رودخانه ها

  • رودخانه ها

  • خرم‌رود (خرم‌آباد) :

رودخانه درون شهری خرم‌آباد به نام خرم‌رود از به هم پیوستن دو رود دیگر در مرکز شهر به وجود آمده است. یک رود از سمت شرق به شهر وارد شده و رود دیگر از سمت شمال به شهر وارد می‌شود و در نزدیکی پل صفوی در مرکز خرم‌آباد به هم می‌پیوندند و خرم‌رود را تشکیل می‌دهند. نام قدیمی این رودخانه گلال بوده و در زبان لری به معنی رودخانه است.
از سال ۱۳۸۷، شهرداری خرم‌آباد در حال ساماندهی و لایروبی این رودخانه است اما همچنان وضعیت آن مطلوب نیست.

 

  • رودخانه خرم‌آباد  :

این رودخانه نخست از دره شمال شرقی کوه لپوپیاده به سوی جنوب شرقی جاری شده و سپس به موازات خرم‌آباد، به نصرآباد سرازیر می‌شود و پس از عبور از دره شرقی سفیدکوه به شهر خرم‌آباد وارد می‌شود. در این شهر با ریزابه بزرگی که از ارتفاعات شرقی سرازیر شده مخلوط می‌شود و در جنوب شهر با رودخانه تنگ بهرام کش در هم می‌آمیزد و به طرف غرب تغییر مسیر داده و به دهستان کرگاه وارد می‌شود. در این دهستان با رودخانه دره نسب، مخلوط شده و پس از عبور از دهستان ویسیان در دهستان هویان به رود کشکان می‌ریزد. حوزه این رودخانه، خلیج فارس و دریای عمان است.

  • رودخانه کرگانه :از کوه بالا دست ریگ سفید ، طالقان و… سرچشمه گرفته و نهایتا به رود خانه مرکزی خرم آبادسرازیر می شود.
  • رود خانه سزار   : این رود خانه از آبهای بروجرد ،دورود سرچشمه گرفته پس از ورود به حوزه شهرستان خرم آباد و سرریز شدن آبهای دره آبشار بیشه و چشمه ها وسراب های سپید دشت وارد سد میگردد.
  • رود خانه ایوشان  :این رود خانه از سراب ها و چشمه های منطقه ایوشان تامین پس از دپو شدن در سد ایوشان سرریز آن به منطقه هرو ،بیرانشهر وارد رودخانه کاکارضا مئ شود.
  • رود خانه چمشک : از سرریز آبهای سفید کوه و هشتا پهلو تشکیل واز سر شاخکهای سد کرخه اندیمشک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.