کاتالیست پتروشیمی خرم آباد

زمان مطالعه این مطلب تنها: 3 دقیقه

 کاتالیست پتروشیمی خرم آبادواحد کاتالیست پتروشیمی لرستان تبلور اعتماد به دانش ایرانی

 کاتالیست پتروشیمی خرم آباد با دانش فنی ایرانی و ظرفیت سالانه ۱۰۰ تن محصول با دستور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری امروز (پنجشنبه، ۱۶ مردادماه) واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان را که با هدف تولید کاتالیست مورد نیاز تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اجرا شده است از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ تن کاتالیست و سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیون دلاری هلدینگ باختر در پتروشیمی لرستان احداث شده است که سالانه حدود ۳۰ میلیون دلار درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.

۱۰۰ درصد مهندسی و ساختمان و نصب و ۷۰ درصد تجهیزات واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان ایرانی است و این واحد سبب اشتغال‌زایی مستقیم ۶۰ نفر شده است.

تحویل نگرفتن کاتالیست‌های Z-218 و Z-230 از سوی شرکت صاحب فرآیند Spherilene و قیمت بالای کاتالیست‌های مشابه سبب شد نیاز مجتمع‌ها به کاتالیست‌های پلیمری شدن فاز گازی روزافزون شود و برخی واحدهای پتروشیمی به ناچار از کاتالیست‌های Unimodal به جای Bimodal استفاده می‌کردند. در این میان گروه باختر با انتشار فراخوان شرکت‌های صاحب لیسانس داخلی از جمله شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، اقدام به ساخت یک واحد تولید کاتالیست پلیمریزاسیون فاز گازی با ظرفیت سالانه ۱۰۰ تن در شهرک صنعتی پتروشیمی لرستان کرد. این کاتالیست در بهار ۱۳۹۹ به‌صورت موفقیت‌آمیز به واحد پلی‌اتیلن سبک خطی پتروشیمی لرستان تزریق شد.

مزایای کاتالیست BCC-518 & BCC-530:

  • تولید گریدهای مهندسی با توزیع وزن مولکولی دو قله‌ای و سه‌قله‌ای در محدوده وسیعی از گریدهای تولیدی در صنایع پتروشیمی؛
  • تولید پلی‌اتیلن سبک خطی، پلی‌اتیلن دانسیته متوسط و پلی‌اتیلن سنگین در گستره وسیعی از کاربردهای روزمره بشر مانند مصارف انواع فیلم، لوله، تزریقی، الیاف پلی‌اتیلنی، قالب‌گیری دورانی و…؛
  • اکتیویته و توان تولید بالا تا حدود ۲ برابر کاتالیست‌های مصرفی قبل؛
  • بهبود پاسخ‌دهی به هیدروژن و در نتیجه امکان کنترل وزن ملکولی و تعیین خواص پلیمر با مصرف کمتر هیدروژن و بهبود شرایط عملیاتی راکتور اول؛
  • بهبود کنترل مورفولوژی و توزیع اندازه ذرات و نیز بالک دانسیته پلیمر تولیدی که منجر به رفع مشکلات سیستم نقل و انتقال پودر و افزایش راندمان تولید و این مزیت باعث افزایش ظرفیت طراحی شده است؛
  • مصرف کمتر ترکیبات کمک کاتالیست‌ها در واکنش پلیمریزاسیون؛
  • مصرف کمتر حلال و نیز عدم تولید نمک‌های زاید تیتانیوم در حین ساخت که منجر به بهبود و نیز کاهش پارامترهای زیست محیطی شده است؛
  • رقابت‌پذیری بالا با کاتالیست‌های تجاری موجود در سطح بازار ایران در تمامی زمینه‌های فرآیندی و عملیاتی؛
  • پایین بودن هزینه تولید محصولات نهایی با استفاده از این کاتالیست

 کاتالیست پتروشیمی  طرحی مهم، دانش محور و ارزشمند

تولید کاتالیست پتروشیمی لرستان طرحی مهم، دانش محور و ارزشمند است

طرح تولید کاتالیست صنایع پلیمری با فن آوری بالا و دانش محور در جهت شکوفایی اقتصادی و قطع وابستگی حائز اهمیت است.

‌دکتر سید موسی خادمی امروز ۱۶ مرداد1399 در مراسم افتتاحیه طرح تولید کاتالیست واحدهای پلیمری به‌عنوان افتتاح فاز دوم پتروشیمی لرستان که در شهرک پتروشیمی خرم‌آباد انجام شد با  ابراز خرسندی از اجرای این طرح، اظهار کرد: این طرح با فناوری بالا و دانش‌محور به همت هلدینگ پتروشیمی باختر و پتروشیمی لرستان به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: اجرای چنین طرح‌هایی به لحاظ اقتصادی، قطع وابستگی و دانش‌محور بودن دارای اهمیت فراوان است.

استاندار لرستان با اشاره به ظرفیت‌های خوب استان درزمینهٔ صنایع نفت و گاز  گفت: لرستان به لحاظ داشتن پتانسیل در حوزه‌های نفت و معادن ارزشمند به‌ویژه در شهرستان پل‌دختر  قابلیت سرمایه‌گذاری دارد.

وی تصریح کرد: لرستان محل عبور حدود ۷۰۰ هزار بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی از خوزستان به سمت مرکز، غرب و شمال کشور بوده و یکی از اهدافی که در استان دنبال می‌کنیم سرمایه‌گذاری روی این ظرفیت در راستای ایجاد مینی پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی است.

نماینده عالی دولت در لرستان بیان کرد: شهرک پتروشیمی لرستان با هدف تولید محصولات پایین‌دستی پتروشیمی در استان در حال گسترش است.

وی با بیان اینکه  احداث چند پالایشگاه دیگر را در دست برنامه داریم، عنوان کرد: از وزارت نفت درخواست می‌کنیم با توجه به عبور لوله‌های نفت از استان درزمینهٔ تامین خوراک موردنیاز برای این‌گونه صنایع در استان مساعدت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.