آبشار نوژیان خرم آباد

زمان مطالعه این مطلب تنها: 3 دقیقه

آبشار نوژیان خرم آبادمعنی نوژیان

آبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است که در 30 کیلومتری جنوب شرقی خرم‎ آباد در بخش پاپی، دهستان کشور و در ناحیه‎ای جنگلی به همین نام واقع شده است.آبشار نوژیان در دامنه جنوبی کوه هشتاد پهلو و در اثر جاری‎شدن سرچشمه آب تاف از ارتفاعات منطقه به وجود آمده و ارتفاع آن از نقطه شروع تا پله دوم 95 متر است.

آبشار نوژیان بلندترین آبشار استان است که با حدود 42 کیلومتر فاصله از خرم آباد، برای رسیدن به این آبشار بلند قامت و زیبا باید از دل جنگل بگذریم. ۳۸ کیلومتر از این مسیر را که بروید به نزدیکی روستایی به نام نوژیان می رسید و جایی در بین دو کوه «تاف» و «هشتاد پهلو» چشمتان به بلندترین آبشار استان می افتد، آبشاری به ارتفاع ۹۵ متر. کلمه نوژیان در لرستان به عدس نوژی می گویند در گردنه نرسیده به آبشار نوژیان گردنه ای به نام نوژیان وجود دارد، یک نوع گیاه وحشی شبیه عدس در این منطقه می روید، که به آن نوژی می گویند، به دلیل زیاد بودن این نوع گیاه نسبت به بقیه گیاهان، منطقه به نوژی یان معروف است. در استان لرستان 50 آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد، که آنرا استان آبشارها می توان نامید، و قطعا هر گردشگری به این استان می آید طالب گشت و گذار در آبشارها می باشد. قطعا از اولین و معروفترین آبشار شروع به بازدید می کنند، که نوژیان بعد آبشار بیشه معروفترین آبشار این استان است و در جنوب شرقی لرستان واقع است. بهترین زمان برای این طبیعتگردی اوایل بهار تا اوایل تابستان است، دقیقا زمانی که آبشار نوژیان تغذیه کامل را از چشمه های طبیعی کرده و ریزش پربارشش را به رخ می کشد، موعد دیدار است.این گشت بسیار روح نواز و دل انگیز است برای گردشگران عاشق طبیعت که در جنگل در کنار صدای آب نشسته، دمی خلوت می کنند و چای یا آبمیوه ای می نوشند، جنگل پیایی می کنند و ریه هایشان را پر می کنند از عطراکسیژن خالص طبیعت. آب این منطقه برای پرورش ماهی قزل آلا بسیار مناسب است، به همین سبب در ردیف آبهای مناسب پرورش قزل آلا قرار می گیرد. و اگر به آنجا سفر کنید، حوضچه های مختلف پرورش ماهی ها را خواهید دید و می توانید ماهی گیری کنید و ماهی کباب تازه نوش جان کنید.

گردشگاه جنگلی نوژِیان بالای کوه تاف قرار دارد. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند و طبیعت و آبشار زیبای آن شگفت‌انگیز و دیدنی است. همواره بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و هم چنین برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند و اوقات فراغت خود را در آنجا می‌گذرانند.

 

آبشار نوژیان خرم آباد-بلندترین آبشار طبیعی ایران | Natural landmarks, Waterfall, Landmarks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.