نویسندگان خرم ابادی

 • جبرئیل خرم آبادی:

تحفه الفقیر کتاب جبرئیل خرم آبادی که در زمینه خلوت، ذکر، انواع آن و چگونگی تأثیر آنها، و تجلی ، انواع تجلیات در اطوار سبعه قلب است و به شماره192در کتابخانه اونیورسیته و با شماره 1888 در کتابخانه موزه آثار ترک و اسلامی ترکیه نگاهداری می شود، نمونه ای از آن آثار است. تحفه الفقیر اثر جبرئیل خرم آبادی که در قرن هفتم هجری قمری به نگارش درآمده این توفیق را داشت که پس از هفتصد سال به همت نجیب مایل هروی در شبستان عرفان: مجموعه رسائل فارسی از پیران ایران(تهران: گفتار،1369) به چاپ برسد.

 • اسماعیل سرباز:

  سرآغاز چاپ آثار خرم آبادی ها، دوره ناصرالدین شاه قاجار است. اسماعیل سرباز از شاعرانی است که در پاره ای از تذکره ها تولدش را خرم آباد و در شماری بروجرد آورده اند. اما همه تذکره نویسان بر این قول اتفاق نظر دارند که»اصلش از خرم آباد فیلی بود«. دیوان شعر سرباز پنج هزار بیت است. مرثیه هایی که او درباره ی اهل بیت(ع) سرود با عنوان اسرارالشهاده در روزگار ناصری سه بار در ایران و یک بار در بمبئی به چاپ رسید.

 • صحبت الله معینی :

   صحبت الله معینی چاغروند فرزند میرزا رحیم خان معین السلطنهتولد:1295 خورشیدی خرم آبادپدرش نایب الحکومه ی خرم آباد بود که در شهریور 1304 بهمراه 12 نفر از سران عشایر لرستان توسط سرلشکر حسین خزاعی در بروجرد به دار آویخته شد.استاد تحصیلات مقدماتی را در مکتب خانه شروع،سپس در دارالتربیه عشایری و مدرسه آلیانس خرم آباد ادامه تحصیل داد.شهریور ماه 1311 به استخدام اداره دارایی (مالیه) درآمد و در زادگاهش خرم آباد بخدمت مشغول گردید.سال 1329 به تهران منتقل وبه ریاست اداره ی دارایی منطقه شمیرانات منصوب شد.ابتدا به معاونت و سپس به ریاست حسابداری اداره کل ثبت احوال رسید.بعد از آن ذی  حساب و رئیس کل حسابداری سازمان غله ی کشور منصوب شد.متعاقب آن  ذی حسابی طرح های عمرانی وزارت آموزش وپرورش را عهده دار گردید.سال 1356 بازنشسته شد.استاد معینی در کنار مشاغل اداری وفعالیت های  سیاسی به کار شعر وشاعری و نوشتن مطالب و مقالات در مجلات و نشریات ، فعالیتی گسترده و مستمر داشت.با عضویت در انجمن ادبی گلستان سعدی،با شاعران ونویسندگان مطرح ایرانی انس والفت گرفت که همین امر او را در زمره ی فعالان این عرصه قرار داده بود.چهره ی ادبی و سیمای هنری وی ، در سایه ی کارهای سیاسی اش تا حدی پنهان مانده بود.سال 1325 خورشیدی دفتر شعری از وی به کوشش عبدالحسین خرمی به چاپ رسید.مجموعه شعری نیز از ایشان با عنوان “مشتاق دیدار” در سال 1380 توسط انتشارات افلاک چاپ شد.کتاب “رویا “ نیز در سال 1388 توسط انتشارات  شاپورخواست چاپ شد.استاد در بسیاری از موارد با استفاده از وجاهت اجتماعی ونفوذ اداری رافع مشکلات مردم لرستان بود.درب خانه اش همواره به روی مردم به ویژه نیازمندان و درماندگان باز بود.با رویی گشاده وسخاوتی مثال زدنی از هیچ کوششی برای رفع مشکلات آنها دریغ نمی ورزید.استاد معینی اولین انجمن لرستانی های مقیم تهران را قبل از انقلاب درتهران پایه گذاری کرد وتا بعد از انقلاب همچنان باقی بود تا اینکه سال 1378 انجمنی جدید در تهران پا گرفت.کتابخانه ای بالغ بر شش هزار کتاب از وی بجا مانده که وقف انجمن لرستانی ها گردید.از طرف مردم خرم آباد کاندیدای نمایندگی مجلس شد که با داشتن اکثریت آرای مردمی بدلیل مخالفت دولت وقت موفق به عضویت در مجلس شورای ملی نگردید.استاد معینی چاغروند ادیب،شاعر وسیاستمدار لرستانی پس از عمری تلاش در کمال نیکنامی بتاریخ 26 اسفند 1385 در تهران درگذشت.براساس وصیت نامه اش پیکر آنمرحوم به شهر خرم آباد منتقل و در بهشت دوازدهم قبرستان خضر بخاک سپرده شد.
 • علی‌محمد ساکی‌سگوند  :%d8%b3%d8%a7%da%a9%db%8c

  مهندس ساکی در سال۱۳۱۴در خرم آباد به دنیا آمدو در سال ۲۲ خرداد ۱۳۷۳، اومحقق و مترجم ایرانی و شهردار خرم‌آباد بود.

او از مرداد ۱۳۵۰ تا دی ۱۳۵۶  سمت شهردار را بر عهده داشت. از جمله کارهایی که او در مدت مدیریتش انجام داد، عبارتند از: احداث مراکز فرهنگی، کتاب‌خانه‌ها، مجتمع‌های ورزشی و تربیتی، دگرگون ساختن بافت نامنظم شهر و احداث خیابان‌های جدید و عریض، میادین فرهنگی، رفاهی و بوستان‌ها و پارک‌های زیبا. دریاچه کیو نیز در دوره شهرداری ساکی ساخته شد. یکی از میدان‌های کوچک خرم‌آباد به نام اوست. آثار مهندس فقید به شرح زیر است :

جغرافیای تاریخی و تاریخ لرستان

دو جلد سال‌نامهٔ دبیرستان بهار

ترجمهٔ سفرنامه‌های دوراند، فریا استارک، هنری راولینسن

تصحیح گلشن مراد و قلاع حشاشین

کریم خان زند، تاریخ ایران بین سالهای ۱۷۷۹–۱۷۴۷، جان پری، علی محمد ساکی (مترجم)، ناشر: آسونه – ۱۳۸۳

سفرنامه ویلسون در جنوب غربی ایران، آرنولد تالبوت ویلسون، علی محمد ساکی (مترجم)، ناشر: شاپورخواست

 

%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%84%d9%87%db%8c

 • پروفسور سکندر امان الهی بهاروند (نویسنده ومحقق)  :

از محققین و چهره‌های شاخص علمی لرستان می‌باشد که در سال ۱۳۱۶ شمسی به دنیا آمده است. تحصیلات ابتدائی را در زادگاهش منطقه بهاروند و متوسطه را تا اخذ دیپلم علمی در خرم‌آباد گذراند. سپس به کسوت معلمی درآمد و چند سالی را آموزگار روستاهای مختلف بود و در همان زمان به علت هوش سرشار و علاقه ذاتی زبان انگلیسی را در حد ترجمه و استفاده از کتابهای خارجی فراگرفت و چند صباحی مترجم شرکتهای خارجی بودپس از توفیق در آزمون ورودی دانشگاه به دریافت لیسانس جامعه‌شناسی موفق و سپس با تلاشی فزاینده جهت ادامه تحصیل عازم کشور آمریکا گردید و پس از چند سال تلاش مداوم موفق به اخذ دکتری گردیده و به ایران بازگشت

وی در کنار تدریس، به تحقیق در زمینه‌های مختلف پرداخت عشق به زادگاهش لرستان، همواره او را در کار بررسی و تحقیق در شناخت اقلیم پهناور لرستان مددکار بوده و از این رهگذر مصدر خدمات علمی چشم‌گیری است …

باهمکاری خانم لیلی بختیار که از مترجمان خوب کشور است (همسرایشان) ترجمه بعضی سفرنامه‌ها رامدنظرقرارداد که از آن‌جمله: کتاب دو سفرنامه لرستان تألیف مینورسکی است . کوچ‌نشینی در ایران، قوم لر، و مجموعه مقالات مختلف در مجلات و فصلنامه‌های کشور از عمده کارهای اوست. او در حال حاضر استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه شیراز بوده و هرچندگاه به عنوان استاد مدعو در دانشگاههای آمریکا مسافرتهای علمی را هم در کنار دیگر کارهای تحقیقاتی خود دارد.

 

%d8%b3%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%af-%d9%82%d8%a7%d8%b3%d9%85%db%8c

 • سید فرید قاسمی  :

  در سال ۱۳۴۳ در خرم‌آباد به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در زادگاهش گذراند.

قاسمی تحصیلات خود را در تهران ادامه داد و مدرک کارشناسی خود را در رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی اخذ کرده است.

علاقه وی به پژوهش در زمینه مطبوعات ایران باعث شد، قاسمی با عنوان برجسته‌ترین صاحب‌نظر در زمینه تاریخ مطبوعات ایران، شناخته شود.

در کارنامه مشاغل مطبوعاتی او سردبیری بیش از 15 نشریه مثلِ فصل‌نامه رسانه، کتاب هفته، پژوهش‌نامه مطبوعات ایران، فصل‌نامه لرستان‌پژوهی، ایران سال، فصل‌نامه شقایق به چشم می‌خورد.

کارنامه سید ‌فرید قاسمی:

پژوهش در حوزه تاریخ مطبوعات ایران

سردبیری بیش از 15 نشریه

تالیف بیش از 100 کتاب و حدود 1000 مقاله در حوزه لرستان پژوهی و مطبوعات

برنده کتاب سال 1383

سرگذشت مطبوعات ایران: روزگار محمد شاه و ناصرالدین شاه (2 جلد)

پیشینه ارتباطات و تاریخ مطبوعات خرم آباد

مطبوعات ایران در قرن بیستم

راهنمای مطبوعات ایران عصر قاجار (1215- 1304)

راهنمای مطبوعات ایران (1357- 1371)

روزنامه‌نگاری حرفه‌ای

خاطرات مطبوعاتی

نخستینه‌های مطبوعات

خاطرات روزنامه‌نگاران زندانی

مشاهیر مطبوعات ایران

تاریخ شفاهی مطبوعات ایران

چکیده مطبوعات ایران

تاریخ روزنامه‌نگاری ایران

رویدادهای مطبوعاتی ایران

فهرستگان ارتباطات ایران(جلد دوم)

روزنامه‌ حزب خران

مطبوعات کتابگزار

مجموعه مفاخر مطبوعات ایران

مطبوعات ایرانی

و ……….

                                                                      
 • عزیز الله کشاورز   :

استاد عزیز الله کشاورز داستان‌نویس مطرح لرستانی 50 سال در حوزه ادبیات داستانی لرستان قلم‌فرسایی کرد در  تاریخ 11/10/95 در سن 66 سالگی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
پیکر این استاد نام‌آشنای لرستانی ساعت 9 صبح روز یکشنبه 12 دی‌ماه از درب غسالخانه صالحین به طرفف بهشت هشتم قبرستان خضر تشییع خواهد شد.
عصر یکشنبه نیز از ساعت 14 و 30 دقیقه تا 16 و 30 دقیقه مراسمی در حسینیه حبیب ابن مظاهر خرم‌آبادد برگزار خواهد شد.
عزیز کشاورز از دوران دبستان نوشتن را آغاز کرد. او در دوران نوجوانی مطالب مختلف هنری را تولید و درر مجلات سینمایی آن دوران همانند «فیلم و هنر» و «ستاره سینما» به چاپ رسانید؛ در کنار این کار خلاصه‌نویسی رمان‌ها و داستان‌های مختلف را در همین دوران انجام داد.
استاد کشاورز این کار را تا سال 1350 ادامه داد تا اینکه اولین کتابش را در سال 1354 منتشر کرد.
سال بعد دو کتاب به نام نگاه «داستان بلند» و یک مجموعه بنام گل‌های صنوبر و در سال 1356 خانه پدری راا منتشر کرد تا در ردیف معدود داستان نویسان لرستانی صاحب کتاب باشد.
استاد کشاورز در آثار سینمایی و تلویزیونی متعددی در لرستان نیز ایفای نقش کرد.

 •  فیروز زنوزی جلالی  :

  زنوزی جلالی متولد ۱۳۲۹ خرم‌آباد است که آثار متعددی در حوزه ادبیات داستانی در کارنامه خود دارد. او همچنین داوری جوایزی چون جلال آل احمد و پروین اعتصامی را بر عهده داشته است.
  نویسنده رمان «مخلوق» از زمستان سال ۹۴ با سرطان ریه دست به گریبان است و بارها دوره شیمی‌درمانی و رادیوتراپی را پشت سر گذاشته است. او سال گذشته و در خلال بیماری، رمان «برج ۱۱۰» خود را در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی کرد. استاد زنوزی در تاریخ 96/2/5  در گذشت ، روحش شاد .
 • ایرج کاظمی   :Image result for ‫ایرج کاظمی‬‎

من متولد 1321 هستم، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در خرم آباد به پایان بردم، و سال 1343 با درجه ی لیسانس از دانشگاه تهران فارغ التحصیل رشته ی ادبیات فارسی شدم، و سپس به عنوان افسر وظیفه در پایگاه هوایی دزفول خدمت سربازی خود را به پایان بردم، و مدت کوتاهی نیز به عنوان بخشدار گرمسار انجام وظیفه نمودم تا اینکه به تقاضای دوستان سال 45به عنوان دبیر وارد آموزش و پرورش شدم، و در کنار آن کار تحقیق و پژوهش را با انتشار سالنامه ی «دانشسرای مقدماتی» آغاز نمودم، و بعدها با تأسیس رادیو خرم آباد در روزهای جمعه به اتفاق مرحوم «اسفندیارآ غضبادنفری امرایی» برنامه ای را در رادیو داشتیم، بعدها در پست های رئیس آموزش و پرورش الیگودرز، استاد مراکز تربیت معلم، استاد دانشگاه لرستان و بعدها استاد دانشگاه های آزاد خرم آباد و بروجرد مشغول به خدمت بوده ام، و سال 1366 نیز مقطع دکتری ادبیات فارسی را تا مرحله ارائه رساله پیش بردم که متأسفانه بنا به دلایلی که مجال ذکر آنها نیست، نیمه تمام رها شد؛ این روزها نیز مشغول تألیف کتاب «دلفان در گذر تاریخ» را در ده جلد هستم.محقق و پژوهشگر لرستانی در سن 76 سالگی به علت عارضه قلبی در تاریخ 196/11/11 در بیمارستان رحیمی خرم آباد در گذشت .

200px-beyranvand-e1333853379372-300x292
 • احمد بیرانوند  :

  شاعر و نویسنده زادهٔ خرم‌آباد و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی پزشکی است. وی در زمینه‌های شعر، داستان و نقد ادبی فعالیت داشته و کتب و مقالات وی در این باره هستند.

در سال ۱۳۸۴ اولین مجموعه شعر خود را با عنوان اشراق در بی شمسی توسط نشر مینا منتشر کرد. بین سال‌های ۸۴ و ۸۹ به پژوهش در زمینهٔ متون کهن و نثرشناسی مدرن و از طرفی به بررسی جریان‌های شعر پس از نیما پرداخت. ماحصل این پژوهش‌ها چاپ کتاب شرح حاشیه در تحلیل جریان‌های شعری پس از نیما و انتشار کتاب دو زبانهٔ ناگفته‌های جبرئیل در تلفیق نثر مدرن و متون شطحی بود. کتاب شرح حاشیه توسط نشر روزگار منتشر شد که در بعضی از دانشگاه‌های کشور تدریس و به عنوان منبع تکمیلی کارشناسی ارشد استفاده می‌شود. کتاب ناگفته‌های جبرئیل هم به صورت دو زبانه با ترجمهٔ آتوسا رحمتی در سوئد منتشر شد و در ایران هم برای چاپ در نشر روزگار بعد از مدتی ممنوع‌الچاپ اعلام شد. احمد بیرانوند در زمینهٔ ادبیات داستانی نیز پژوهش‌هایی دارد که «مانیفست داستان عبور» او از این جمله می‌باشد که در آن به پیشنهاد نوع جدیدی از داستان می‌پردازد. وی مدتی در کارگاه داستان‌نویسی با دوستان خود به تألیف داستان‌هایی در دنیای حیوانات پرداخت که در دست انتشار می‌باشد. ساختن متد علمی برای فتو شعر به همراه مریم احسانی، در مجله رودکی و همین‌طور پیگیری شعرهای «بدنی» از سرفصل‌های پژوهشی و کاری اوست. داوری جشنواره‌های شعر و داستان، مقالات پیرامون نقش پدیدارشناسی در داستان، سمبل‌شناسی و.. و نمایشنامه‌نویسی نیز در کارنامه ییرانوند دیده می‌شود. وی اکنون دبیر سایت ادبی «آوانگاردها» می‌باشد که در آنجا به پیگیری حرکت‌های پیشروی ادبیات معاصر می‌پردازد.

554951_665

 • حمید ایزدپناه :

در ۲۶ آبان ۱۳۱۱ در خرم‌آباد متولد شد. دوره دبستان و دبیرستان را در همان شهر گذرانید و در سال ۱۳۴۲ موفق به اخذ دانشنامه لیسانس از دانشگاه تهران شد. او پس از سال‌ها تدریس در دبستان و دبیرستان‌های خرم‌آباد به وزارت فرهنگ و هنر منتقل شد و برای تشکیل فرهنگ و هنر مرکز لرستان مأمور گردید. او با کمک تنی چند از علاقه‌مندان موسیقی به گردآوری موسیقی بومی لرستان پرداخت. در سال ۱۳۴۶ از سوی انجمن آثار ملی دعوت به همکاری شد تا دربارهٔ آثار باستانی لرستان به پژوهش بپردازد که حاصل آن اثری به همین نام شد. او در ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ در پاریس درگذشت

ایزدپناه با نوشتن کتاب «فرهنگ لری» در حفظ زبانهای اوستایی و پارسی باستان که زادگاهشان جنوب غرب ایران و در میان جغرافیای مردم لر است کوشید. بررسی اشیای باستانی به دست آمده در لرستان توسط ایزدپناه و سایر پژوهشگران نشان داد که به موازات ابزار نبرد که بهترین سلاح و ابزار جنگی زمان خود بوده است، پیکره های مذهبی،وسایل کشاورزی و زیورآلات بانوان همچون دستبند و کمر بند ، حلقه ها، گردنبند و آیینه و سنجاق های کوچک و بزرگ ،حتی سنجاق قفلی و … در میان اشیاء مفرغی لرستان وجود دارد که نشان از روح تمدن و زندگی وحس زیبایی شناختی در میان مردمان ایران و لرستان در هزاره های پیش است. …وی برای دسترسی به اسناد و ثبت فرهنگ ها و آثار مردم لر با وسیله شخصی به همه جا سفر میکرد ثبت و ضبط تخته چوبهای شناسنامه گنبد خلیل اکبر در پلدختر،از نمونه کارهای ارزشمند وی است.

1-(تألیف) «لرستان در گذرگاه تاریخ و زمان»

2-(تألیف) «آثار باستانی و تاریخی لرستان ۳ جلد»

3-(تدوین) «شاهنامه لکی»

4-(تألیف) «فرهنگ لری»

5-(تألیف) «فرهنگ لکی»

6-(تألیف) «شاعران در اندوه ایران»

7-(گردآوری) «داستانها و زبانزدهای لری و کتابشناسی مثلهای فارسی»

8-(گردآوری) «آهنگ‌ها و ترانه‌های لری»

9-(تألیف) «کتیبه‌های لرستان»

معروف به گونگادین نویسنده رمان مشهور” برای گونگادین بهشت نیست”

علی میر دریکوندی از نویسندگان لرستانی است که در روستای داداباد  متولد گردید . که او دو کتاب 1_برای گونگادین بهشت نیست و    2 _نور افکن وسربازان وافسران فرانسوی را به زبان انگلیسی نوشته در حالی که به مدرسه یا مکتب نرفته و سوادی نداشته و بعد با تلاش خود خواندن و نوشتن را فرا میگیرد که در زیر در باره ی سرگذشت او  که بر گرفته ازتحقیق و پژوهش مهدی ویس کرمی می خوانیم :

در کمپ بدرآباد علی با ستوان جان همینگ آشنا می شود و این آشنایی بعدها به ترتیبی که گفته می شود موجب شهرت علی می گردد. نکته جالبتر در مورد اشتغال علی میردریکوند در کمپ،اصرار بی اندازه وی برای کار کردن با انگلیسی ها است. او حتی عنوان می کند که مرا به زندان بیاندازید ولی نگهبان من یک فرد انگلیسی باشد. این اصرار علی در کار کردن با انگلیسیها بالاخره نتیجه می دهد و علی به خوبی زبان انگلیسیها را فرا می گیرد.

بعد از این جریانات علی در کمپ مهندسی همراه با جان همینگ مشغول به کار می شود. در این بین علی به ابتکار خودش هر روز نامه ای به زبان انگلیسی بری ستوان همینگ می نویسد و از او می خواهد که به تصحیح نامه بپردازد؛ در خلال این نامه ها است که ستوان همینگ به استعدادهای خارق العاده علی  پی می برد.

و بدین ترتیب علی میردریکوندی در سالهای آغازین دهه ی چهل، سوژه ی اول مطبوعات و محافل فرهنگی ایران می شود، اوج این هیاهو در تابستان سال 44 است که تلاشهای جویندگان، برای یافتن علی میردریکوندی بی نتیجه می ماند

غلامحسین معماری این گونه علی میردریکوندی را در شعرش می ستاید:
نازم این طاقت و این صبر و گران جانی را           وین همه رنج علی، میر لرستانی را
کاخ ییلاقی او بود سر گورستان                       کن نظر مسکنت و فقر و پریشانی را
موقع بهمن و دی مأمن وی گلخن بود               یعنی ای دوست ببین کاخ زمستانی را
موی ژولیده و رخسار غبار آلوده                       هیچ نشناخت کس آن گوهر پنهانی را
گاه می گفت: بسوزه دلتان بر حالم                 گاه یا حضرت عباس برسان بانی را
بود تا زنده ز دل درد و خماری نالید                   کس نپرداخت به او حق مسلمانی را
حال سرتاسر دنیا همه جا صحبت اوست          کرده مشغول بخود عالی و هم دانی را
منتشر گشت کتابش چو به لندن فهماند          هوش سرشار لر و ملت ایرانی را
چهره ایی بود که چون پرده برافتاد از او             کرد روشن افق عالم انسانی را
شرح داده است به نورافکن و گونگادینش          قصه ی بی سر وسامانی و حیرانی را
با چنین تیرگی بخت، کس معماری                  نتواند سپرد این ره طولانی را

 • نصرالله میر  :

زنده‌یاد حاج نصرت‌الله میر معروف به حاجی میر فرزند مرحوم میر نوروزی، سال ۱۳۱۱ در محله‌ی پشت‌بازار خرم‌آباد دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رسانید و حضور فعال خود در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی را با اشتغال به تدریس و مدیریت در حیطه‌های آموزش و پرورش لرستان آغاز کرد. او که خود پرورش‌یافته‌ی فرهنگ و تمدن لرستان بود، مجدانه گام در راهی نهاد که فرجامش نیک‌نامی و ثمره‌اش نقش‌آفرینی صدها اندیشمند در عرصه‌های توسعه‌ی استان و میهن عزیزمان است. کتاب «تاریخ پانصد ساله لرستان»(506 تا 1006 ق) تلاش او در ثبت صادقانه و بدون تحریف وقایع لرستان است که با وجود تکمیل و تدوین، دست اجل مهلت رؤیت به این بزرگ‌مرد را نداد و ایشان در دهم اردیبهشت هزارو سیصدو هشتادو هفت دار فانی را وداع گفت و کتاب، چند ماه پس از وفاتش، به همت فرزند خلف وی روانه‌ی بازار کتب کشور شد. بایداذعان داشت که زندگی متعهدانه و نقش مؤثرحاجی میردر ایجادبسط و همدلی اقشار و ایلات مختلف لرستان(به خصوص طوایف بالاگریوه)، بخشی از تاریخ این قوم و خطه را رقم زد. وی از نخستین کسانی بود که اواخر دهه ۴۰ به دنبال پیدا کردن ورثه‌ی «علی میردریکوند» نویسنده کتاب معروف «بهشت برای گونگادین نیست»، راهی نواحی کُرکی، مُنگره و قیلاب شد تا جایزه ویژه را به آنان اهدا نم

 • علیرضا فرزین  :

علیرضا فرزین (متولد۱۳۳۷ خرمشهر و اهل خرم آباد) عکاس، نویسنده و پژوهشگر در زمینه مردم‌شناسی  است.] وی دانش‌آموختهٔ رشته مردم‌شناسی است.

علیرضا فرزین عکاسی خبری در زمینه جنگ ] و اجتماع و به‌ویژه عکاسی هنری با موضوعات مردم‌شناسی و طبیعت است. او افزون‌بر فعالیت‌های عکاسی و انتشار کتاب‌های متعدد درباره لرستان، در زمینه پژوهش‌های میدانی مردم‌شناسی نیز پروژه‌هایی را انجام داده‌ است؛ از جمله مردم‌نگاری‌های شهرهای خرم‌آباد، الشتر و بروجرد و همچنین پژوهش‌های مردم‌شناسی در مورد گورنگاره‌های لرستان و فن‌آوری‌های سنتی تولید روستایی و عشایری که به صورت کتاب توسط پژوهشکده میراث فرهنگی ایران با عنوان «مشکه و مالار» منتشر گردیده‌اند.

از دیگر فعالیت‌های فرزین می‌توان به راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی خرم‌آباد (واقع در قلعه فلک الافلاک) اشاره نمود که این پروژه حدود سه سال به طول انجامید و هم اکنون یکی از موزه‌های مردم‌شناسی معتبر ایران است

کتاب‌ها

1-لرستان در گذر تاریخ – ۱۳۷۲

2-قلعه فلک الافلاک، دژ شاپورخواست – ۱۳۸۲گورنگاره‌های لرستان – ۱۳۸۴ [

3-مشکه و مالار – ۱۳۸۴

4-لرستان: سیمای طبیعی، تاریخی و فرهنگی – ۱۳۸۷

5-کتاب خرم‌آباد – ١٣٩٠

6-طبیعت لرستان – ١٣٩۴

7-نمایشگاه عکس (انفرادی) با عنوان عشایر لر، موزه هنرهای معاصر، سال ۱۳۶۵

8-نمایشگاه عکس (انفرادی) با عنوان گَلونَه (کوچ)، گالری نشر نقره، سال ۱۳۶۸

 • کیومرث مسعودی  :

کیومرث مسعودی جامعه‌شناس، پژوهشگر شهری، و داستان نویس، متولد سال ۱۳۳۲ است.

کیومرث مسعودی سال‌های دراز است که داستان می‌نویسد و داستان‌هایش در جمع‌های محفلی خوانده و دست به دست می‌شود . ” مرگ همین گوشه کنار هاست ” اولین مجموعه داستان اوست که توسط نشر افراز در سال هشتاد و هفت منتشر شده است.این مجموعه داستان جایزه بهترین مجموعه داستان جایزه ادبی ” گام اول ” را در سال هشتاد و هشت از آن خود کرد .در سال هزار سیصد و نود و سه مجموعه داستان ” یک داستان پست مدرن” که شامل چهار داستان بود توسط انتشارات هزاره سوم اندیشه منتشر شد. همچنین مجموعه داستان ” شغال های پوزه خونی ” که تصویری متفاوت از جنگ هشت ساله ایران و عراق را ارائه می داد مجوز چاپ نگرفت. از وی مجموعه داستان کابوسهای سرزمین مادری در دست انتشار است.

وی از سال هزار و سیصد و هفتاد و دو به بعد به پژوهش بر روی موضوعاتی نظیر شهرنشینی، هویت شهری، سینما و جامعه، ادبیات و جامعه، حاشیه نشین‌ها، معماری مدرن و سنتی ایران، شهرنشینی در ایران، فضاهای عمومی، فضاهای شهری، سنت و مدرنیته در ایران و… پرداخت. پژوهش‌های وی در قالب مقالات در روزنامه‌ها (شرق، ایران، همشهری، جستارهای شهرسازی، رادیو زمانه و…) منتشر شده‌است. نامه وی به شهردار تهران ، محمدباقر قالیباف که حاوی انتقاداتی تخصصی در حوزه شهری بود با بازخوردهای بسیاری روبرو شد. همچنین مقاله هویت شهری در ایران که از جمله منابع مهم در حوزه مسائل شهری است.


 • علی دلاور  :Image result for ‫علی دلاور‬‎

علی دلاور (متولد ۱۳۲۰ در خرم‌آباد لرستان) از استادان و نویسندگان حوزهٔ علوم تربیتی و روان‌شناسی است و در زمینه‌های آمار (توصیفی و پیشرفته)، روش‌های پژوهش، سنجش و اندازه‌گیری و ارزشیابی آموزشی صاحب تألیفات و ترجمه‌هایی است. او هم‌اکنون استاد دانشگاه علامه طباطبایی است.

تألیف

1-احتمالات و آمار کاربردی در روان‌شناسی و علوم تربیتی

2-روش تحقیق در روان‌شناسی و علوم تربیتی

3-مبانی نظری و عملی پژوهش در علوم انسانی و اجتماعی

4-آمار به روش ساده

5-آمار را مثل راحت‌الحلقوم بخورید

ترجمه

1-مقدمه‌ای بر نظریه‌های اندازه‌گیری (روانسنجی)

2-آمار در علوم تربیتی و تربیت‌بدنی

3-روش‌شناسی آزمایشی

4-روان‌آزمایی

 

 • محمد رضا معجزی :

  Image result for ‫محمدرضا والیزاده معجزی‬‎

 محمدرضا معجزی از تیره والیان و از آگاهان به تاریخ لرستان است. در سال 1296 شمسی در خرم آباد در خانواده‌ای مشهور و سرشناس بدنیا آمد. نخستین معلم و آموزگار وی پدرفاضل و ارجمندش بود که به تاریخ ایلات و طوایف و منطقه لرستان احاطه کامل داشت تحصیلات خود را تا آنجا که در خرم آباد امکان داشت با درجه ممتاز به پایان رسانید.
با راهنمایی پدر دانشمندش به مطالعه کتب تاریخی و فلسفه و زبان و ادبیات فارسی و عربی پرداخت. در سال 1314 به استخدام وزارت کشور درآمد و مدتی در فرمانداری خرم آباد مشغول به کار شد. پس از گذراندن دوره مدیریتی به سمت بخشداری طرهان کوهدشت منسوب گردید. او نگارش کتب و رسالات گرانبهایی را در حوزه تاریخ و فرهنگ و ایلات و عشایر لرستان به انجام رسانده است. شادروان والیزاده معجزی در یازدهم مهر 1360 به سرای باقی شتافت.
 • عابدین پاپی :

  عابدین پاپی درمورخ ۱/۳/۱۳۵۰ در شهرستان خرم آباد درمنطقه ای به نام وارک در جنوب شرقی خرم آباد لرستان دیده به جهان گشود. وتا سن ۷ سالگی در همین منطقه زیست . وی در سال ۱۳۵۸ به شهرستان خرم آباد مهاجرت کرد وتحصیلات خود را از اول ابتدایی تا مقطع دیپلم فرهنگ وادب در همین شهرستان گذراند و بعد از آن در سازمان حج و زیارت استان لرستان مشغول به کار شد
  وی حوزه شعر و نوشتار و روزنامه نگاری را در مدت زمانی کوتاه شروع ولی راهی بلند را طی کرده است . به طوری که با نوشتن بیش از ۲۰۰۰مقاله و صدها شعر وقطعه ادبی در رسانه های جمعی و روزنامه های مردم سالاری ، عزت ، زمان ، راه مردم ، و هفته نامه های پیام گستر ، رایزن کرج ، پیام ، آسمان آبی ، صبح آزادی و غیره خود را به عنوان شاعری خوش ذوق و نویسنده ای توانا به جامعه معرفی کرد. ودر حوزه روزنامه نگاری نیز با اساتید بزرگ ایران چه در حوزه شعر و چه نثر گفت گو و مصاحبه داشته است که این مهم بر همه جامعه مبرهن است ولی با این همه تفاصیل جز کانون فرهنگی خانواده خویش از جایی نضج نگرفته است و این مهم را باید در باوری که باور شد به قلم همین نویسنده خواند.افزون بر اینکه وی هم اکنون نیز عضو انجمن روزنامه نگاران ایران و عضو انجمن اهل قلم لرستان می باشد. از دیگر فعالیت های این نویسنده نقد کتاب و نقد فیلم می باشد که می توان به نقد کتاب درخت درون از اکتاویوپاز شاعر مکزیکی تبار و بزرگترین شاعر قرن ۲۰، شعر سفر ایستگاه از دکتر امین پور ، همسایه تنهایی شامل شرح زندگی نامه و اشعار و هشت کتاب سهراب سپهری ، نقد دیدگاههای دکتر شفیعی کد کنی و سایر شعرای معاصر در مقاله ای به نام حرمت واژه در شعر ، نقد رمان بوف کور در مقاله ای به نام بوف کور شناخته ای ناشناخته ، نقد شخصیت و دیدگاه صادق هدایت در مقاله ای به نام هدایت و گره های یک راز ، نقد کتاب این خانه واژه های نسوزی دارد از استاد محمد علی بهمنی نقد دیوان پروین اعتصامی در مقاله ای به نام پروین آن سو تر از پروین ، نقد کتاب فربه تر از ایدئولوژی در مقاله ای به نام فربه تر از ایدئولوژی یا ایدئولوژی تر از فربه ، نقد کتاب دستور زبان عشق از دکتر قیصر امین پور ، نقدی بر دیدگاه دانشمند معروف مارتین هایدگر ، نقدی بر نادانی از دیدگاه بودیسم ، نقدی بر کتاب دارکوب از زهرا شاهرخی نویسده و رمان نویس نقدی بر کتاب دمی با طیران آدمیت ( مهمترین کتاب آموزشی دانشگاه تهران ) از دکتر اسماعیل حاکمی استاد دانشگاه تهران ، نگرشی با حوزه شعر که کاری انتقادی و البته بیشتر تعلیمی و تشریحی است و دهها نقدی دیگر که در این مقوله نمی گنجد . استاد پاپی در حوزه نقد فیلم نیز فیلمهایی چون فرزند خاک ، سریال اغما ، و مرد هزار چهره و غیره را نقد کرده که فیلم فرزند خاک در مقاله ای به نام نگاهی منتقدانه به فیلم فرزند خاک در روزنامه ی مردم سالاری به چاپ رسانده است که مورد استقبال چشمگیر سایت های سینما و تئاتر و مردم قرار گرفته است . پاپی از معدود نویسندگانی به شمار می رود که اندیشه های آن در حوزه شعر و نوشتار جهان وطن است چه این که آوای قلم او در عر صه های فرا منطقه ای پر آوازه است . و از غرایب این شاعر و نویسنده حوزه مطالعه است که ایشان مطالعه را به دو نوع تقسیم میکند یکی مطالعه بیرونی و آن دگر درونی که مطالعه بیرونی را مقدمه ای در جهت رسیدن به مطالعه درونی میپندارد . بطوریکه مطالعه این شاعر ونویسنده در حوزه درونی همیشه با آن است و در حوزه بیرونی نیز هرگز پایین تر از ۱۲ ساعت نبوده است . پاپی علاوه بر نگارش مقالاتی سیاسی ، اجتماعی ، ادبی ، فرهنگی ، روانشناسی و… و نیز سرودن اشعاری نو و نشر آنها در روزنامه ها و هفته نامه هایی که ذکرآن رفت آثاری را نیز به نظم و نثر تالیف و خلق کرده است که میتوان به برخی از آثار به شرح زیر اشاره نمود :
  ۱) طلوعی در بستر غروب
  ۲) آینه مرداب
  ۳) غم اشک
  ۴) مرگ سبز
  ۵) فریاد خون
  ۶) ناز شعله
  ۷) تبسم طوفان
  ۸) شعور خاک
  ۹) صبح غروب
  ۱۰) گزیده اشعار (میوه احساس) انتشارات شریعت زاده تهران
  که مجموعه های فوق در قالب موج نو و قطعه های ادبی سروده شده اند و آثار نثر آن عبارتست از :
  ۱) لرستان چرا این همه چرا ؟
  ۲) همسایه تنهایی
  ۳) حرف های غوره
  ۴) چشمه ای از سرچشمه
  ۵) آوای زلزله (رمان)
  ۶) آزادی های فربه
  %

درباره ی مدیر

مطلب پیشنهادی

تاریخچه ورزش خرم آباد

تاریخچه ورزش خرم آباد توضیح: (علاقمندان و محققین می‌توانند تاریخچه‌ی ورزش در ایران و لرستان …

خیرین و کارآفرینان

کارآفرینان :   رصدخانه کاسین  : که به گفته وب‌گاه رسمی آن مدرنترین رصدخانه خاورمیانه …