طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد :

زمان مطالعه این مطلب تنها: 3 دقیقه

 

فرودگاه خرم‌آباد در جنوب این شهر واقع شده است.اولین هواپیما در سال ۱۳۰۴ در این فرودگاه به زمین نشست.پس از انقلاب ۱۳۵۷ هیچ‌گاه پروازهای منظمی در این فرودگاه صورت نگرفته و در برخی مواقع این فرودگاه به صورت کامل تعطیل شده است. خطوط هوایی فعال در فرودگاه خرم‌آباد عبارتند از:

خط هوایی خرم‌آباد، فرودگاه مهرآباد

خط هوایی خرم‌آباد، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

خط هوایی خرم‌آباد، فرودگاه عسلویه

خط هوایی خرم آباد عراق

  • خلاصه طرح توسعه فرودگاه خرم آباد :

فرودگاه خرم آباد این روزها شاهد رشد و توسعه روز افزونی در همه زمینه ها است. کلنگ اعتبار طرح توسعه فرودگاه خرم آباد با اعتباری افزون بر 52 میلیارد تومان در مورخ 25 دی ماه 1392با حضور  رسولی نژاد مدیر عامل وقت شرکت فرودگاه های کشور، هوشنگ بازوند استاندار لرستان و حجت الاسلام والمسلمین میر عمادی نماینده ولی فقیه در استان لرستان بر زمین زده شد و امید است با اتمام این طرح علاوه بر افزایش قابل ملاحظه پروازهای داخلی، فرودگاه خرم آباد میزبان پروازهائی به مقصد عتبات عالیات و سرزمین وحی باشد.

طرح بزرگ توسعه  فرودگاه خرم آباد  شامل  موارد ذیل می گردد:

  1. تطویل باند به طول 420 متر: با اتمام پروژه طول باند فرودگاه خرم آباد به 3620 متر خواهد رسید. این پروژه هم اینک به اتمام رسیده است.
  2.  توسعه اپرون: با توسعه اپرون موقعیت های  پارک هواپیما   از 3 به 5 افزایش خواهد یافت. این پروژه نیز در مراحل پایانی کار قرار دارد.
  3. ساخت پاویون جدید: پاویون جدید فرودگاه خرم آباد در زمینی به مساحت 2000 متر مربع ساخته می شود.

4-توسعه ترمینال: ترمینال فعلی فرودگاه خرم آباد در زمینی به مساحت 4300 متر مربع احداث گردیده است. زیربنای  این ترمینال پس از اتمام طرح توسعه به 10000 متر مربع افزایش خواهد یافت.

  1. زهکشی سطوح پروازی: با توجه به بالا بودن سطح آب های زیر زمینی در فرودگاه خرم آباد، زهکشی سطوح پروازی این فرودگاه نیز در دستور کار قرار گرفت و در موعد مقرر به اتمام رسید.
  2. توسعه ساختمان اداری: توسعه ساختمان اداری به مساحت 700 متر مربع در حال انجام می باشد
  3. ساختمان جدید هواشناسی: همزمان با آغاز طرح توسعه فرودگاه خرم آباد، طراحی و ساخت سایت جدید هواشناسی خرم آباد نیز آغاز گردید و در موعد مقر به پایان رسید.

گذشته از این،  همزمان با  این طرح، بر آوردن الزامات و استانداردهای ایمنی فرودگاه نیز به صورت جدی پیگیری شده است که اهم موارد آن به شرح ذیل می باشد:

  1. استریپ سازی
  2. لوله گذاری و سر پوشیده نمودن مسیر عبور فاضلاب (در سطوح پروازی)
  3. نوسازی جاده حفاظتی

ضمنا” مشخصات کلی پروژه توسعه فرودگاه خرم آباد  به شرح ذیل می باشد:

– پیمانکار: قرارگاه خاتم الانبیا

– مشاور: مهندسین مشاور ایمن راه

– کارفرما: اداره کل راه و شهرسازی استان لرستان

– بهره بردار: شرکت فرودگاه های کشور

– محل تامین اعتبار: اعتبارات استانی

1100میلیارد ریال در فرودگاه خرم آباد سرمایه گذاری می شود

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: یکهزار و 100میلیارد ریال سرمایه گذاری در جهت توسعه فرودگاه خرم آباد صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا، رحمت الله مه آبادی عصر یکشنبه در دیدار با استاندار لرستان اظهار کرد: براساس دستور وزیر راه و شهرسازی برای سامان دادن به طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد به لرستان سفر کرده است.
وی افزود: طرح توسعه فرودگاه خرم آباد طی چند سال اخیر آعاز شده و پیش‌بینی می شود که یکهزار و 100 میلیارد ریال در این فرودگاه سرمایه‌گذاری انجام گیرد که با انجام این سرمایه گذاری هواپیماهای بزرگتری مانند ایرباس 320 می توانند در این فرودگاه نشست و برخاست کنند.
وی افزود، سامانه ارسال آی ال اس می تواند برخی از مشکلات کنسلی پروازها را کم کند که این پروژه نیز در حال اتمام است و هواپیما با دید کمتر و در شرایط سخت تر می تواند در این فرودگاه پرواز کنند.
مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران عنوان کرد: توسعه باند این فرودگاه در حال انجام است و در بحث ترمینال فرودگاه خرم‌آباد مطالعات آن نیمه دوم امسال آغاز می شود از این رو ما می توانیم تا پایان امسال بخش زیادی از این طرح های نیمه تمام را به اتمام برسانیم.
مه آبادی افزود: سیاست دولت و نظام جمهوری اسلامی توجه به نقاط کم برخوردار است و در این فرودگاه اینگونه بوده و تاکنون و اعتبارات خوبی جذب شده است.
لازم به ذکر است مدیرعامل شرکت هواپیمایی کشور در سفر یک روزه خود بهِ لرستان از نزدیکی طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد را مورد بازدید و در ادامه با استاندار لرستان دیدار و گفت و گو کرد.  97/2/23

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.