حمام باشی خرم‌آباد ثبت آثار ملی شد

زمان مطالعه این مطلب تنها: < 1 دقیقه
 مسلم رضایی پور با اعلام این خبر گفت: موقوفه حمام باشی خرم‌آباد از موقوفات عام تحت تولیت اوقاف و امور خیریه مربوط به دوره قاجار بوده که توسط شاهزاده حسین میرزا، به نیت روضه‌خوانی و عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) وقف گردیده و در محل فعلی خیابان 24 متری حکیم شهر خرم‌آباد قرار دارد، به شماره 31769 در تاریخ 14 تیرماه 1396 در فهرست آثار ملی ثبت گردید.
رضائی پور افزود: این حمام دارای معماری خاص برگرفته از هنر اصیل ایرانی اسلامی و دارای گنبد و ایوان‌های متعدد بوده که با گذشت بیش از یک قرن قدمت، هنوز هم با همان کاربری به عموم مردم خدمت‌رسانی می‌نماید.
از دیگر ویژگی‌های این حمام تاریخی، سیستم سوخت و آتشگاه این حمام بوده، که دارای طراحی خاص برای گرم کردن کف آن می‌باشد.
 با پیشرفت های حاصله در طول این مدت در نوع سوخت آتشگاه این حمام تغییراتی به وجود آمده و حمامی که روزگاری با پهن گرم می‌شد و بعدهای جای خود را به سوخت‌های فسیلی داد، هم‌اکنون با گاز شهری بروز شده است.
در روزگاری که حمام‌ها در تعداد معدودی از منازل یافت می‌شد و استحمام در گرمابه‌های عمومی انجام می‌شد، حمام باشی، به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در مرکز شهر خرم‌آباد، موردتوجه عامه مردم، مسافران و حتی بسیاری از علما و بزرگان این دیار بوده که برای استحمام از این حمام استفاده نموده‌اند.
موقوفه حمام باشی، در یک سنت قدیمی، همه‌ساله از ظهر عاشورا، میزبان عزاداران حسینی (ع) بوده، و عزاداران، برای شستشوی بدن‌های آغشته به گل خشک‌شده، به این حمام مراجعه می‌کردند.  96/5/26

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.