزشگاه 15 هزار نفری خرم آباد سال 95 به بهره‌برداری می‌رسد.

وی مساحت زمین اجرای این پروژه را 22 هکتار اعلام و گفته بود: زیربنای پروژه 1155 مترمربع  و زیربنای ساختمان اصلی پروژه  1105 مترمربع و زیربنای ساختمان فرعی آن 500 مترمربع است.

محمدجعفر علیزاده نیز در این بازدید عدد جدید 63 درصدی را برای پیشرفت فیزیکی در صفحه کتاب این پروژه می‌نویسد عددی که مرداد ماه همین سال 40 و فروردین ماه 60 بود.

وی گفته بود: ورزشگاه 15 هزارنفری خرم‌آباد در حال حاضر 63 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که در هدف گزاری صورت گرفته برای سال 1395 افتتاح می‌شود . استادیوم خرم‌آباد، یکی از استانداردترین پروژه‌های وزارت ورزش است که مجموعاً 40 میلیارد تومان هزینه دارد که برای به اتمام رسیدن آن نیازمند 18 تا 20 میلیارد تومان دیگر است .

معاون عمرانی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که این پروژه از اولویت‌های مهم وزارت‌خانه است گفت: استادیوم 15  هزارنفری خرم‌آباد به دولت نیز معرفی‌شده است که باید تا پایان 1395به بهره‌برداری کامل برسد .

به هر حال مردم و ورزشکاران لرستان در تعجب هستند موقعی که پروژه اولویت‌دار وزارت ورزش این چنین به حال خود رها شده یعنی اولویت دار بودن همراه است با پیشرفت فیزیکی کم و …

سعی ما بهره برداری هر چه سریعتر ورزشگاه است

خالی از لطف نیست اگر بدانیم که علی یاور عزیزپور مدیرکل ورزش و جوانان لرستان در تیرماه 94 نیز بر صحبت‌های معاون وزیر راه صحه می‌گذارد و 95 را سال افتتاح استادیوم در حال ساخت ۱۵ هزار نفری مجموعه ورزشی خرم ‎ آباد اعلام می‌کند .

وی بیان کرده بود: از جمله طرح ‎ های ورزشی استان می ‎ توان به استادیوم ۱۵ هزار نفری اشاره کرد که تمام سعی ما بهره ‎ برداری هر چه سریعتر آن است .

عزیزپور ادامه داد: با پیگیری ‎ هایی که انجام شد اعتبار امسال آن به ۱۳ میلیارد تومان افزایش یافت که رقم خوبی نیز هست .

مدیرکل ورزش و جوانان اظهار کرد: ساخت این استادیوم توسط مسکن و شهرسازی انجام می ‎ شود و اگر اعتبار آن به صورت صددرصدی تخصیص داده شود تا نیمه دوم سال ۹۵ به بهره ‎ برداری می ‎ رسد .

ورق بعدی قصه افتتاح پروژه در سال 95. دو ماه از این سال گذشت و باید ماه آینده و یا حداکثر نیمه دوم ورزشگاه 15 هزارنفری خرم‌آباد افتتاح و بهره‌برداری برسد ولی دکتر عزیزپور در همین ماه یعنی اردیبهشت به ساختار ورزشگاه ایراد می‌گیرد و با بیان اینکه پروژه 85 درصد پیشرفت دارد، می‌گوید: شکل سکوها ایراد دارد و سازه به صورت نعل اسبی اجرا شده و دارای اشکالاتی است که عظمت تأسیسات و حضور تماشاگران را نشان نمی‌دهد.

وی می‌گوید: همین امر باعث می‌شود اقبال مردمی به مجموعه تحت تأثیر این اشکالات قرار گیرد و شکل نامطلوبی به پروژه بدهد .

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان با بیان این‌که پروژه ورزشگاه با مشکل تأمین آب مواجه بوده است، گفت: تاکنون آب مورد نیاز برای عملیات اجرایی به‌وسیله تانکر تأمین شده و اداره کل راه و شهرسازی در این زمینه برنامه‌ریزی نکرده است .

این صحبت‌های عزیزپور در حالی عنوان می‌شود که علیزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در سال 93 مدعی شده بود ورزشگاه مطابق استانداردهای روز و ای اف سی در حال احداث است!!!

ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد نیازمند 250 میلیارد

‌‌مهندس رضا پیامنی مدیر فنی و اجرایی اداره کل راه و شهرسازی لرستان دی‌ماه 95 گفته بود: پروژه ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد نیازمند 250 میلیارد ریال است.

وی اظهار کرد: پروژه ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد همانند سایر پروژه‌های ورزشی کشور از وضعیت اعتباری خوبی برخوردار نیست.

این گفته‌های مهندس پیامنی یعنی اعتبار تکمیل پروژه 25 میلیارد تومان و زمان افتتاح یک و نیم سال آینده(مهرماه 97) زمانی در خور تامل‌تر می‌شود که دو سال قبل محمدجعفر علیزاده معاون وزیرراه و شهرسازی همین اعداد را نهایت 20 و 95 اعلام کرده بود.

95 هم تمام شد و خبری از افتتاح و پایانی بر قصه ورزشگاه نوشته نشد.

خردادماه 96 هم رو به پایان است و بنا به گفته‌ها قرار گذاشته شده ورزشگاه حتما 22 بهمن افتتاح شود و استاندار لرستان بر این موضوع نیز تاکید دارد ولی…

صفحه بعدی قصه را که ورق می‌زنیم متوجه می‌شویم که صحبت‌های استاندار لرستان نیز شاید جامه عمل به خود نبیند و در حد شعار و وعده باقی بماند زیرا علی یاور عزیزپور مدیرکل ورزش و جوانان لرستان خبرهای خوبی برای ورزشگاه ندارد.

دکترعزیزپور می‌گوید: هیچ اعتباری به ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‌آباد  تخصیص نیافته است.

وی با بیان اینکه در بخش ورزش اعتبارات شناور و متفرقه کشور 475 میلیارد تومان بوده که سهم لرستان 14 میلیارد و 690 میلیون تومان است، ادامه داد: بنا بود دهه فجر امسال ورزشگاه 15 هزار نفری خرم‎آباد به بهره‌برداری برسد اما با توجه به اینکه هیچ اعتباری به آن  تخصیص نیافته بعید است در موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.

قصه به جاهای گنگ و گیج کننده رسیده و منتظریم شاید همانند شاهنامه که می‌گویند آخرش خوش است، خوشی را در ورزشگاه 15 هزار نفری بببینیم.   96/3/17

گزارش از ابراهیم شریفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.