نصرالله کسرائیان 

زمان مطالعه این مطلب تنها: 2 دقیقه

نصرالله کسرائیاننصرالله کسرائیان

نصرالله کسراییان در سال ۱۳۲۳ در خرم‌آباد به دنیا آمد. پدرش کتابفروشی داشت و این سبب می‌شد که کتابهای زیادی جهت مطالعه در دسترس نصرالله بود. از سال ۱۳۴۵ عکاسی را آغاز کرد. فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تهران است.[  او به مدت چهار سال از سال۱۳۵۰ تا ۱۳۵۴ زندانی سیاسی بود و طی این سال‌ها توانست در زمینه عکاسی مطالعات فراوانی انجام دهد.
کسرائیان با زیبا عرشی، جامعه‌شناس ازدواج کرده و دارای ۲ فرزند است. وی هم‌اکنون ساکن تهران است

کسرائیان با سفر به نقاط مختلف ایران و عکس برداری آنها را در مجموعه‌هایی مختلف منتشر کرده است. برخی از آثار مهم وی عبارت است از مجموعه عشایر ایران و کتاب تخت جمشید که با همکاری مهرداد بهار جمع‌آوری شده است. کسرائیان همچنین در مجله ژنو نیز فعالیت می‌کند.

این عکاس ایرانی فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تهران است.نصرالله کسرائیان، پدیده متمایزی در عکاسی معاصر ایران به شمار می آید.

او ازخاستگاه دیگری به این حیطه آمده و با تلاش و پشتکار زیاد،”عکاسی قوم شناسی”را در سطحی گسترده انجام داده است.

او نخستین عکاس ایرانی است که کتاب و کتاب های پرفروش و با تیراژ بالا دارد.عکس های او مورد توجه مردم است و از آن قالیچه و گوبلن و پوستر،و حتی کلیپ نمایشی می سازند.

دیدار و مصاحبت او دلچسب است.از همه چیز می گوید و کمتر به صحبت درباره عکاسی می پردازد.می گوید حاشیه زندگی انسان ها است که آنها را با هم متفاوت می کند و گرنه متن زندگی ها شبیه یکدیگرند.

خود را به دونده دو امدادی تشبیه می کند که در مسیر حرکت چوبی را از نفر قبلی گرفته و به بعدی می دهد؛ با امید به اینکه دیگران بهتر از او باشند.

او از دوران تحصیلش به عکاسی علاقه مند بود، اما سال دوم دانشگاه زمانی که با یک عکاس فرانسوی آشنا شد، تکنیک‌ها و ایده‌های جدیدی به ذهنش خطور کرد.

سفرهای زیادی با هم رفتند و بعد از رفتن وی بود که کسراییان عکاسی را به طور جدی شروع کرد.

پس از آن کتاب “تکنیک عکاسی” نوشته آندریاس فی نینگر را ترجمه کرد. کتابی که به عنوان یکی از معروف‌ترین کتاب های مرجع عکاسی، بیش از ۵۰ هزار نسخه از آن تابه حال به فروش رسیده است.

زندگی، از کودکی، یک تجربه، سرزمین ما ایران، ترکمن‌های ایران، دماوند، اصفهان، عشایر ایران، تهران، کردهای ایران، تخت جمشید، طبیعت ایران، جنوب، شمال، یادداشت‌های یک، دو و سه درباره کویر در و پنجره و کشتی، ماسوله معماری ایران، بلوچستان و..از جمله کتاب های وی هستند.

کتاب “سرزمین ما ایران”، یکی از موفق ترین مجموعه عکس‌های کسراییان است.کتاب کویر او نیزحاصل ۳۰ سال عکاسی از کویر های ایران است.

این هنرمند عکاس آثارش را در نمایشگاه های متعددی در داخل و خارج از کشور به نمایش گذاشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.