توسعه کشت گل محمدی در لرستان

زمان مطالعه این مطلب تنها: 2 دقیقه

توسعه کشت گل محمدی در لرستان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تأکید بر توسعه کشت گل محمدی در اراضی شیب‌دار این استان گفت: ۱۲۲ هزار نهال گلدانی گل محمدی توزیع می‌شود.

 هادی سپهوند صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه گل محمدی یکی از گونه های مهم گیاهان دارویی محسوب می شود که قابلیت کاشت در مناطق شمالی لرستان را دارد، اظهار داشت: طی چند سال گذشته تا کنون ۲۰۰ هکتار از باغات استان به کشت گل محمدی اختصاص پیدا کرده و یا کشت گل در آن ها در حال انجام است.

وی با بیان اینکه از اسفند ماه سال ۹۶ تا به امروز حدود ۱۲۲ هزار نهال گلدانی گل محمدی تهیه و به مرور در اختیار بهره برداران قرار داده می شود، افزود: باغات گل محمدی برخلاف دیگر گیاهان باغی در سال اول کشت به در آمد زایی خواهند رسید.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: گل محمدی در سال اول کشت بالغ بر ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار گل تولید می کند که این میزان در سال های سوم و چهارم کشت می تواند به حدود ۳ تن و حتی بیش از این مقدار هم برسد؛ این میزان تولید در آمد بسیار خوبی را برای کشاورزان و روستائیان در پی داشته و باعث ایجاد اشتغال بیشتر در سطح روستاها می شود.

سپهوند با تاکید بر اینکه یکی از سیاست های جهاد کشاورزی در راستای مواجهه با شرایط کم آبی در استان اصلاح الگوی کشت و بهره گیری از محصولات کم آب بر است، یادآور شد: گل محمدی یکی از محصولات کم آب بر به شمار می رود و از این جهت دارای اهمیت فوق العاده است.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط توپو گرافی استان،  ناهمواری های موجود و وجود اراضی شیب دار در سطح زیاد، علاوه بر توسعه کاشت گل محمدی در اراضی آبی و مسطح، کاشت گل محمدی در اراضی شیب دار به منظور اشتغال زایی و افزایش درآمد روستائیان، جلوگیری از فرسایش خاک، ایجاد مناطق تفرجگاهی و… در دستور کار قرار گرفته است.  97/1/23

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.