تاریخچه ورزش خرم آباد

 • تاریخچه ورزش خرم آباد

 • توضیح: (علاقمندان و محققین می‌توانند تاریخچه‌ی ورزش در ایران و لرستان همراه با تصاویری جالب در این زمینه، نام رؤسای تربیت‌بدنی ایران و لرستان از آغاز تا کنون و … را در شماره‌ی ۲۱ و ۲۲ نشریه‌ی پژوهشی‌فرهنگی یافته‌نو متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان مطالعه نمایند.)
 • ورزش در لرستان با ورود نظامیان لشکر غرب در اوایل دوره حکومت رضاخان بصورت رسمی رایج شد. پیش از آن – در دوره قاجار – کلیه‌ی فعالیت‌های نوجوانان و جوانان به بازی‌های سازمان نیافته‌ی محلی محدود می‌شد که بیشتر در چهارچوب سرگرم شدن انجام می‌شد. کشتی پهلوانی و باستانی اولین ورزشی بود که در لرستان انجام می‌پذیرفت. ورزش‌های نوین را نظامیان در محدوده‌ی زمانی بین سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۵ وارد لرستان نمودند.در سال‌های 13۲۱ تا 1325 نظامیان لشکر پنجم ارتش و بخصوص نظامیان خارجی(بیشتر انگلیسی‌ها و هندی‌ها) در محیط خارج از پادگان و کمپ‌ها به ورزش‌هایی نظیر فوتبال، دو و میدانی، کشتی، تنیس روی میز، وزنه برداری می‌پرداختند. از ۱۳۲۵ به بعد بسکتبال، والیبال و دوچرخه سواری نیز به رشته‌های یادشده اضافه شد. مردم لرستان نیز در ابتدا با تماشای فعالیت نظامیان و سپس با حضور  فرهنگیان غیربومی در مدارس، جذب ورزش گردیدند. البته در آغاز از قوانین کلی خبری نبود! مثلاً زمین فوتبال خط کشی نداشت و فقط تخلف هند به عنوان خطا اعلام می‌شد یا در بازی بسکتبال، فقط پرتاب کردن توپ به داخل حلقه کل بازی را تشکیل می‌داد و از دریبلینگ و خط کشی و… خبری نبود. جالب این که محل بازی بسکتبال، زمین‌های چمن یا خاکی بود!
 • پایه‌های ورزش به شکل نوین و امروزی در لرستان از حدود سال 1308 با اجرای طرح اجباری شدن نرمش در مدارس(مصوب 1306) زده شد.
  پس از آن در در دهه 1310 هجری خورشیدی، با حضور نظامیان غیربومی لشکر پنجم ارتش در لرستان که در اوقات فراغت به ورزش‌هایی نظیر کشتی، فوتبال، دو و میدانی، دوچرخه‌سواری و … می‌پرداختند و همراه شدن برخی فرهنگیان غیربومی، ضرب‌آهنگ جذب جوانان این دیار به سوی ورزش افزایش یافت.آن گونه که نشریه “نیرو و راستی” وابسته به انجمن ملی تربیت‌بدنی ایران در سال‌های 1325 و 1329 منتشر کرده است، در تاریخ‌های ذکر شده مرحوم عابدین ولدبیگی(1385-1303) در خرم‌آباد به عنوان مسوول این انجمن که همانا مسوول تربیت‌بدنی و ورزش خرم‌آباد است معرفی گردیده و در سال 1327 شخصی به نام عبدالحسین فطرس از فرهنگیان بروجردی به خرم‌آباد می‌آید و به عنوان مسوول ورزش آموزش و پرورش (معارف) تا آبان 1339 انجام وظیفه می‌نماید. وی در این تاریخ جای خود را به هوشنگ وفی که اهل تهران بود، می‌دهد. (منبع: محمدرضا جایدری، فصل‌نامه پژوهشی و فرهنگی “یافته‌نو”، شماره 21 و 22 پائیز و زمستان 1385، صفحات 218 و 219 مقاله‌ای با عنوان “شکل‌گیری ورزش در لرستان با نگاهی به ورزش ایران”، ناشر: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان)مرحوم محمد کریمی نیز اولین لیسانسه تربیت‌بدنی خرم‌آباد است که در سال 1350 موفق به کسب این مدرک می‌شود. وی سال‌های 1356 تا 1357 علاوه بر مدیریت در اداره کل تربیت‌بدنی لرستان، هم‌زمان مسوولیت تربیت بدنی آموزش و پرورش لرستان را نیز بر عهده داشت و خدمات شایانی به ورزش این دیار نمود.
  قابل ذکر این که سازمان تربیت‌بدنی با تصویب مجلس در سال 1350 تأسیس شد و از مهرماه 1351 اداره کل تربیت‌بدنی لرستان با مدیریت محمود مومنی که اهل ملایر بود تأسیس گردید و از تربیت بدنی آموزش و پرورش لرستان تفکیک شد.ورزش لرستان دارای فراز و فرودهای بی‌شماری بوده است. بسیاری استعدادهای ورزشی در دیار ما زیسته‌اند که پس از ترک لرستان، موفق به کسب افتخار  شده‌اند و در این بین، به ندرت بوده‌اند کسانی که با ماندن در زادگاه محروم‌شان، موفق شده باشند افتخاری بین‌المللی برای کشورمان کسب کنند.این نشان می‌دهد که با وجود استعدادهای فراوان ورزشی در این خطه، نسبت به فراهم آمدن امکانات و زیرساخت‌های لازم برای آن‌ها، از دیرباز تا کنون، کار قابلی جهت جلوگیری از مهاجرت آن‌ها صورت نپذیرد.نمونه‌ی آن هم امثال آرش میراسماعی که با پیراهن تیم‌های دیگر استان در مسابقات جهانی جودو 3 نشان کسب کرد یا همین علی‌رضا بیرانوند و وحید امیری که با پیراهن تیم لیگ برتری نفت تهران به تیم ملی کشورمان راه پیدا کردند.پیش از این نیز امثال قاسم طبیبی و علی‌رضا خورشیدی با عضویت در تیم‌های پایتخت، اولین لرستانی هایی بودند که در تیم ملی فوتبال کشورمان در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 بازی کرد
 • شهر خرم‌آباد دارای یک تیم  حرفه‌ای به نام باشگاه فوتبال خیبر خرم‌آباد است که در لیگ آزادگان است.همچنین تیم‌های فوتبال خیبرو داتیس نیز در لیگ‌های پایین‌تر فوتبال ایران حضور دارند.اماکن ورزشی این شهر عبارتند از:ورزشگاه تختی، که یک ورزشگاه چندمنظوره‌است.مجموعه ورزشی آرش میراسماعیلی، یک مجموعه ورزشی کوچک در شرق خرم‌آباد است.

  رؤسای تربیت‌بدنی خرم‌آباد  در دهه  20

  چندی قبل مطلبی در مورد “سرآغاز تربیت‌بدنی در خرم‌آباد” از سال 1314 تا 1321 به قلم استاد “سید فرید قاسمی” پژوهشگر برجسته لرستانی در پایگاه خبری یافته منتشر شد که مورد توجه علاقه‌مندان ورزش قرار گرفت.
  اینک به منظور آشنایی بیش‌تر مخاطبان این پایگاه خبری با تاریخ ورزش این دیار، بر اساس مطلب مندرج شده در نشریه “نیرو و راستی” وابسته به انجمن ملی تربیت بدنی ایران که در دهه 20 منتشر می‌شد، به معرفی رؤسای تربیت بدنی شهر خرم‌آباد  می‌پردازیم.
  در صفحه 120 شماره ویژه نوروز 1325 این نشریه آمده است:
  «در لرستان (خرم‌آباد) نهضت ورزش به سرعت توسعه یافته است با زحماتی که آقای عابدین ولدبیگی و آقای [عبدالحسین] پترس (فطرس) دبیر ورزش متقبل شده‌اند می‌توان به آینده درخشان ورزش این شهرستان امیدوار بود اما لازم است برخی از اولیاء امور لاقیدی و بی‌اعتنایی را کنار بگذارند و در این امر مهم حیاتی، کمک و مساعدت کنند.
  در سال گذشته (1325) مسابقه‌هایی بین ورزشکاران برپا بود. در این مسابقه‌ها روح یگانگی و صمیمت در ورزشکاران تجلی می‌کرد. پیشرفت ورزشی این شهر را باید مرهون علاقه‌مندی آقای [عبدالله] سلطان‌مراد رئیس فرهنگ لرستان دانست و کوشش‌های صمیمانه ایشان فراموش شدنی نیست.»
  نکته جالب توجه در این گزارش، اظهار گلایه از عدم حمایت مسئولین از ورزش خرم‌آباد و لرستان در دهه 20 است. مشکلی که با گذشت بیش از 70 سال هنوز حل نشده و باید دید بالاخره چه موقع ورزشکاران لرستانی به جد از حمایت مسئولین برخوردار خواهند بود.

   

  همچنین نشریه نیرو و راستی در مورد ورزش خرم‌آباد و در نوروز 1325 چنین گزارش می‌دهد:
  «از اوضاع ورزش این شهر اطلاع دقیقی نداریم ولی از میان شخصیت‌های ورزشی این شهر باید در مرتبه اول از آقای عابدین ولدبیگی رئیس ورزش تربیت بدنی خرم‌آباد نام برد.
  آقای عابدین ولدبیگی در نتیجه‌ی فعالیت‌هایی که تا کنون در امور ورزش نموده‌اند، موفق به دریافت چند مدال شده‌اند. امید است که این ورزشکار فعال بتواند در آینده نیز برای ورزش شهر خود، خدمات مهمی انجام دهد.» (نیرو و راستی، انجمن ملی تربیت‌بدنی، نوروز 1325، ص 106)
  توضیح این که مرحوح حاج عابدین ولدبیگی فرزند علی‌شاه سال 1303 در محله حکیم‌آباد (شرق درب دلاکان) به دنیا آمد. وی حدود سال 1311 با تشویق برادر بزرگ‌ترش مرحوم ابراهیم ولدبیگی (1385-1297) به ورزش باستانی روی آورد و به روزخانه “اسماعیل خون‌ریز” در مکان سابق سینما شهناز (فلسطین) که در محل کنونی درب ورودی قلعه فلک‌الافلاک قرار داشت می‌رفت. پس از آن نیز در اواخر دوره حکومت رضاشاه به زورخانه ماشا‌ء‌الله‌خان که در کوچه باباطاهر قرار داشت به ورزش باستانی می‌پرداخت.
  رؤسای تربیت‌بدنی خرم‌آباد و بروجرد در دهه 20/ گلایه همیشگی از عدم کمک به ورزش!
  مرحوم ولدبیگی از اوایل دهه 20 عهده‌دار مسئولیت انجمن تربیت‌بدنی خرم‌آباد شد. وی سال 1329 به دلیل اختلاف با رئیس فرهنگ از دخالت در امور ورزش شهر انصراف داد. مرحوم ولدبیگی کارمند اداره دارایی لرستان بود و سال 1355 به افتخار بازنشستگی نائل آمد. وی سال 1385 چهره در نقاب خاک کشید و در آرامستان خضر خرم‌آباد به خاک سپرده شد.
  پس از سال 1329 می‌توان گفت مسئولیت اداره‌ی ورزش لرستان تمام و کمال به فرهنگ (آموزش و پرورش) منتقل شد. این در شرایطی بود که تا قبل از سال 1327 تمام مسابقات ورزشی ایران را انجمن ملی تربیت‌بدنی برگزار می‌کرد و از این سال، مسابقات آموزشگاهی زیر نظر تربیت‌بدنی فرهنگ، مسابقات دانشکده‌ها زیر نظر سازمان ورزش دانشگاه و مسابقات ورزشی نظامیان زیر نظر انجمن ورزشی ارتش برگزار شد.
  در لرستان نیز با روی کار آمدن “عبدالله سلطان‌مراد” رئیس فرهنگ لرستان در مرداد 1326 که اهل تفرش بود، وی یکی از بستگان خود از بروجرد به نام “عبدالحسین فطرس” اهل بروجرد را به عنوان مربی ورزش به خرم‌آباد آورد. فطرس که شیک‌‌‌پوش و ویولون‌نوازی چیره‌دست بود، آشنایی چندانی با ورزش نداشت اما به خاطر نظم در کارش بیش از یک دهه در این منصب به عنوان مسئول ورزش فرهنگ (آموزش و پرورش) لرستان باقی ماند تا این که بالاخره در آبان 1339 به دلیل شکایت برخی ورزشکاران لرستانی از سمت خود کنار گذاشته شد و برای چند ماه مرحوم “علی‌اصغر نظریان” (متوفی شهریور 1394) عهده‌دار سرپرستی فنی ورزش لرستان (اصطلاح موسوم آن زمان) گردید. (شکل‌گیری ورزش در لرستان با نگاهی به تاریخ ورزش ایران، محمدرضا جایدری، فصل‌نامه یافته‌نو، شماره 21 و 22، زمستان و پائیز 1385، ص 210)
  سپس از سال 1340 تا 1351 به ترتیب هوشنگ وفی(تهران)، حبیب‌الله حریری(بروجرد) و نیکولای علیین (از ارامنه آذربایجان غربی) رئیس تربیت‌بدنی فرمانداری کل لرستان شدند.
  سال 1350 با تصویب مجلش شورای ملی، سازمان تربیت بدنی ایران تشکیل و از تربیت بدنی آموزش و پرورش منفک شد. به همین دلیل اکثر اماکن ورزشی به این سازمان سپرده شدند و تعدادی از نیروهای آموزش و پرورش نیز به سازمان تربیت بدنی منتقل گردیدند.
  در لرستان نیز از مهرماه 1351 که اداره کل تربیت بدنی لرستان تشکیل شد تا زمان پیروزی انقلاب، محمود مؤمنی(ملایر)، رضا مهربان(بروجرد)، احمد قائمی(زنجان)، غلامرضا کوشا(طبس) و مرحوم محمد کریمی(خرم‌آباد) عهده‌دار این مسئولیت در اداره کل تربیت‌بدنی استان لرستان بودند و مسئولیت تربیت‌بدنی آموزش و پرورش لرستان که کماکان بخش مهمی از ورزش کشور از جمله مسابقات ورزشی را اداره می‌کرد از سال 1352 تا 1357 به ترتیب بر عهده محمد کریمی(خرم‌آباد)، عبدالحسین فطرس(خرم‌آباد)، عبدالحسین سیدین(خرم‌آباد)، پرویز جایدری(خرم‌آباد) و محمد کریمی(خرم‌آباد) بود. (همان منبع، 218).رضا جایدری/ خرم‌آباد.
 • مسابقات جهانی کشتی پهلوانی :

  نخستین دوره مسابقات جهانی کشتی پهلوانی با حضور ۳۷ کشتی‌گیر از ۲۴ کشور در سبک کشتی پهلوانی در روزهای ۳۱ اکتبر و ۱ نوامبر ۲۰۱۳ در سالن چاغروند شهر خرم‌آباد برگزار شد. این دوره از رقابت‌ها به نام غلامرضا تختی نام‌گذاری شده بود.

 •  لیگ برتر کشتی  :

  لیگ برتر کشتی فرنگی و آزاد ایران در تاریخ ۱۰ و ۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۵ در سالن چاغروند خرم‌آباد برگزار شد.

   

  بیوگرافی ورزش کاران:

 • حیدر  بهاروند

  مجمع سالیانه فدراسیون فوتبال ‏با حضور مدیران وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و اعضای مجمع برگزار شد.‏

  به گزارش ایلنا، بعد از رای گیری انجام شده برای نایب رئیس دوم فدراسیون و رئیس سازمان لیگ فوتبال ‏ایران حیدر بهاروند با 54 رای و برای نایب رئیس سوم و رئیس کمیته بانوان بانوان دکتر لیلا صوفی زاده با 54 رای انتخاب ‏شدند.‏
  گفتنی است، مجمع عمومی فدراسیون فوتبال با حضور 59 عضو مجمع در آکادمی ملی المپیک و با حضور مهدی تاج، رئیسس ‏فدراسیون فوتبال و دکتر داورزنی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان به همراه اعضای هیات رئیسه ‏فدراسیون و اعضای مجمع امروز چهارشنبه 25 اسفند ماه برگزار شد‎.‎95/12/25

   

 •  لیلا  صوفی زاده

  مجمع سالیانه فدراسیون فوتبال ‏با حضور مدیران وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و اعضای مجمع برگزار شد.‏

  به گزارش ایلنا، بعد از رای گیری انجام شده برای نایب رئیس دوم فدراسیون و رئیس سازمان لیگ فوتبال ‏ایران حیدر بهاروند با 54 رای و برای نایب رئیس سوم و رئیس کمیته بانوان بانوان دکتر لیلا صوفی زاده با 54 رای انتخاب ‏شدند.‏
  گفتنی است، مجمع عمومی فدراسیون فوتبال با حضور 59 عضو مجمع در آکادمی ملی المپیک و با حضور مهدی تاج، رئیسس ‏فدراسیون فوتبال و دکتر داورزنی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان به همراه اعضای هیات رئیسه ‏فدراسیون و اعضای مجمع امروز چهارشنبه 25 اسفند ماه برگزار شد‎.‎95/12/25

  مجمع عمومی فدراسیون جهانی ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان « مصطفی بهرامی» از ایران را به عنوان رئیس کمیته دو ومیدانی این فدراسیون منصوب کرد.
  اعضای مجمع عمومی فدراسیون جهانی ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان تشکیل جلسه داده و به کاندیداتوری دکتر مصطفی بهرامی که اصالتا” خرم آبادی است از ایران برای کسب کرسی ریاست کمیته دوومیدانی این فدراسیون جهانی رأی مثبت دادند.
  بدین ترتیب بهرامی به مدت 4 سال رئیس جهانی کمیته دوومیدانی فدراسیون نابینایان و کم‌بینایان شد.

  شایان ذکر است که کسب این کرسی ارزشمند جهانی حاصل فعالیت‌ها و دست آوردهای تحسین‌برانگیز تیم ملی دوومیدانی نابینایان و کم‌بینایان می‌باشد.  96/11/1

 • علیرضا بیرانوند:

علیرضا بیرانوند (زاده ۳۰ شهریور ۱۳۷۱) بازیکن فوتبال اهل خرم‌آباد است که در باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران و تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کند.وی در ۲۷ اردیبهشت ۹۵ قراردادی دو ساله با پرسپولیس بست.

بیرانوند با نفت تهران از سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کرد. او اولین بازی خود را در جام حذفی برابر داماش در ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ انجام داد. در سال اول خود به عنوان دروازه‌بان اول تیمش انتخاب شد. نفت در پایان لیگ برتر به مکان سوم رسید و برای اولین بار در تاریخ این باشگاه به لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد. در ۲۳ مارس ۲۰۱۴، بیرانوند قرارداد خود را با نفت تا سال ۲۰۱۵ تمدید کرد.

وی عضو تیم ملی زیر ۲۰ سال ایران در سال ۲۰۱۰ در رقابت‌های تیم‌های جوانان آسیا بوده است. او دروازه‌بان تیم ملی جوانان ایران در بازی با استرالیا بود که ایران در این بازی ۳–۰ شکست خورد.

او به تیم ملی زیر ۲۲ سال ایران توسط علیرضا منصوریان در سال ۲۰۱۳ به رقابت‌های جام ملت‌های آسیا(انتخابی المپیک) دعوت شد.

در آوریل ۲۰۱۴، او به اردوگاه تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران در آفریقای جنوبی توسط کارلوس کیروش دعوت شد اما به جام جهانی راه پیدا نکرد.

از ویژگی‌های دروازه‌بانی او می‌توان به پرتاب دست‌های فوق‌العاده او در شروع مجددها نام برد که بارها باعث به ثمر رسیدن گل شده است. سایت المصدر عربستان پس از بازی تیم نفت تهران در برابر الاهلی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا از پرتاب دست بیرانوند به عنوان یک رویداد تاریخی و بی نظیر یاد کرد و آن را طولانی‌ترین پرتاب دست در تاریخ فوتبال جهان دانست. او توپ را در محوطه جریمه خودی گرفت و با پرتاب دست آن را به محوطه جریمه الاهلی فرستاد تا تیمش را در موقعیت گلزنی قرار داد.

 • وحید امیری  :

وحید امیری(زادهٔ ۱۳ فروردین ۱۳۶۷، در خرم‌آباد) بازیکن تیم ملی فوتبال ایران است.

وی که سابقهٔ بازی در باشگاه فوتبال نفت مسجدسلیمان، گهر دورود و کوثر لرستان نیز دارد در پست هافبک بازی می‌کند و در آذر ۱۳۹۳ توسطکارلوس کیروش به تیم ملی فوتبال ایران برای اردوی تمرینی آفریقای جنوبی دعوت شد.و در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ نیز به میدان رفت و در دیدار مقابل عراقکه بازی به ضربات پنالتی کشیده شده بود پنالتی خود را از دست داد تا ایران بازی را واگذار کند و از صعود به نیمه نهایی باز بماند. وی اولین گل ملی خود را در مقابل شیلی به ثمر رساند.

وحید امیری در سال ۱۳۹۵ با قراردادی ۲ ساله به عضویت باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران درآمد.Iran vs. India - 2018 FIFA World Cup qualification, Vahid Amiri.jpg

 • مرتضی سپه‌وند:

مرتضی سپه وند(متولد۱۳۵۸، خرم‌آباد) بوکسور ایرانی است که در وزن ۶۴ کیلوگرم در المپیک تابستانی پکن شرکت کرد. وی اولین بوکسور ایرانی است که توانست از طریق موفقیت در مسابقات جهانی، جواز شرکت در المپیک را کسب کند مرتضی سپه‌وند هم‌اکنون نائب رئیس هیئت بوکس استان لرستان است.

وی در ۱۲ سالگی بوکس را زیر نظر ایرج ملک حسین پور آغاز کرد. البته با برادرش، رحیم سپهوند نیز کار می کرد.

مرتضی سپه‌وند در کنار ورزش حرفه‌ای در شرکت ملی نفت ایران مشغول به کار بود اما به دلیل حضور در تمرینات تیم ملی و به گفته مسئولین عدم حضور در محل کار اخراج گردید. در پی اخراج این ورزشکار و اعتراضات رئیس وقت سازمان تربیت بدنی و فدراسیون بوکس ایران، اکنون وی به عنوان نگهبان در شرکت ملی نفت ایران مشغول به کار است.

 •  با حضور مسؤولین استان، از قهرمان کشتی جهان تقدیر شد.
  “حسین دریکوندی” کشتی‌گیر خرم‌آبادی که همراه با تیم ملی کشتی آزاد ناشنوایان بزرگ‌سالان کشورمان موفق به کسب مقام‌ نقره جهان شده است، با حضور مدیران کل ورزش و جوانان لرستان، معاون ورزشی اداره کل، مدیرکل بهزیستی استان و آموزش وپرورش از ایشان تقدیر شد.
  در این دیدار ” علی یاور عزیزپور” مدیر کل ورزش وجوانان لرستان و علی کریمی معاون ورزشی اداره کل به همراه مدیرکل بهزیستی استان و مدیرکل آموزش‌وپرورش ضمن تبریک موفقیت‌ این کشتی‌گیر به خانواده دریکوندی قهرمان ارزنده ورزش استان، درخشش این ورزشکار را ارج نهاد و کسب مدال‌ نقره رشته کشتی آزاد ناشنوایان جهان توسط حسین دریکوندی را مایه مباهات برشمرد و با اهدای جایزه‌ای ازایشان قدردانی نمود.
  لازم به ذکر است این مسابقات بالاترین سطح مسابقات جهانی ویژه این ورزشکاران است که این ورزشکار ارزنده برای دومین بار است که موفق به کسب این مدال می‌شود.
  وی همچنین دو مدال طلای جهانی را در پرونده ورزشی خود دارد.
 • مسابقات قهرمانی پاورلیفتینگ ارتش‌های جهان خاتمه یافت و ایران در جایگاه دوم قرار گرفت، در این دوره از رقابت‌ها دلاوران همیشه سرافراز ارتش با نمایش قدرتمند، چشم‌ها را به سمت خود خیره کردند.
  میلاد یوسفی جوان محجوب و بااخلاق اهل خرم‌آباد موفق شد نایب‌قهرمان و صاحب گردن‌آویز نقره‌ی جهان شود، یوسفی تا یک‌قدمی طلا پیش رفت که با بدشانسی از دستیابی به آن باز ماند.
 • علیرضا خورشیدی:

علیرضا خورشیدی(متولد ۱۳۳۱ – خرم‌آباد) بازیکن سابق فوتبال ایران است. وی سابقه بازی در باشگاه فوتبال هما را دارد.

وی سابقه ۱۸ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.

او در مهرماه ۱۳۵۴ در جریان بازی هما با ابومسلم در برخورد با مهدی عسگرخانی بی هوش شد و سه روز در حالت اغماء در بیمارستان ماند.

 • سعید مصطفی‌وند:

سعید مصطفی وند(متولد ۱۳ تیر ۱۳۶۲ در خرم آباد) بازیکن والیبال اهل ایران عضو تیم ملی والیبال ایران و باشگاه شهرداری تبریز است. مصطفی وند سابقه بازی در تیم ملی ایران را در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۱۲ و انتخابی لیگ جهانی ۲۰۱۳ را در کارنامه خود دارد. مصطفی وند برای لیگ جهانی ۲۰۱۴ دوباره به تیم ملی ایران دعوت شد.

 • آرش میراسماعیلی:

آرش میر اسماعیلی(متولد۱۲  اسفند ۱۳۵۹ خرم‌آباد) جودوکار ایرانی و قهرمان دو دوره مسابقات قهرمانی جودوی جهان در وزن ۶۶ کیلوگرم است.[۱] وی دارنده ۲ مدال طلا و ۲ مدال برنز جهانی است.

میر اسماعیلی در سال ۲۰۰۱ برای اولین بار در شهر مونیخ آلمان موفق به گرفتن مدال طلای مسابقات جهانی شد و ۲ سال بعد در اوزاکا ژاپن توانست قهرمانی جهان خود را تکرار کند او همچنین در سال ۲۰۰۵ موفق به گرفتن مدال برنز جهانی در قاهره شد و مدال برنز خود را در سال ۲۰۰۷ در ریودوژانیرو برزیل تکرار کرد

آرش میراسماعیلی
مدال‌ها
شرکت‌کنندهٔ کشور  ایران
جودوی مردان
مسابقات جهانی
طلا مونیخ ۲۰۰۱ ۶۶ ک‌گ
طلا اوزاکا ۲۰۰۳ ۶۶ ک‌گ
برنز قاهره ۲۰۰۵ ۶۶ ک‌گ
برنز ریودوژانیرو ۲۰۰۷ ۶۶ ک‌گ
بازی‌های آسیایی
برنز بانکوک ۱۹۹۸ ۶۶ ک‌گ
نقره دوحه ۲۰۰۶ ۶۶ ک‌گ
مسابقات آسیایی جودو
طلا Asian Judo Championships ۱۹۹۹ ۶۶ ک‌گ
طلا Asian Judo Championships ۲۰۰۱ ۶۶ ک‌گ
نقره تاشکند ۲۰۰۵ ۶۶ ک‌گ
برنز کویت ۲۰۰۷ ۶۶ ک‌گ
طلا دوحه ۲۰۰۸ ۶۶ ک‌گ

نخستین سابقه حضور میراسماعیلی در بازی‌های المپیک به المپیک سیدنی که در سال ۲۰۰۰ برگزار شد باز می‌گردد، وی در دیدار رده بندی مقابل جیرولامو جیووینازو ورزشکار ۳۵ ساله ایتالیایی شکست می‌خورد.

آرش میراسماعیلی علاقه‌مند بود تا بتواند مدال طلای مسابقات المپیک آتن سال ۲۰۰۴ را نیز به دست آورد او در مراحل نخست باید با حریفی از اسراییل به مبارزه می‌پرداخت و برای آنکه با حریف اسراییلی خود رو به رو نشود به بهانه رعایت نکردن حد وزن مجاز خود، از دور مسابقات کناره گیری کرد. آرش میراسماعیلی که انتخاب اول مجله آمریکایی اسپورتس ایلستریتد (Sports Illustrated) برای کسب مدال طلا در رشته جودو بود، حاضر به انجام مسابقه با ایهود واکس جودوکار اسرائیلی نشد و بنابر قانون المپیک، از دور مسابقات حذف شد. محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران در واکنش به کار آرش میراسماعیلی گفت: «این عمل آرش، در تاریخ افتخارات ایران ثبت می‌شود!» در ۸ سپتامبر، دولت ایران در مراسمی که از تلویزیون رسمی ایران پخش می‌شد، به هر یک از دو طلایی اردوی ایران در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ و همچنین آرش میراسماعیلی، مبلغی معادل ۱۲۵٬۰۰۰ دلار آمریکا جایزه نقدی پرداخت کرد میراسماعیلی این کار خود را دفاع از مردم فلسطین و محکوم کردن اسراییل اعلام کرد. مقامات سیاسی ایران به شدت از این کار میراسماعیلی حمایت کردند و خبرگزاری ایرنا به نقل از محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران نوشت که این اقدام در تاریخ افتخارات ایرانیان ثبت خواهد شد و این کار آرش میراسماعیلی به اندازه قهرمانی در مسابقات المپیک برای ما ارزش دارد سپس مقرر شد که جایزه ۱۲۵٬۰۰۰ دلاری کسب مدال طلا به آرش میر اسماعیلی اهدا شود. پس از آن محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور جدید، نیز از آرش میراسماعیلی تقدیر کرد و در خصوص میراسماعیلی این چنین گفت:

هر چند میراسماعیلی نتوانست مدال طلا را بدست آورد اما با امتنا از بازی با نماینده رژیم صهیونستی توانست افتخاری ابدی به دست آورد.

غلامعلی حداد عادل رئیس مجلس ایران هم به میراسماعیلی تبریک گفت و از تصمیم شجاعانه اش قدردانی کرد و گفت کناره‌گیری شما از این مسابقات به خاطر مردم فلسطین بود و مطمئناً موقعیت خود را در دل‌های مسلمانان ارتقاء دادید.

در تاریخ ۱۸ اوت۲۰۰۴ فدراسیون بین‌المللی جودو کمیسونی تشکیل داد تا بررسی کند آیا میراسماعیلی عمداً وزن خود را از دست داده است؟ پس از تحقیقات کمیسیون نتایج خود را این گونه اعلام کرد که آرش میراسماعیلی هیچ گونه قصدی برای اجتناب از رقابت در برابر نماینده اسراییل نداشته است. میراسماعیلی پس از اعلام کمیسیون فدراسیون بین‌المللی جودو اعلام کرد که وی هیچ‌گونه برنامه‌ریزی از قبل برای کناره‌گیری از رقابت‌ها نداشته است.

میر اسماعیلی در سال ۱۳۸۶ به عنوان مرد سال رزمی ایران از سوی خوانندگان نشریه رزم آور انتخاب شد در نظر سنجی که از بین ۹۸ کارشناس، خبرنگار و مربی انجام شد آرش میراسماعیلی توانست با کسب ۳۷۶ امتیاز عنوان مرد سال رزمی ایران را به خود اختصاص دهد. پس از میراسماعیلی، جاسم ویشگاهی در رده دوم این نظر سنجی قرار گرفت.

او در المپیک ۲۰۰۸ پکن با دو برد و دو باخت در برابر جودوکاران ژاپنی و ازبک از رقابت‌ها حذف شد میر اسماعیلی ابتدا با پیروزی کار خود را آغاز کرد سپس با جودوکاری از کشور لهستان به مبارزه پرداخت و در حالی که در وقت عادی به تساوی دست یافته بود توانست در امتیاز طلایی به پیروزی دست پیدا کند.میراسماعیلی در گام بعد از حریف ژاپنی خود شکست خورد و در گروه بازنده‌ها به دیدار شاریپوف از ازبکستان رفت و مسابقه را به این حریف ازبک خود واگذار کرد و از دور مسابقات المپیک حذف شد

آخرین پستی که میراسماعیلی در فدراسیون جودو دارد طی حکمی از سوی رستگار / آرش میراسماعیلی سرپرست نائب رئیسی و مدیر تیم‌های ملی جودو شد

 

 •  آرش کمالوند:

آرش کمالوند(متولد ۲۱ ادریبهشت ۱۳۶۸ در خرم‌آباد) بازیکن سابق و مربی فعلی والیبال اهل ایران است.

کمالوند سابقه عضویت در باشگاه‌های استیل‌آذین، پتروشیمی بندر امام، پیکان، باریج اسانس و سایپا را در کارنامه خود دارد کمالوند والیبال را از نوجوانان پیکان آغاز کرد و بعد ها به تیم ملی نوجوانان ایران دعوت شد و پس از دوره ای توسط حسین معدنی به تیم ملی بزرگسالان ایران دعوت شد و در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۰ مقابل تیم ملی ایتالیا عملکرد قابل توجه ای داشت و بعد بازیکن ثابت تیم ملی ایران شد و با درخشش در مسابقات قهرمانی والیبال مردان آسیا ۲۰۱۱ از سوی کنفدراسیون والیبال آسیا به عنوان ارزشمندترین بازیکن آسیا در سال ۲۰۱۱ انتخاب شده است. کمالوند در سال ۱۳۹۴ از والیبال خداحافظی کرد

 • فرزاد  کمالوند:

فرزاد گمالوند(متولد ۵ مرداد ۱۳۵۴ در خرم‌آباد) جوانترین مربی تاریخ لیگ برتر است او از ۱۹ سالگی با مربیگری در جوانان پاس دوران مربیگری خود را آغاز کرده‌است. کمالوند هم اکنون مربی گسترش فولاد تبریز در لیگ برتر فوتبال ایران است. وی در اردیبهشت ۱۳۹۲ و در پی رویدادهای لیگ دسته اول ایران به پرداخت سیصد میلیون ریال جریمه نقدی و ۲ سال محرومیت از کلیه فعالیتهای مرتبط با فوتبال محکوم شد.

 • دوران مربیگری:

کمالوند بین سالهای ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۰ همراه با عادل فردوسی‌پور زیر نظر اردشیر لارودی در روزنامه ابرار ورزشی روزنامه نگاری می‌کرد و یک ژورنالیست ورزشی بود.

فراز مربیگری را نزد فیروز کریمی آموخت و به واسطه معرفی فیروز کریمی به تیمسار ملاحی مدیر عامل وقت باشگاه پاس در سن ۱۹ سالگی، هدایت تیم نوجوانان پاس را بر عهده گرفت. وی در طی پنج سال حضور در تیم پاس در هر سه رده نوجوانان ،جوانان وامید در باشگاههای تهران تیم پاس را قهرمان کرد وبا تیم امید پاس قهرمان کشور شد.وی بازیکنان زیادی مثل محمد نصرتی،وحید طالب لو،خسرو حیدری،میثم منیعی و…… را به فوتبال کشور معرفی کرد.کمالوند از سال ٨٠مربیگری را بعنوان دستیار در کنار فیروز کریمی در رده بزرگسالان أغاز کرد و موفق شد در دو سال پیاپی همراه تیم های ابو مسلم واستقلال أهواز به لیگ برتر صعود کند.

وی از سال ٨٣ بعنوان سرمربی دو سال پیاپی هدایت تیم برق تهران را برعهده داشت که در هر ٢ سال روز اخر از صعود به لیگ برترباز ماند. کمالوند در سال ٨۵ تیم تازه تاسیس شده شیرین فراز کرمانشاه را به لیگ برتر اورد.

کمالوند در فصل ۱۳۸۸-۱۳۸۷ سرمربیگری باشگاه فوتبال تراکتورسازی تبریز را پذیرفت و با دست یابی به قهرمانی لیگ آزادگان با این تیم توانست با تکرار افتخاراتش برای خود این تیم را پس از ۸ سال انتظار راهی لیگ برتر فوتبال کند. کمالوند در ٣ فصل حضور در تراکتور نتایج درخشانی کسب کرد و در سال ٨٩ برای کسب سهمیه اسیایی انها یک امتیاز کم اورد . وی در سال ٩٠ به طرز عجیبی از این تیم کنار گذاشته شد وامیر قلعه نوعی جانشین وی شد. کمالوند در سال ٩٢ بار دیگر به تبریز برگشت ومربیگری تیم شهرداری را برعهده گرفت ودر انتهای فصل این تیم را نیز لیگ برتری کرد اما در نهایت با تصمیم فدراسیون فوتبال وآلبته حجه السلام علیپور که سالها با یکدیگر درگیری داشتند به اتهام تبانی ٢ سال محروم شد. کمالوند به همر اه مجید جهانپور، اکبر میثاقیان ،فرهاد کاظمی و فیروز کریمی به عنوان مربیان متخصص در آوردن تیم ها به لیگ برتر شناخته می‌شوند واز این حیث رکورد دار هستند.

کمالوند بعد از اتمام محرومیتش دوباره سکان هدایت یک تیم تبریزی و این بار گسترش فولاد تبریز را بر عهده گرفت

قهرمان نوجوان تهران قهرمان جوانان تهران نایب قهرمان امیدهای تهران قهرمان امیدهای کشور رده بزرگسالان: صعود به لیگ برتر ابومسلم. ٨٠-٧٩ (دستیار) صعود به لیگ برتر استقلال اهواز ٨٢-٨١ (دستیار) صعود به لیگ برتر شیرین فراز کرمانشاه ٨۶-٨۵ صعود به لیگ برتر تراکتور سازی تبریز ٨٨-٨٧ مقام پنجم لیگ برتر تراکتور سازی٩٠-٨٩ صعود به لیگ برتر شهرداری تبریز٩٢-

 • کامبیز جمالی  :

کامبیز جمالی(متولد ۱۸ تیر ۱۳۱۷ در خرم‌آباد – درگذشته ۱۳۸۹) بازیکن سابق فوتبال ایران است. وی سابقه بازی در باشگاه فوتبال تاج تهران را دارد.

وی سابقه ۱۴ بازی ملی نیز در کارنامه دارد. که ۳ بازی آن را در رویداد بزرگ المپیک تابستانی ۱۹۶۴ توکیو انجام داده است.

شد.

 •  سجاد نیکنام  :

سجاد نیکنام متولد1362 در شهرخرم‌آبادوزن 85 کیلوگرم پرورش اندام کشورمان فاتح سکوی قهرمانی رقابت‌های جهانی 2016 اسپانیا   در روز پایانی مسابقات قهرمانی جهان 2016، “سجاد نیکنام” ملی‌پوش لرستانی وزن 85 کیلوگرم کشورمان با کسب مدال طلا بر سکوی مسابقات جهانی اسپانیا درخشید و قهرمانی را از آن خود کرد.

این %

درباره ی مدیر

مطلب پیشنهادی

خیرین و کارآفرینان

کارآفرینان :   رصدخانه کاسین  : که به گفته وب‌گاه رسمی آن مدرنترین رصدخانه خاورمیانه …

فرماندهان

سردار شهید حاج رحیم دلفان فرمانده اطلاعات وعملیات سردار شهید نعمت اله سعیدی(فرمانده اطلاعات و …