لرستان بیشتر از تحریم‌های آمریکا و اروپا؛ بر اثر تحریم وزارت نیرو نابود شده است

زمان مطالعه این مطلب تنها: 4 دقیقه
نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: لرستان نه از تحریم‌های آمریکا بلکه از تحریم‌های وزارت نیرو نابود شده است.
به گزارش یافته؛ مهرداد ویس کرمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 28 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با قرائت آیه” قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَهٍ ۖ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَىٰ وَفُرَادَىٰ ثُمَّ تَتَفَکَّرُوا “گفت: یگانه نصیحت قران به مومنان این است که در راه خدا قیام کنید برای اندیشیدن.
صدای شکستن استخوان‌های دموکراسی غربی به گوش می‌رسد
ویس کرمی ادامه داد: انتخابات اخیر آمریکا نشان داد، الگوی دموکراسی آمریکایی که میلیاردها دلار صرف ترویج آن شده است و به تعبیر ریچارد المن، سگ‌های قلاده بلند در کشورهای دیگر به تبلیغ و ترویج آن می‌پردازند؛ پایان تاریخ و نسخه نهایی تکامل بشر نیست، بلکه به دلیل تضاد با فطرت انسانی و سرشاخ شدن با سنت‌های الهی در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.
مرکز پژوهش های مجلس نقطه عزیمت طرح های آن قرار گیرد
نماینده مردم خرم آباد و چگنی مطرح کرد: اشکال رایج مجالس و دولت های گذشته این بوده است که هرکسی از ظن خود، طرح یا لایحه ای را مطرح می‌کرده و در فضای احساسی و بعضاً پوپولیستی به تصویب می رسیده است، راه خروج از این بن بست این است که مرکز پژوهش های مجلس نقطه عزیمت طرح های آن قرار گیرد تا در عین شناخت اولویت ها، دچار روزمرگی و جو زدگی نشویم.
سهم شورای برنامه‌ریزی استان ها در بودجه، ۱۰ درصد از اعتبارات تملک دارایی سرمایه است
این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: این روزها سخن از تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ کشور است؛ برخی کارشناسان بر این باور هستند که ساختار بودجه کشور بیمار متولد شده و ریشه بسیاری از رانت ها، مفاسد و زدو بندهای اقتصادی و سیاسی همین ساختار لابی محور است که در آن سهم شورای برنامه‌ریزی استان ها حدود ۱۰ درصد از اعتبارات تملک دارایی سرمایه است و ۹۰ درصد آن در اختیار وزرا و تابع غمزه عنایت ریاست سازمان برنامه و بودجه است و این یعنی قدم اول تبعیض و تقویت لابی‌گری در توزیع بودجه و امکانات کشور.
وی ادامه داد: درحالی که طبق ماده ۷ بند (ه) برنامه ششم توسعه، بایستی ۳۰ درصد اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای به شورای برنامه‌ریزی استان ها اختصاص می یافت.
ویس کرمی در ادامه خاطرنشان کرد: بر خلاف تاکید مقام معظم رهبری برای ورود موثر و سرمایه گذاری نهادهای انقلابی مانند بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) درچند استان ازجمله لرستان سرمایه گذاری قابل توجهی ازجمله این نهادها در شهرستان های چگنی و خرم آباد انجام نشده است.
حجم مخازن یکی از پرباران ترین استان های کشور کمتر از نیم درصد است
نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استان لرستان «جَنَّاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ” است، اما با لبان تشنه بر لب آب نشسته است. لرستان با داشتن حدود ۱۲ میلیارد مترمکعب آب خروجی در سال، در میان پرانتز سیل در فصول بارانی و خشکسالی در سایر فصول، از تشنگی پا بر زمین می کوبد.
وی افزود:چرا حجم مخازن یکی از پرباران ترین استان های کشور کمتر از نیم درصد است و اکثر شهرها و روستاها از کمبود آب شرب رنج می برند، جز ظلم و تبعیض چه نامی می‌توان بر این پدیده نهاد؟
این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: لرستان بیشتر از تحریم‌های آمریکا و اروپا؛ بر اثر تحریم وزارت نیرو نابود شده است، چرا که بدون وجود سدهای مخزنی، نه از منبع آب شرب پایدار خبری است، نه ایستگاه های پمپاژ کشاورزی در تابستان آبی برای کشیدن دارند، زمانی که آب است موقع کشاورزی نیست و آنگاه که موقع کشاورزی است، آبی در رودخانه و چاه و چشمه وجود ندارد و این فریب بزرگ وزارت نیرو در تمام سال های گذشته در مدل تخصیص آب لرستان است.
وی با بیان اینکه مقدار قابل توجهی از برداشت آب های ما را به چشمه و چاه و رودخانه‌های جاری حواله می دهند، تاکید کرد: وزارت نیرو بایستی در اسرع وقت تکلیف خود را با تخصیص ناچیز اعتبار برای سدهای لرستان و نبود سدهای مخزنی که آب شرب کشاورزی و صنعت و نیز کاهش تخصیص آب سد های معشوره، کاکاشرف، زیبا محمد، کاکارضا، ایوشان، تاج امیر را روشن نماید و در اسرع وقت تخصیص آب لرستان را به وضع قبلی برگرداند و سپس آن را بر مبنای نیاز شرب و صنعت و کشاورزی به حد مطلوب برساند.
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، خاطرنشان کرد: وزارت صمت بدون توجه به بازی‌های سیاسی؛ مدیری کارآزموده، پاکدست آشنا به استان و چابک را برای مدیریت صمت استانی که نیمی از شهرک های صنعتی آن تعطیل است، تعیین کند.
نماینده مردم خرم آباد در مجلس مطرح کرد: وزارت راه و شهرسازی نسبت به حل مشکلات احداث راه آهن دورود -خرم آباد -اندیمشک و تامین اعتبار کافی برای آن اقدام لازم را انجام دهد.
ویس کرمی تصریح کرد: پیشرفت استان لرستان از مسیر کشاورزی و دامپروری عبور می کند، ولی اقدام کافی از سوی جهاد کشاورزی در عادی سازی زمین های دیم، تکمیل زنجیر تولید مرغ، صنایع تکمیلی، کشت گیاهان دارویی و راه اندازی گلخانه های زودبازده و راه اندازی دامپروری های صنعتی کلان صورت نپذیرفته است.غَفَرَ اللهُ لَنَا وَ لَکُمْ وَالسَّلامُ عَلِیْکُمْ وَ رَحمَهُ اللهِ وَ بَرِکاتُه./  99/8/28  – منبع خانه ملت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.