زیرساخت ها

 • زیر ساخت ها :

 •  فرودگاه خرم‌آباد :

فرودگاه خرم‌آباد در جنوب این شهر واقع شده است.اولین هواپیما در سال ۱۳۰۴ در این فرودگاه به زمین نشست.پس از انقلاب ۱۳۵۷ هیچ‌گاه پروازهای منظمی در این فرودگاه صورت نگرفته و در برخی مواقع این فرودگاه به صورت کامل تعطیل شده است. خطوط هوایی فعال در فرودگاه خرم‌آباد عبارتند از:

خط هوایی خرم‌آباد، فرودگاه مهرآباد

خط هوایی خرم‌آباد، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

خط هوایی خرم‌آباد، فرودگاه عسلویه

خط هوایی خرم آباد عراق

 • خلاصه طرح توسعه فرودگاه خرم آباد :

فرودگاه خرم آباد این روزها شاهد رشد و توسعه روز افزونی در همه زمینه ها است. کلنگ اعتبار طرح توسعه فرودگاه خرم آباد با اعتباری افزون بر 52 میلیارد تومان در مورخ 25 دی ماه 1392با حضور  رسولی نژاد مدیر عامل وقت شرکت فرودگاه های کشور، هوشنگ بازوند استاندار لرستان و حجت الاسلام والمسلمین میر عمادی نماینده ولی فقیه در استان لرستان بر زمین زده شد و امید است با اتمام این طرح علاوه بر افزایش قابل ملاحظه پروازهای داخلی، فرودگاه خرم آباد میزبان پروازهائی به مقصد عتبات عالیات و سرزمین وحی باشد.

طرح بزرگ توسعه  فرودگاه خرم آباد  شامل  موارد ذیل می گردد:

 1. تطویل باند به طول 420 متر: با اتمام پروژه طول باند فرودگاه خرم آباد به 3620 متر خواهد رسید. این پروژه هم اینک به اتمام رسیده است.
 2.  توسعه اپرون: با توسعه اپرون موقعیت های  پارک هواپیما   از 3 به 5 افزایش خواهد یافت. این پروژه نیز در مراحل پایانی کار قرار دارد.
 3. ساخت پاویون جدید: پاویون جدید فرودگاه خرم آباد در زمینی به مساحت 2000 متر مربع ساخته می شود.

4-توسعه ترمینال: ترمینال فعلی فرودگاه خرم آباد در زمینی به مساحت 4300 متر مربع احداث گردیده است. زیربنای  این ترمینال پس از اتمام طرح توسعه به 10000 متر مربع افزایش خواهد یافت.

 1. زهکشی سطوح پروازی: با توجه به بالا بودن سطح آب های زیر زمینی در فرودگاه خرم آباد، زهکشی سطوح پروازی این فرودگاه نیز در دستور کار قرار گرفت و در موعد مقرر به اتمام رسید.
 2. توسعه ساختمان اداری: توسعه ساختمان اداری به مساحت 700 متر مربع در حال انجام می باشد
 3. ساختمان جدید هواشناسی: همزمان با آغاز طرح توسعه فرودگاه خرم آباد، طراحی و ساخت سایت جدید هواشناسی خرم آباد نیز آغاز گردید و در موعد مقر به پایان رسید.

گذشته از این،  همزمان با  این طرح، بر آوردن الزامات و استانداردهای ایمنی فرودگاه نیز به صورت جدی پیگیری شده است که اهم موارد آن به شرح ذیل می باشد:

 1. استریپ سازی
 2. لوله گذاری و سر پوشیده نمودن مسیر عبور فاضلاب (در سطوح پروازی)
 3. نوسازی جاده حفاظتی

ضمنا” مشخصات کلی پروژه توسعه فرودگاه خرم آباد  به شرح ذیل می باشد:

– پیمانکار: قرارگاه خاتم الانبیا

– مشاور: مهندسین مشاور ایمن راه

– کارفرما: اداره کل راه و شهرسازی استان لرستان

– بهره بردار: شرکت فرودگاه های کشور

– محل تامین اعتبار: اعتبارات استانی

 

 • آزاد راه ها :

  1- آزادراه خرم آباد پل زال:

آزادراه خرم‌آباد – پل زال عملیات ساخت آن از سال ۱۳۸۴ آغاز شده بود در حد فاصل دو شهر خرم‌آباد و اندیمشک به طول ۱۰۴ کیلومتر قرار گرفته است. از جمله اهداف ساخت این آزادراه کاهش تصادفات، کاهش زمان سفر و همچنین صرفه جویی سالانه ۴۰۰ میلیارد ریال در مصرف سوخت، کاهش ۶۰ کیلومتری طول آزاد راه نسبت به مسیر قدیمی خرم‌آباد – پلدختر – اندیمشک، کاهش بار ترافیکی و افزایش سرعت مطمئن در این محور عنوان شده است.

آزادراه خرم زال دارای ۱۴ دهنه تونل دوقلو به طول ۲۵ کیلومتر (که طولانی ترین آنها دارای طول تقریبی ۲/۵ کیلومتر است)، ۱۴۰ دهنه پل کوچک، دو تقاطع غیرهمسطح و ۲۸ پل بزرگ به طول ۲ هزار و ۶۰۰ متر. ساخت این آزادراه حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه داشته است که ۵۰ درصد هزینه آن توسط دولت و ۵۰ درصد بقیه آن توسط بخش خصوصی تامین شده است. عوارض دریافتی از خودروها در این آزادراه طی ۱۸ سال پس از بهره‌برداری به بخش خصوصی تعلق خواهد داشت.این آزادراه به صورت چهار خطه و با عرضی در حدود ۲۶ متر احداث شده است. آزادراه در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب غربی خرم‌آباد آغاز شده و در ۳٫۵ کیلومتری روستای پل زال واقع در حدود ۶۰ کیلومتری شهر اندیمشک خاتمه می‌یابد.

این آزادراه به طول ۱۰۴ کیلومتر بوده و برای آن ۱۴ تونل به طول مجموع ۲۵ کیلومتر و ۲۸ دهنه پل بزرگ به طول مجموع ۲۸۰۰ متر ساخته شده است. همچنین ساخت ۲ تقاطع غیر همسطح نیز از دیگر سازه‌های آن به حساب می‌آید. هزینه ساخت کل پروژه ۷۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است که نیمی از آن توسط بخش خصوصی تامین شده است. در زمان ساخت این طرح عظیم، ۴۰۰۰ نفر مشغول به کار احداث این پروژ] بودند

این آزادراه در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۸۹ با حضور محمود احمدی‌نژاد و حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری وقت به صورت رسمی به بهره‌برداری رسید.

2-آزاد راه خرم آباد-اراک  :

 • وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح آزادراه خرم آباد – اراک از طرح های مهم و بسیار خوب کشور است، افزود: این طرح با برآورد 12 هزار میلیارد ریال در سه خط رفت و برگشت تا اواخر سال آینده به بهره برداری می رسد.
  وی گفت: در حال حاضر 600 دستگاه خودرو در این آزادراه مشغول کار هستند و تمام استانداردهای لازم در اجرای این طرح رعایت می شوند.
  آخوندی افزود: تاکید بر این است که معماری زیبایی در مسیر آزادراه خرم آباد –  – اراک طراحی و اجرا شود و مباحثی همچون ایمنی جاده ای و رفاهی خدماتی مراکز مورد توجه قرار گیرد.
  وی اظهار کرد: روند اجرای آزاد راه خرم آباد – اراک طبق برنامه زمان بندی شده پیش می رود و هیپ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
  وی گفت: طرح آزادراه طرحی ملی و مشارکتی است که با مشارکت قرارگاه خاتم الانبیا در حال اجرا است.

  3-آزاد راه خرم آباد- کرمانشاه  :

  خاکی پور مدیر توسعه منابع انسانی راه و شهرسازی لرستان درباره کریدور مرز بازرگان به بندر امام خمینی(ره)، گفت: قرار بود این کریدور پس از عبور از کرمانشاه به نورآباد – خرم‌آباد و پل زال برسد که این امر در پیشرفت لرستان بسیار عالی است.

  وی یادآور شد: اعتبارات این پروژه ملی است و در آینده‌ای نزدیک آغاز به کار می‌‌کند.

 • راه آهن خرم آباد- دورود:

  آخوندی وزیر راه با اشاره به بازدید خود از مسیر راه آهن خرم آباد دورود گفت: این راه آهن به طول 114 کیلومتر با 20 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست که در مسیر اجرای این طرح 2 تونل چهار هزار و 500 و سه هزار و 500 متری وجود دارد.
  آخوندی افزود: در طرح راه آهن کارفرما هستیم و سهم خود را از طریق فروش اوراق مشارکت تامین می کنیم

 •  مجتمع صدر فولاد خرم آباد  :

  مجتمع صدر فولاد خرم آباد بزرگترین تولیدکننده انواع میلگرد آجدار غرب کشور است که با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال و اشتغال زایی مستقیم ۱۸۰ نفر در زمینی به مساحت ۴۳ هکتار در جنوب خرم اباد احداث شده است.

  هم اکنون طرح توسعه این واحد صنعتی به منظور تولید شمش بیلت فولاد ساده کربنی کم آلیاژی به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن و با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد در دست اقدام است.

 • شرکت پتروشیمی  (سهامی خاص) :

  به منظور تحقق اهداف متعالی ایجاد توازن منطقه ای در توسعه و توازن بین استانهای مختلف کشور و به منظور تحرک بخشی به فرآیند تولید در مناطق کمتر توسعه یافته ، ایجاد اشتغال در کشور ، فعال کردن بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی و  راه اندازی صنایع پایین دستی پتروشیمی در این گونه مناطق طبق مصوبه هیات وزیران شرکت ، شرکت پتروشیمی لرستان در سال 86 شروع بکار کرد.
  موقعیت جغرافیایی:استان لرستان -کیلومتر 12 جاده خرم آباد – کوهدشت
  مشخصات طرح:
  نام طرح:پتروشیمی لرستان
  مجری طرح: شرکت پتروشیمی لرستان
  محل اجراء: استان لرستان
  مساحت:130 هکتار
  مالکیت:100 درصد شرکت پتروشیمی باختر
  صاحب لیسانس:بازل و اکسن
  پیمانکاران مهندسی و تدارکات ( بخش فرایند ):کنسریوم تکنی مونت و نارگان
  تاریخ شروع طرح: 1388
  تاریخ آغاز به کار: 1392
  کاربرد محصولات:خوراک واحدهای صنعتی پایین دستی و انواع مصارف پلاستیک (مانند : لوله ، کابل و انواع فیلمها …)
  اثرات اجتماعی و اقتصادی طرح:
  •    افزایش صادرات و ایجاد ارزش افزوده بیشتر
  •    افزایش تولیدات داخلی جهت نیل به خودکفایی
  •    جلوگیری از فرار سرمایه های اقتصادی بومی
  •    رونق اقتصادی و محرومیت زدایی منطقه
  •    جلوگیری از مهاجرت افراد
  •    ایجاد اشتغال در دوران اجرای طرح : تا 2000نفر در روز
  •    ایجاد اشتغال در دوران بهره برداری : 300 نفر در روز
  •    ایجاد اشتغال در صنایع پایین دستی : بیش از 5000نفر در روز

 • شهرک پتروشیمی :

  1-واحد کاتالیست پتروشیمی :

 •  دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری امروز (پنجشنبه، ۱۶ مردادماه) واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان را که با هدف تولید کاتالیست مورد نیاز تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اجرا شده است از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

  واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ تن کاتالیست و سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیون دلاری هلدینگ باختر در پتروشیمی لرستان احداث شده است که سالانه حدود ۳۰ میلیون دلار درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.

  ۱۰۰ درصد مهندسی و ساختمان و نصب و ۷۰ درصد تجهیزات واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان ایرانی است و این واحد سبب اشتغال‌زایی مستقیم ۶۰ نفر شده است.

  تحویل نگرفتن کاتالیست‌های Z-218 و Z-230 از سوی شرکت صاحب فرآیند Spherilene و قیمت بالای کاتالیست‌های مشابه سبب شد نیاز مجتمع‌ها به کاتالیست‌های پلیمری شدن فاز گازی روزافزون شود و برخی واحدهای پتروشیمی به ناچار از کاتالیست‌های Unimodal به جای Bimodal استفاده می‌کردند. در این میان گروه باختر با انتشار فراخوان شرکت‌های صاحب لیسانس داخلی از جمله شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، اقدام به ساخت یک واحد تولید کاتالیست پلیمریزاسیون فاز گازی با ظرفیت سالانه ۱۰۰ تن در شهرک صنعتی پتروشیمی لرستان کرد. این کاتالیست در بهار ۱۳۹۹ به‌صورت موفقیت‌آمیز به واحد پلی‌اتیلن سبک خطی پتروشیمی لرستان تزریق شد.

  مزایای کاتالیست BCC-518 & BCC-530:

  • تولید گریدهای مهندسی با توزیع وزن مولکولی دو قله‌ای و سه‌قله‌ای در محدوده وسیعی از گریدهای تولیدی در صنایع پتروشیمی؛
  • تولید پلی‌اتیلن سبک خطی، پلی‌اتیلن دانسیته متوسط و پلی‌اتیلن سنگین در گستره وسیعی از کاربردهای روزمره بشر مانند مصارف انواع فیلم، لوله، تزریقی، الیاف پلی‌اتیلنی، قالب‌گیری دورانی و…؛
  • اکتیویته و توان تولید بالا تا حدود ۲ برابر کاتالیست‌های مصرفی قبل؛
  • بهبود پاسخ‌دهی به هیدروژن و در نتیجه امکان کنترل وزن ملکولی و تعیین خواص پلیمر با مصرف کمتر هیدروژن و بهبود شرایط عملیاتی راکتور اول؛
  • بهبود کنترل مورفولوژی و توزیع اندازه ذرات و نیز بالک دانسیته پلیمر تولیدی که منجر به رفع مشکلات سیستم نقل و انتقال پودر و افزایش راندمان تولید و این مزیت باعث افزایش ظرفیت طراحی شده است؛
  • مصرف کمتر ترکیبات کمک کاتالیست‌ها در واکنش پلیمریزاسیون؛
  • مصرف کمتر حلال و نیز عدم تولید نمک‌های زاید تیتانیوم در حین ساخت که منجر به بهبود و نیز کاهش پارامترهای زیست محیطی شده است؛
  • رقابت‌پذیری بالا با کاتالیست‌های تجاری موجود در سطح بازار ایران در تمامی زمینه‌های فرآیندی و عملیاتی؛
  • پایین بودن هزینه تولید محصولات نهایی با استفاده از این کاتالیست.

   

  رئیس بنیاد مستضعفان در مراسم افتتاح ۲ واحد گازی فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد از سرمایه‌گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی این بنیاد در نیروگاه خرم‌آباد خبر داد.
  مهندس پرویز فتاح مورخ 99/3/8در مراسم افتتاح واحد ۱ و ۲ فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد با اشاره به اینکه مسئولان باید خود را خادم مردم بدانند و از این بابت خداوند را شاکر باشند گفت: استان لرستان زینت نظام و کشور است و مردم این استان همواره برای کشورمان هزینه داده‌اند و ۶۲۰۰ فرزند لرستان برای حفاظت از این مرزوبوم به شهادت رسیده‌اند؛ لذا این فداکاری‌های مردم لرستان حق بزرگی بر گردن مسئولان است و ما باید تلاش کنیم تا خادمی بی‌ریا برای این مردم باشیم.
   رئیس بنیاد مستضعفان با تقدیر از شهدا و بخصوص شهید سلیمانی گفت: ما باید تلاش کنیم تا راه شهدا را ادامه دهیم و عمری که خداوند به ما عنایت کرده باید در مسیر کمک به مردم هزینه شود و می‌بایست به‌گونه‌ای عمل کنیم که خداوند ما را به شهدا و این عزیزان ملحق کند.
  وی با تأکید بر اینکه باید برای برقراری عدالت در جامعه تلاش کنیم گفت: بر اساس فرموده خداوند، مستضعفان وارثان زمین و امامان و پیشوایان بر روی زمین خواهند شد و ما باید برای تحقق این موضوع تلاش کنیم.
  فتاح در ادامه به برخی از اقدامات بنیاد مستضعفان برای کمک به مردم لرستان در بحران سیل در این استان اشاره کرد و گفت: بعد از وقوع سیل در لرستان، بنیاد مستضعفان تأمین سیمان موردنیاز برای بازسازی منازل آسیب دیده از سیل را عهده‌دار شد و تا امروز بیش از ۷۷ هزار تن سیمان رایگان برای بازسازی این منازل تخصیص داده شده است و اعلام کردیم بنیاد مستضعفان آمادگی دارد تا سیمان مورد نیاز برای منازلی که هنوز بازسازی نشده‌اند را به‌صورت رایگان بازهم تامین کند.
  رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای تکمیل ۲ واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد گفت: تا امروز بنیاد مستضعفان برای احداث ۲ واحد گازی در فاز نخست این نیروگاه بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده و برای تکمیل این فاز نیز ۱۷۰۰ میلیارد تومان دیگر تا پایان سال در این نیروگاه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
  وی ادامه داد: همچنین با توجه به تصمیم بنیاد مستضعفان برای سرمایه‌گذاری در این نیروگاه به‌منظور تکمیل فاز دوم آن، مجموع سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان در نیروگاه خرم‌آباد به ۶۰۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
  فتاح گفت: این نیروگاه بزرگ‌ترین نیروگاه استان لرستان است که مجوز آن در سال ۸۴ و زمانی که در وزارت نیرو مشغول خدمت بودم صادر شد و با بهره‌برداری از این نیروگاه، علاوه بر تأمین برق استان، زمینه صادرات برق و توسعه صنایع مختلف دیگر در استان لرستان فراهم می‌شود.
  فتاح همچنین با اشاره به طراحی نیروگاه خرم‌آباد به‌صورت سیکل ترکیبی که باعث صرفه‌جویی در منابع می‌شود گفت: ما امروز باافتخار اعلام می‌کنیم که صنعت نیروگاهی در کشور ما بومی‌شده و از فاز صفر تا مرحله طراحی، احداث و بهره‌برداری نیروگاه‌ها ازجمله نیروگاه خرم‌آباد، به دست متخصصین ایرانی انجام شده است.
  نیروگاه‌های بنیاد مستضعفان در بورس عرضه می‌شوند
   وی با تاکید بر نیم‌نگاه بنیاد مستضعفان به مسائل زیربنایی تولید در کشور ازجمله صنعت نیروگاهی گفت: ما در عرصه نیروگاهی کشور فعال هستیم چراکه با توجه به توسعه صنعت و کشاورزی در کشور، بیش از گذشته نیازمند توسعه نیروگاه‌ها برای تأمین برق هستیم.
  رئیس بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: همچنین در نظر داریم تا نیروگاه‌هایمان از جمله نیروگاه خرم‌آباد را در بورس عرضه کنیم تا مردم بتوانند به عنوان سهام‌داران این نیروگاه‌ها، در سود و تولید نیروگاهی سهیم باشند.
  فتاح با اشاره به سیاست بنیاد مستضعفان برای استفاده از نیرو‌های بومی در مناطق مختلف کشور گفت: در نیروگاه خرم‌آباد نیز اولویت اشتغال با نیرو‌های بومی است و عمده نیرو‌های شاغل در احداث فاز یک و ۲ و همچنین نیرو‌های شاغل در زمان بهره‌برداری این نیروگاه از نیروی‌های بومی خرم‌آباد و لرستان هستند.
  وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت تکمیل فاز دوم نیروگاه خرم‌آباد، ما از همین‌جا اعلام می‌کنیم که تمامی درآمد بنیاد مستضعفان از واحد‌های تکمیل‌شده، به خارج استان نخواهد رفت و این درآمد‌های صرف هزینه‌های تکمیل و احداث فاز ۲ این نیروگاه می‌شود.

  . سدها  :

  1-سد ایوشان:

  درتاریخ 93/11/13 با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو سد ایوشان در  شهرستان خرم آباد به بهره برداری رسید.

  کلنگ طرح ایوشان در سال 83 به زمین زده شد و قرار است تا در مدت پنج سال به بهره‌برداری برسد اما به خاطر مشکلات اعتباری ده سال به طول انجامید.

  برای این سد 120 میلیارد تومان هزینه شده است و حجم ذخیره آب آن 52 میلیون مترمکعب بوده که موجودی آن هم اکنون 23 میلیون متر مکعب است

  اهداف پروژه سد ایوشان را تامین آب کشاورزی مطمئن برای اراضی دیم و مستعد پایاب در دشت ایوشان به میزان حدود4350 هکتار خالص یا 5100 هکتار ناخالص ، تامین کمبود آب شبکه احداث شده در دشت چغلوندی با استفاده از آب برگشتی شبکه و تخصیص از آب تنظیمی، جلوگیری از خسارت سیلاب های بزرگ بهاره به رودخانه هرود به اراضی پایین دست وروستا های مجاور، فراهم نمودن امکانات تفریحی وسیاحتی به ویژه با توجه به زیبای های بکر وطبیعی است.

  طراحی شبکه اصلی در 15 واحد زراعی به وسعت 4350 هکتار خالص انجام که 400هکتارآن از طریق سیستم پمپاژ و 3950 هکتار مابقی به روش ثقلی آبیاری می شود.

  سد مخزنی ایوشان در فاصله 1.5 کیلومتری بالا دست روستای ایوشان گلستان وحدود 57کیلومتری شهر خرم آباد و برروی رودخانه هرود واقع شده است و مساحت حوضه آبخیز رودخانه هرود تا محور سد مخزنی ایوشان 120کیلومتر مربع است.

   2- طرح انتقال آب کاکارضا :

  طرح خط انتقال آب رودخانه کاکارضا به شهر خرم آباد مرکز استان لرستان  روز پنجشنبه هفتم بهمن ماه نود پنج با حضور وزیر نیرو و استاندار لرستان و معاون هماهنگ کننده گروه تخصصی کربلا به بهره برداری رسید.
  به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)، طرح انتقال آب رودخانه کاکارضا به شهر خرم آباد به میزان پنج میلیون متر مکعب آب صنعتی و به میزان ۵۵ میلیون مترمکعب در سال آب آشامیدنی شهر خرم آباد را تامین می کند.
  این طرح با ۳۵ کیلومتر طول توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) و کارفرمایی آب و فاضلابلرستان اجرا شده است.
  از دیگر اهداف این طرح در افق ۱۴۲۰ تامین آب جمعیت ۶۱۷ هزار نفر با مصرف سرانه ۲۳۰ لیتر در روز به ازای هر نفر است.
  طول تونل احداث شده برای انتقال آب سه هزار و ۱۱۱ متر و عرض تمام شده آن ۳٫۷ متر می باشد.
  این تونل از ظرفیت دبی ۱۵ مترمکعب در ثانیه برخوردار است.

  3-مخمل کوه ،

  4-زیبا محمد،

  5-کاکاشرف ،

  6-شبیخون،

  7-بختیاری،

 • کارخانه تایر سازی:

   در سفر رئیس‌ جمهوری به لرستان در خردادماه 1393، با توجه به مشکل اشتغال در این استان، آقای روحانی بر اجرای طرح‌ های بزرگ و اشتغالزا با ظرفیت ایجاد اشتغال بالای یکهزار نفر تأکید کرد.
  یکی از این طرح ‌های مهم کارخانه لاستیک ‌سازی خرم‌آباد بود؛ به همین منظور زمینی به مساحت 60 هکتار در شهرک صنعتی شماره سه خرم ‌آباد به این طرح اختصاص یافت و در نهایت کلنگ آغاز عملیات اجرایی آن نیز در مراسمی با حضور محمد شریعتمداری معاون پیشین اجرایی رئیس ‌جمهوری و وزیر فعلی صنعت، معدن و تجارت به زمین زده شد.
  قرار بود با بهره ‌برداری کارخانه لاستیک ‌سازی خرم ‌آباد با سرمایه ‌گذاری حدود یکهزار و 100 میلیارد تومان برای یکهزار و 500 نفر به ‌صورت مستقیم و برای 6 هزار نفر به ‌صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شود؛ اما در لرستان که در فرصت سوزی ید طولایی دارد اجرای این طرح نیز همچون صدها طرح دیگر که سال ‌هاست در مرحله کلنگ زنی باقی مانده است، فقط روی کاغذ اجرایی شد تا این طرح نیز به سرنوشت طرح‌ های دیگر نظیر شهرک پتروشیمی استان، طرح پرورش 6 هزار رأسی گاو شیری دلفان و … دچار شود.
  منکر زحمات انجام‌ شده نیستیم ولی آمارهایی که حکایت از بهبود شاخص‌ های اشتغال در استان دارد با واقعیت میدانی اقتصاد استان هم‌ خوانی ندارد؛ تعداد زیادی از واحدهای صنعتی استان تعطیل یا نیمه تعطیل است؛ برخی دیگر نیز به علت مشکل سرمایه در گردش و بدهی به تملک بانک‌ها درآمده ‌اند.
  لرستان متأسفانه پنجمین استان کشور از نظر تملک واحدهای صنعتی توسط بانک ‌هاست؛ به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌ های صنعتی استان 85 واحد در تملک بانک ‌هاست که از این تعداد 62 واحد در شهرک‌های صنعتی استان واقع شده است.
  به این ترتیب در سال ‌های گذشته وضعیت حوزه صنعت و اشتغال لرستان نه ‌تنها پیشرفت قابل ‌ملاحظه ‌ای نداشته است، بلکه با وجود تلاش مسئولان و برگزاری همایش ‌های مختلف برای جلب سرمایه ‌گذاران، رونق اقتصادی و اشتغال مورد نظر براساس برنامه‌ های پیش بینی شده محقق نشده است.
  اوضاع نابه سامان اقتصادی لرستان رفته ‌رفته پیامدهای اجتماعی خود را آشکار می ‌کند، مهاجرت ‌های بی ‌رویه جوانان جویای کار لرستانی به پایتخت و سایر مراکز استان ‌های برخوردار گواه این مدعاست؛ براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، در فاصله زمانی سال ‏های 1390 تا 1395 بیش از نیم میلیون نفر از سراسر کشور به تهران مهاجرت کرده ‌اند که لرستانی ‌ها رتبه دوم مهاجرت به پایتخت را به خود اختصاص داده‌ اند؛ بر این اساس استان البرز در رتبه نخست این آمار قرار دارد، ولی با توجه به سکونت جمعیت زیادی از لرستانی ‌ها در این استان، می ‌توان این فرضیه را مطرح کرد که به‌ احتمال‌ زیاد تعداد قابل ‌توجهی از مهاجران البرزی به تهران نیز از لرتباران ساکن این استان باشند.
  روزهای اخیر یکی از مسئولان ارشد استان خوزستان هم از مهاجرت جوانان جویای کار لرستانی به این استان خبر داده و به صورت تلویحی از اشغال فرصت‌ های شغلی در این استان از سوی جوانان لرستانی گلایه کرده است.
  پیامدهای اجتماعی داخل استان نیز که چراغ خاموش و زیرپوستی تأثیر خود را گذاشته و می‌ گذارد؛ آمار بالای آسیب ‌های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد، سرقت، نزاع ‌ها و شرارت‌ های خیابانی اگر نه به صورت مستقیم که غیرمستقیم نتیجه بحران اقتصادی، بیکاری و ضعف زیرساخت‌ های توسعه ‌ای در این استان است.
  حالا استاندار لرستان گفته هفته آینده برنامه‌ های اصلی خود را در حوزه‌ های مختلف استان به‌ صورت رسمی اعلام می ‌کند؛ آقای خادمی که خود نیز منتقد وضع موجود است اوایل مهرماه گذشته در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه ‌گذاری لرستان گزارش عملکرد و آمارهای ارائه ‌شده از سوی مدیران کل حوزه اقتصاد و اشتغال استان درباره کاهش سه درصدی بیکاری در این استان را قابل قبول ندانسته و گفته بود 25 هزار شغل لرستان با سه درصد کاهش بیکاری هم ‌خوانی ندارد!
  البته وضع موجود استان ناشی از عملکرد چند سال اخیر مسئولان نبوده و این اوضاع نابه سامان ماحصل مدیریت‌ های ضعیف و باندی دولت‌ ها در دهه‌ های گذشته است؛ سال 1397 از نیمه گذشت و هرچه از نیمه بگذرد رو به اتمام است؛ استاندار لرستان می ‌بایست به این نکته توجه کند که فرصت خدمت به مردم مثل ابر در گذر است؛ اگر دیر بجنبد و به ‌قول ‌معروف این دست و آن دست کند، در نهایت بدون دستیابی به اهداف خود باید تا سه سال دیگر با منصب استانداری لرستان وداع کند.
  به همین منظور راهکارهایی برای پیشبرد امور به مدیریت ارشد استان ارائه می‌ شود.
  یکم؛ از کلنگ زنی‌ های بی‌ حاصل پرهیز شده و بودجه و اعتبارات عمرانی به سمت اجرای طرح‌ های راکد و نیمه ‌کاره و مصوبات بر زمین‌ مانده هدایت شود؛ این کلنگ زنی‌ ها جز به‌ جا گذاشتن زمین‌ های خالی و خا‌کبرداری شده دستاوردی برای مردم لرستان نداشته است.
  دوم؛ از ظرفیت نیروی انسانی متعهد و متخصص از تمام مناطق لرستان استفاده شده و آمایش نیروی انسانی و مدیریتی در استان و نیز جایگزینی مدیران ضعیف و ناکارآمد جدای از خط مشی و دیدگاه سیاسی آنها با افراد توانمند و شایسته در دستور کار قرار گیرد.
  سوم؛ در تدوین برنامه ‌ها و نقشه راه توسعه استان به ‌جای ارائه فهرست ‌های بلندبالای طرح ‌ها که باعث هدر رفت بودجه، وقت و توان دستگاه ‌ها می‌ شود، بر تکمیل و اجرای طرح ‌های مهم و کلیدی در استان تمرکز شود.
  چهارم؛ با اینکه جمعیت لرستان بیش از یک درصد جمعیت کل کشوراست، کمتر از یک درصد بودجه کشور به این استان اختصاص می ‌یابد؛ عمق محرومیت و فاصله معنادار لرستان با استان‌ های برخوردار به حدی زیاد شده که با این اعتبارات، توسعه موردنظر در استان عملی نمی ‌شود.
  متأسفانه در سال‌ های گذشته به ‌جای تلاش برای افزایش بودجه استان و نیز اعتبارات توازن منطقه ‌ای، مدیرانی که بودجه‌ های دستگاه‌ های خود را به مرکز برگشت می‌ دادند مورد تشویق قرار می ‌گرفتند.
  پنجم؛ لرستان پس از خوزستان دومین استان جنگ زده کشور بود و در دوران دفاع مقدس خسارات زیادی به این استان وارد شد، به ‌طوری که مناطق مختلف لرستان 219 بار بمباران شد؛ به همین دلیل بیشتر صنایع مهم را به بهانه نزدیکی این استان به مناطق جنگی، به سایر استان ‌های برخوردار و مرکزی کشور اختصاص داده و منتقل کردند و همین عامل باعث عقب‌ ماندگی لرستان در دهه ‌های بعدی از نظر توسعه شد.
  از سوی دیگر هیچ‌ گاه مسئولان پیگیر اعتبارات ویژه برای این استان جنگ‌ زده نشدند و این ظلمی آشکار و اجحافی بزرگ در حق مردم لرستان بوده و هست؛ مدیریت ارشد استان برای تسریع در توسعه استان می‌ بایست افزایش سهم لرستان از بودجه و اعتبارات عمرانی کشور را پیگیری کرده و آن را به‌ عنوان یک مطالبه عمومی و به ‌حق از مسئولان کشوری طلب کند.
  ششم؛ مردم کاری به آمارهای روی کاغذ ندارند، مسئولان هم نباید به این آمارها دل ‌خوش کنند؛ درصورتی‌ که در مدت باقی ‌مانده از عمر دولت دوازدهم در هر کدام از 11 شهرستان استان حتی اگر یک یا دو طرح مهم، راهبردی و اشتغال ‌زا اجرا شود، تأثیر خود را در رونق اقتصاد و اشتغال استان خواهد گذاشت؛ ضمن این که با ایجاد کار برای جوانان، مردم و خانواده‌ها به ‌صورت ملموس اقدامات توسعه‌ ای را درک خواهند کرد.
  همان کاری که ابراهیم فرح‌ بخشیان استاندار وقت لرستان (1353 تا 1355) انجام داد؛ فرح ‌بخشیان با ایجاد صنایع مهم و اشتغالزایی نظیر مجتمع کشت و صنعت، چرم و پوست، پارسیلو

  وزیر راه و شهرسازی: موانع پروژه کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد برطرف می‌شود

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد اسلامی عصر امروز مرخ 98/11/21در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: امروز در جلسه  ستاد اقتصاد مقاومتی وضعیت پروژه‌های  گوناگون استان مرور شد و در جلسه برای تعدادی از این پروژه‌ها که مشکلاتی داشتند با دستگاه‌ها و مسئولان ارشد مربوطه ارتباط برقرار کردیم تا با ارائه راهکارهایی موانع توقف برطرف شود که از جمله این پروژه‌ها کارخانه سیمان، پالایشگاه، کارخانه ذوب آهن و لاستیک سازی بود.

  وی افزود:  پیرامون این پروژه‌هاگفت‌وگو کردیم و تصمیماتی گرفتیم، در مورد پروژه‌های آب نیز برای آنهایی که منابع داشت در ستاد تصویب شد تا برای تخصیص اعتبار بیشتر پروژه‌ها تامین مالی صورت گیرد.

  وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در جلسه مذکور پروژه‌های حوزه راه استان، راه آهن، فرودگاه و پروازهای آن نیز مورد بحث قرار گرفت و تصمیم بر این شد ما بتوانیم آزاد راه اراک – خرم‌آباد را تا قبل از پایان دولت به بهره‌برداری برسانیم و فاز نخست آن که 68 کیلومتر است تا هفته دولت افتتاح می‌شود.

  وی بیان کرد: سایر پروژه‌های راه سازی و راه‌های روستایی نیز کمک می‌کند تا بزرگراه‌های استان رشد مناسبی تا پایان دولت پیدا کند. در مورد لاستیک سازی خرم‌آباد نیز باید گفت با توجه به تماس‌هایی که در داخل جلسه انجام گرفت، مشکلات ارز برطرف شده است. در داخل جلسه با مدیر عامل بانک صنعت و معدن ارتباط برقرار کردم.  پیگیری‌های استاندار نیز موثر واقع شده و اعلام کردند که مانعی بر سر راه آن نیست که در نهایت به مسئولان استان گفتم شروع به احداث کارخانه احداث کنند و سرعت داده شود.

  اسلامی گفت: کارخانه فولاد استان نیز موانعی داشت که مربوط به دستگاه‌های نظارتی و قضایی بود که بنا شد توسط سرمایه گذاری فولاد مبارکه فراخوان شود تا حضور پیدا یابند و مشارکت کنند برای این کارخانه نیز با مدیر فولاد مبارکه هماهنگی کردیم که مجدد حضور یابند و کار را دنبال کنند.

  وی در بحث سدهای استان نیز تصریح کرد: یک تا دو سد در استان نیاز به تامین اعتبار داشت که قرار شد برای آنها با معاون اول رئیس جمهور که فرمانده اقتصاد مقاومتی کشور است مکاتبه کنیم تا از دستور وی استفاده کنیم.  98/11/21

   

 • دهکده المپیک     :

  شروع ساخت دهکده المپیک خرم آباد از سال ۱۳۸۶

  برای جبران کمبود مکان‌های ورزشی عملیات اجرایی دهکده المپیک از ۱۱ سال پیش در خرم آباد آغاز شد. اما با وجود گذشت این چند سال هنوز که هنوز است به بهره برداری نرسیده است.

  عزیزپوریان، مدیرکل ورزش و جوانان استان لرستان درباره عملیات اجرایی دهکده المپیک گفت: مجموعه ورزشی خرم آباد، که به نام دهکده المپیک نامگذاری شده است، از سال ۱۳۸۶ جا نمایی شده و بعضی از پروژه‌های آن در همین تاریخ شروع به کار کرد. این طرح تاکنون ۵۰ میلیارد تومان اعتبار صرف ساخت دو مجموعه آن شده است. بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز داریم تا این طرح به بهره برداری برسد.

  مجموعه ورزشی خرم آباد ۲۳ طرح پیش بینی شده است که از این تعداد ساخت ورزشگاه ۱۵ هزار نفری و سالن ژیمناستیک به اداره کل راه و شهرسازی استان لرستان واگذار شده است.

  پیامنی، معاون فنی و اجرای راه و شهرسازی استان لرستان گفت: استادیوم ۱۵ هزار نفری خرم آباد در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در دست احداث است که زیربنای پروژه ۱۹ هزار متر مربع است کلیه فضا‌هایی که یک ورزشگاه ۱۵ هزار نفری باید داشته باشد، در این طرح دیده شده است. پیشرفت این طرح ۵۲ درصد است.

  وی در ادامه افزود:اگر ۲۰ میلیارد تومان در سال جاری به طرح اختصاص داده شود تا پایان امسال امکان بهره برداری از طرح از نظر فنی و اجرایی امکان پذیر خواهد شد.

  مدیرکل ورزش و جوانان استان لرستان از اتمام طرح مجموعه دومیدانی خبر داد و گفت: مجموعه بزرگ دوو میدانی استان لرستان، مجموعه‌ای است که در ۱۴ هزار متر%8

درباره ی مدیر

مطلب پیشنهادی

کشاورزی خرم آباد

 کشاورزی  : تجهیز 6هزار هکتار از اراضی خرم‌آباد به سیستم آبیاری نوین مدیرجهادکشاورزی خرم‌آباد از …

صنایع

کارخانه ها   : صنعت شهر خرم‌آباد روند رو به رشدی طی ده های گذشته …