رادیو ، صدا و سیما ی خرم آباد

  • رادیو لرستان  :

رادیو لرستان در سال ۱۳۳۷ آغاز به کار کرد. در آن زمان نیروی ارتش و لشکرمستقر در خرم‌آباد به وسیله بی‌سیم، هفته‌ای یک روز به مدت شصت دقیقه برنامه‌های مختلفی پخش می‌کرد. در سال ۱۳۵۱ یک فرستنده یک کیلوواتی با پخش روزانه ۹ ساعت برنامه در خرم‌آباد آغاز به کار کرد که از این مدت ۸ ساعت به تقویت شبکه سراسری رادیو و یک ساعت نیز اختصاص به پخش اخبار و ترانه داشت. در سال ۱۳۵۲ در یکمین سالگرد تأسیس رادیو مرکز لرستان ساعات کار این مرکز به ۱۰ ساعت رسید که از این ده ساعت دو ساعت تولید محلی و بقیه آن تقویت شبکه بوده‌است.

شبکه افلاک    :                                                                                           Aflak tv.png

شبکه افلاک که با نام شبکه استانی سیمای مرکز لرستان نیز شناخته می‌شود. شبکه تلویزیونی استانی متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که ویژه مردم لر بخصوص در استان لرستان برنامه پخش می‌کند.

برنامه‌های این شبکه در سراسر استان لرستان از طریق فرستنده‌های آنالوگ زمینی روی باند UHF و VHF و از طریق فرستنده دیجیتال زمینی قابل دریافت است.

همچنین برنامه‌های این شبکه از طریق ماهواره‌های عرب ست و اینتل‌ست ۹۰۲ در ایران و برخی مناطق دنیا قابل دریافت است. برنامه‌های این شبکه هر روز از ساعت هشت صبح آغاز شده و تا ساعت یک بامداد ادامه می‌یابد.

تاریخچه

تلویزیون از سال ۱۳۵۱ با نصب چند ایستگاه فرستنده تلویزیونی بخشی از شهرستانهای لرستان تحت پوشش قرار گرفت. برنامه‌های این مرکز پیش از ایجاد شبکه استانی از سال ۱۳۶۷ با افتتاح تلویزیونی محلی استان فعالیت خود را به طور منسجم در مر کز آغاز نمود. تلویزیون محلی استان بر روی شبکه اول سیما در صبح روزهای جمعه پخش می‌شد و رویدادهای استان نیز در قالب خبر استان هر روزه ساعت ۱۶:۳۰ بر روی شبکه اول سیما پخش می‌شد.

شبکه استانی این مرکز با حضور ریس سازمان وقت علی لاریجانی در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۸۱ مصادف با میلاد حسین بن علی به بهره‌برداری رسید. بعد از پایان برنامه‌های این شبکه، شبکه مستند رله می‌شود. همچنین در سال ۱۳۸۷ پخش ماهواره‌ای آن آغاز گردید در این مراسم که با حضور معاون وقت امور مجلس و استانها و چندی از مسئولین استانی در خرم‌آباد صورت گرفت بر روی ماهواره اینتل‌ست ۹۰۲ به روی ماهواره فرستاده شد.

فرستنده دیجیتال

سیستم پخش سیمای مرکز لرستان به جز سیستم آنالوگ، از ۲۷ مهر ۱۳۸۹ بصورت دیجیتال نیز قابل دریافت است. در این سامانه پخش که از ایستگاه‌های شهر های مختلف استان لرستان قابل دریافت است، ۲۰ شبکه تلویزیونی و ۱۹ شبکه رادیویی در حال پخش می‌باشد.

 

درباره ی مدیر

مطلب پیشنهادی

موزه ها

 موزه فلک‌الافلاک  : موزه فلک‌الافلاک یا موزه قلعه یکی از موزه‌های مردم شناسی استان لرستان …

هنرمندان

  هنرمندان   :  عبدالله غیابی  : به سال ۱۳۲۰ در شهرستان خرم آباد تولد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *