هنرمندان

 

 • هنرمندان   :

  •  عبدالله غیابی  :

 • به سال ۱۳۲۰ در شهرستان خرم آباد تولد یافت . او نخستین لرستانی است که وارد عرصه فیلمسازی حرفه ای کشور شد و در مسیر حرکت سینمایی خود با ساخت فیلم سینمایی «میراث» در خرم آباد و برخی نواحی اطراف به نوعی دلدادگی و انس با موطن خود را به تصویر کشاند . هر چند قبل از او نیز برخی فیلمسازان حرفه ای همانند صابر رهبر کارگردان فیلم سینمایی «مردان خشن» خرم آباد سالهای ۱۳۴۹-۱۳۵۰ را به عنوان لوکیشن انتخاب نموده و تصاویری از قلعه فلک الافلاک ، طاق پل شکسته  ودیگر اماکن را با حضور پهلوان «خلیل عقاب» و جمعی از مردم خرم آباد ثبت و ضبط نموده بود .آنچه براساس اسناد و مدارک مسلم است ، عبداله غیابی پنج فیلم سینمایی ذیل را در پرونده هنری خود دارد .

  ۱-فیلم سینمایی «کیفر» ۱۳۵۲

  ۲-فیلم سینمایی «موسرخه» ۱۳۵۳

  ۳-فیلم سینمایی «سه نفر روی یک خط » ۱۳۵۴

  ۴-فیلم سینمایی «میراث» ۱۳۵۵

  ۵-فیلم کوتاه «مکانیک» ۱۳۵۶

  ۶-و اثری دیگر به نام «شیرعلی مردان» که ناتمام و توقیف شده است

 • مسعود رایگان :

مسعود رایگان (زاده: ۱ بهمن ۱۳۳۳ – خرم‌آباد) هنرپیشه سینما و همسر رؤیا تیموریان است. وی دارای مدرک کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک است. مسعود رایگان چند سالی را در اروپا و کشور سوئد به بازیگری پرداخت، ولی در سال ۱۳۸۰ به ایران بازگشت. نام مسعود رایگان با فیلم خاموشی دریا بر سر زبان‌ها افتاد، اما خیلی دور، خیلی نزدیک او را به شهرت رساند، به طوری که جایزه جشن‌خانه سینما را برای بازی در این فیلم ازآن خود کرد. وی همچنین کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در بیست و سومین دوره جشنواره فیلم فجر، برای بازی در این فیلم شده است. در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم برلین منفی ۷ گردید.

رایگان هنرپیشگی را از کودکی و با پرده‌خوانی در کارهای پدرش آغاز کرده است، بعدها در سال‌های ۱۳۵۱ و ۱۳۵۲ در فیلمی از مرتضی جزایری بازی کرد. در سال‌های ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰ با چند برنامه تلویزیونی همکاری کرد و سپس به سوئد رفت. وی علاوه بر تحصیل در مدرسه فیلم سوئد با مراکز اینترنشنال کالچر، فرهنگ ملل و تئاتر شهر، تئاتر ملی، تئاتر اوروبرد، تئاتر القبر همکاری کرد و برنامه‌ای تحت عنوان دست‌های روشن برای شبکه ۲ تلویزیون سوئد کارگردانی کرد، همچنین در فیلمی از سوزان اوستن کارگردان برادران آمادتوس، تحت عنوان زندگی خطرناک بازی کرد و همچنین در چهار مجموعه تلویزیونی در سوئد نقش‌آفرینی کرد. رایگان سال ۱۳۸۰ به دعوت وحید موسائیان به ایران آمد و در فیلم خاموشی دریا بازی کرد. او بار دیگر به دعوت رضا میرکریمی به ایران آمد و در نقش اول فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک، ساخته رضا میرکریمی بازی کرد.

تلویزیونی

 • شهره لرستانی :

شهره صالحی لرستانی (زاده ۱۳۴۵ – خرم‌آباد)[۲] بازیگر تئاتر و سینما و کارگردان است.

مجموعه تلویزیونی ماه منیر و فیلم تلویزیونی باور آرامش از جمله کارهایی است که وی کارگردانی کرده است.

فعالیت خود را در تئاتر از سال ۱۳۶۴ با عنوان کارگردانی آغاز نمود.] در سال ۱۳۷۰ با بازی در فیلم نیاز به کارگردانی علیرضا داودنژاد به سینما راه یافت

کارگردان

بازیگر

سینما

سال نام فیلم کارگردان
۱۳۹۳ ایران برگر مسعود جعفری جوزانی
۱۳۸۸ حلقه‌های ازدواج شاهین باباپور
۱۳۸۸ یک جیب پر پول قدرت‌الله صلح‌میرزایی
۱۳۸۷ اخراجی‌ها ۲ مسعود ده نمکی
۱۳۸۶ تسویه‌حساب تهمینه میلانی
۱۳۸۵ نصف مال من، نصف مال تو وحید نیکخواه آزاد
۱۳۸۵ اخراجی‌ها مسعود ده نمکی
۱۳۸۴ زیر درخت هلو ایرج طهماسب
۱۳۸۵ گیس‌بریده جمشید حیدری
۱۳۷۷ محبوبه احمد حسنی مقدم
۱۳۷۴ توطئه علی قوی‌تن
۱۳۷۴ لیلی با من است کمال تبریزی
۱۳۷۳ مروارید سیاه شفیع آقامحمدیان

حبیب‌الله بهمنی

۱۳۷۲ پناهنده رسول ملاقلی‌پور
۱۳۷۱ مأموریت آقای شادی محمدرضا زهتابی
۱۳۷۱ آذرخش احمدرضا درویش
۱۳۷۰ نیاز علیرضا داودنژاد

تلویزیون

نام سریال سال تولید کارگردان
اغر بخیر ۱۳۶۵ مجید بهشتی
آپارتمان ۱۳۷۱–۱۳۷۲ اصغر هاشمی
حماسه ایثار ۱۳۷۲ کاظم بلوچی
آوای فاخته ۱۳۷۳ بهمن زرین‌پور
به رنگ صدف ۱۳۷۵ عباس رنجبر
امام علی ۱۳۷۵ داود میرباقری
دستی بر آتش ۱۳۷۶ معصومه تقی‌پور
مختارنامه ۱۳۸۱ داود میرباقری
سه در چهار ۱۳۸۷ مجید صالحی
دارا و ندار ۱۳۸۹ مسعود ده‌نمکی
سه پنج دو ۱۳۹۰ حسین سهیلی‌زاده
چمدان ۱۳۹۱ خسرو ملکان
کلاه پهلوی ۱۳۹۱ سید ضیاءالدین دری
اولین انتخاب ۱۳۹۲ مهدی صباغ‌زاده

 •  وحید موسائیان :

 وحید موسائیان (۱ فروردین ۱۳۴۸، خرم‌آباد– تاکنون) کارگردان ایرانی فیلم‌های کوتاه سینمایی و مستند می‌باشد. وی از اعضای آکادمی فیلم آسیا پاسیفیک می‌باشد و توانسته جوایز متعددی از جشنواره‌های ایرانی و خارجی کسب کند.

مجموعه فعالیت‌های موسائیان در زمینه فیلم و سریال در قالب مسئولیت‌های مختلف به شرح زیر است:

کارگردان

نویسنده

تهیه‌کننده

 

 • نصرالله کسرائیان :

  نصرالله کسراییان در سال ۱۳۲۳ در خرم‌آباد به دنیا آمد. پدرش کتابفروشی داشت و این سبب می‌شد که کتابهای زیادی جهت مطالعه در دسترس نصرالله بود. از سال ۱۳۴۵ عکاسی را آغاز کرد. فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تهران است.[  او به مدت چهار سال از سال۱۳۵۰ تا ۱۳۵۴ زندانی سیاسی بود و طی این سال‌ها توانست در زمینه عکاسی مطالعات فراوانی انجام دهد.
  کسرائیان با زیبا عرشی، جامعه‌شناس ازدواج کرده و دارای ۲ فرزند است. وی هم‌اکنون ساکن تهران است

کسرائیان با سفر به نقاط مختلف ایران و عکس برداری آنها را در مجموعه‌هایی مختلف منتشر کرده است. برخی از آثار مهم وی عبارت است از مجموعه عشایر ایران و کتاب تخت جمشید که با همکاری مهرداد بهار جمع‌آوری شده است. کسرائیان همچنین در مجله ژنو نیز فعالیت می‌کند.

مجموعه عکس

 • زندگی (۱۳۶۰)
 • از کودکی (۱۳۶۳)
 • تجربه
 • سفر بی پایان
 • سرزمین ما، ایران (۱۳۶۹)
 • ترکمنهای ایران (۱۳۷۰)
 • دماوند (۱۳۷۱)
 • اصفهان (۱۳۷۱)
 • عشایر ایران (۱۳۷۲)
 • کردستان (۱۳۷۲)
 • تخت جمشید (۱۳۷۲)
 • تهران (۱۳۷۳)
 • شمال (۱۳۷۴)
 • جنوب (۱۳۷۶)
 • طبیعت ایران (۱۳۷۸)
 • ماسوله (۱۳۸۰)
 • ابیانه (۱۳۸۰)
 • بلوچستان (۱۳۸۱)
 • معماری ایران (۱۳۸۲)
 • درنگ (۱۳۸۴)
 • برکناره (۱۳۸۴)
 • گذار (۱۳۸۶)

ترجمه

 • «تکنیک عکاسی» نوشته آندریاس فی نینگر که تا کنون بارها تجدید چاپ شده است.

نمایشگاه و جوایز

نمایشگاه‌های کسرائیان در ایران، انگلستان، فرانسه، اتریش، سوئد، کانادا، هلند، بلژیک و ایالات متحده برپا شده‌است.
وی همچنین چند جایزه بین‌المللی نیز دریافت کرده است.

 

 • محمد رایگان :

از پیشکسوتان تئاتر خرم آباد است و در واقع بنیان‌گذار تئاتر در لرستان به حساب می‌آید. وی در سال 1310در شهرستان کرمانشاه دیده به جهان گشود و در سن 17 سالگی به اشتغال در ارتش درآمد و در خرم‌آباد اقامت ‌گزید. رایگان گروهی را به نام تروپ هنری ایجاد می‌کند و از آن پس به طور مرتب تحت حمایت ارتش در شهرستان خرم آباد نمایش به صحنه می‌آورد. از جمله نمایش‌های وی: فریاد صداهای خاموش (1339)، نبرد کرنال (35،37،40)، همه مریضند (43)، در مطب دکتر چه خبره (39)، ندای وجدان (35) و تاجر ونیزی (47).

 

 • ناصر غلامرضایی :

این فیلمساز و کارگردان معروف لرستانی به سال 1334 در شهر خرم آباد به دنیا آمد. ناصر تحقیقات ابتدائی و متوسطه را در شهر خرم آباد به پایان رساند و در خلال تحصیل در دبیرستان، علاقه زایدالوصفش به کار سینما و فیلم او را به عالم سینما و هنر کشاند. در حقیقت شروع فیلمسازی آموزشی او به سال 1351 باز می‌گردد که منجر به ساختن چند فیلم کوتاه هشت میلی متری شد.وی این کار را تا سال 1354 دنبال کرد
دو فیلم بلند «حریم مهرورزی» در سال 1365 و «خون بس» در سال 1370، توفیق غلامرضائی را در کار نویسندگی و کارگردانی نشان می‌دهد. بویژه فیلم «خون بس» که برنده جایزه سیمرغ بلورین همراه با دیپلم افتخار از یازدهمین جشنواره فیلم فجر در تهران شد.

 • قدرت اله ستاری :

 • قدرت اله ستاری متولد 1316 در خرم آباد، فرهنگی بازنشسته وزارت آموزش و پرورش از پیشکسوتان تئاتر خرم آباد است که مدت 15سال بازیگری و کارگردانی آنزمان تئاتر را عهده‌دار بوده و از ورزشکاران قدیمی در رشته‌های مختلف است. وی مدت چند سال ریاست هیات بسکتبال استان لرستان را برعهده داشته است
 • حسین شیدائی :

حسین شیدایی در سال 1328 هجری خورشیدید در خرم آباد متولد شد. این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون نخستین گروه تئاتر حرفه ای خرم آباد را با نام گروه تئاتر آرش تاسیس کرد و نزدیک به 80 نمایش به عنوان کارگردان به روی صحنه برد. بازی در فیلم آرزوهای زمین به کارگردانی وحید موسائیان مهم ترین کار سینمایی او بود که دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش دوم مرد از جشنواره بیستم فیلم فجر در سال 1380 برایش به ارمغان آورد. همچنین بازی زیبای شیدایی در مجموعه تلویزیونی خاک سرخ به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در خاطر بینندگان هنوز هم باقی است. او بازی در فیلم های خاموش دریا، به کارگردانی وحید موسائیان، دام به کارگردانی جلال مهربان و جایی در دوردست به کارگردانی خسرو معصومی را هم در کارنامه خود دارد. شیدایی کارمند رسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بود و در سالهای واپسین عمرش به عنوان کارشناس تئاتر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران فعالیت می نمود. وی در دهم خرداد ماه سال 1381 بر اثر بیماری در تهران درگذشت. روحش شاد و یادش گرامی باد

 

 • غلامرضا سبز علی :

غلامرضا سبزعلی یکی از شاعران و خوانندگان در استان لرستان است که به زبان لری اشعاری را سروده و اجرا کرده است. وی فعالیت خود را در دوران نوجوانی آغاز کرده است. از شعرهای سروده وی می توان به “دالکه دا نازارم” اشاره کرد. این سرود به نقش مادر و احترام به وی می پردازد که یقینا محبوبترین ترانه، نغمه یا آهنگ لری است که هر لرستانی در طول زندگی و حیاتش بارها و بارها آن را در خلوت و به یاد و سپاس از مادر خود زمزمه کرده است. این سروده را فرج علیپور خواننده مشهور استان اجرا نموده است. دالکه دا نازارم ای فرشته آسمونی = مادر، ای مادر نازنینم، ای فرشته آسمونی گتنه که زیر پاته او بهشت جاودونی = گویند که بهشت جاودان زیرپای توست.

 • اکبر خسروی :

اکبر خسروی متولد در سال 1358 از شهرستان خرم آباد است که خوشنویسی را به صورت تحریری حدود بیست سال پیش آغازکرده است. خط و شعر در خانواده خسروی پیشینه تاریخی دارد که فعالیت های فراوانی در این خصوص داشته اند. اکبر خسروی در زمینه خط شکسته مدرک هنری کسب کرده است. در سال 1381 به مسابقه خوشنویسان ایران راه پیدا کرده است که در آنجا با اساتید بزرگ هنر ایران آشنا شده است. از سال 1382 به بعد رتبه های برتر کشور را کسب کرد. در سال 1383 به همایش جهانی حکمت مطهر راه پیدا کرد و همان سال در جشنواره نهج البلاغه ایران که تعداد 800 اثر خط شکسته به دبیرخانه جشنواره رسیده بود حایز رتبه اول شد و توفیق زیارت مکه مکرمه را پیدا کرد. خسروی در زمینه خوشنویسی تالیفاتی از جمله: کتاب کلک شکسته، آموزش خط شکسته نستعلیق داشته است. کتابهای دیگری نیز در دست تالیف دارد، از جمله کتاب بزرگ قرآن کریم که شاید بزرگترین کتاب قرآن جهان اسلام باشد که برای اولین بار به صورت خط شکسته نمایشگاهی مدور کار شده است.

 • سید محمد موسوی :

خوشنویسی یا خطاطی به معنای زیبا نویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است و فردی که این فرآیند توسط او انجام می گیرد خوش نویس نام دارد. سیدمحمد موسوی متولد هجری شمسی، یکی از خوشنویسان خرم آبادی است که در سال 1357 از دبیرستان ملک الشعرای بهار دیپلم گرفته و از همان زمان علاقه اش به هنر خوشنویسی و خطاطی آغاز می شود. از این رو از سال 1383 کارش را شروع کرده و به جمع آوری ضرب المثل ها از منابع مختلف به خصوص امثال و حکم دهخدا می پردازد. سپس کلمات قصار حضرت علی (ع) را از نهج البلاغه جمع آوری کرده و آنها را با خط زیبای خود خوشنویسی کرده و به صورت یک جلد درآورده است.

 

 • شمس الدین آروند :

شمس الدین آروند آذرماه 1346 در خرم آباد متولد شد. وی دارای مدرک لیسانس مدیریت امور فرهنگی است و از سال 1365 در عرصه مختلف فیلم کوتاه فعالیت دارد و بیش از 30 فیلم کوتاه را کارگردانی کرده است. فیلم هایش علاوه بر جشنواره های داخلی در بیش از 18 جشنواره بین المللی خارجی به نمایش درآمده و جوایز مختلفی را کسب نموده. از جمله: در جشنواره یونیکا فرانسه کسب مدال نقره، در جشنواره یونیکا لوکزامبورک کسب مدال نقره و جایزه بهترین کارگردانی و مدال طلای جشنواره به خاطر نگاه ویژه به کودکان محروم از تحصیل کسب نمود.

 •    مهران رنجبر :

مهران رنجبر(زاده ۱۳۶۱، خرم آباد) وی در سال۱۳۸۰همراه خانواده به تهران آمد. فارغ‌التحصیل ادبیات دراماتیک است، از ۱۴ سالگی کار بازیگری را از تئاتر آغاز کرد، وی تا کنون در سریالهای تاوان ، نون و ریحون ، پنج کیلومتر تا بهشت ، ضیافت نامه  ، آقا مدیر ، و آخر خط  به ایفای نقش پرداخته است. اما کاری که موجبات شهرت او را فراهم آورد بازیگری در نقش کیانوش در سریال آوای باران بود.. او هم اکنون جزو باریگران مجموعه «دورهمی» است.

تاتر

 • نویسنده، طراح، کارگردان، و بازیگر در نمایش “کافه فرانسه” (بر اساس قصه ای از امیرحسن چهل تن) ؛ تهران، تئاتر باران، تابستان ۱۳۹۴

·  نویسنده و بازیگر در نمایش “ریچارد سوم”(اقتباسی از ریچارد سوم شکسپیر)؛ تهران، خانه موزه استاد عزت الله انتظامی (قیطریه)، تابست

 

 • آرش فروغی  :

آرش فروغی از کاریکاتوریست‌های بنام کشور است؛ و‌ی متولد ۱۳۶۷ در خرم‌آباد استان لرستان می‌باشد. نیم‌نگاهی به فعالیت‌های این هنرمند نشان از توانمندی و خلاقیت بی‌نظیر او دارد:
کارشناس گرافیک و مدرس دانشکده فنی و حرفه‌ای
کاریکاتوریست و تصویرساز، گرافیست
آغاز فعالیت در کاریکاتور سال ۱۳۸۳
عضو بنیاد ملی نخبگان ایران
کسب جایزه اول جشنواره‌های کارتونت چین
جشنواره بین‌المللی فجر
۴ دوره برگزیده جشنواره بین‌المللی جوانان گلستان
جایزه دوم جشنواره کوزوبوکین
کسب ۴ عنوان اولی از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کشور
از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶
دبیر نخستین جشنواره طنز مطبوعات و خبرگزاری‌های ایران ۱۳۹۱
داور جشنواره‌های ساخت ایران، دانشجویان کشور
رییس خانه کاریکاتور استان لرستان
کاریکاتوریست خبرگزاری فارس. روز کارتون. مجله طنز کشیده
و برنامه پارازیت شبکه خبر
تصویرسازی ۱۰ کتاب داستان و دروس کمک‌آموزشی مدارس
نفر اول جشنواره بین‌المللی کاریکاتور غزه
جایزه اول بخش کاریکاتور جشنواره بین‌المللی «هولوکاست»
جایزه نخست و تندیس طلایی چهارمین جشنواره جهانی مقاومت

درباره ی مدیر

مطلب پیشنهادی

موزه ها

 موزه فلک‌الافلاک  : موزه فلک‌الافلاک یا موزه قلعه یکی از موزه‌های مردم شناسی استان لرستان …

رادیو

رادیو لرستان رادیو لرستان در سال ۱۳۳۷ آغاز به کار کرد. در آن زمان نیروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *