پادگان ۰۷ خرم‌آباد

زمان مطالعه این مطلب تنها: 5 دقیقه
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون اراضی پادگان ۰۷ خرم‌آباد به شماره ۲۷/۸/۱۳۹۴ ۳۰۰/۴۸۰۲۳ در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب و در روزنامه رسمی شماره 831 مورخ 16 آذر 94 ثبت رسمی شد.
متن این مصوبه خطاب به استاندار و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان به شرح ذیل ابلاغ شد:
استاندار محترم و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان
شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۱/۸/۱۳۹۴، طرح اراضی پادگان ۰۷ خرم‌آباد را پیرو صورت‌جلسه مورخ ۷/۷/۱۳۹۴ کمیته فنی ـ تخصصی معماری، طراحی شهری و چینی‌جاهای باارزش و با حضور معاون محترم مهندسی فرمانده محترم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرارداد و ضمن تقدیر از هماهنگی به عمل آمده میان ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و استانداری لرستان، توسط معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در تهیه طرح اراضی پادگان ۰۷ خرم‌آباد و توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد و قابلیت‌های ویژه اراضی، موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در بستر طبیعی شهر، مورفولوژی و توپوگرافی منطقه، ارزش‌های اکولوژیک، دید و منظر قلعه تاریخی فلک‌الأفلاک، صیانت از بناهای باارزش در سایت و هم پیوندی با بافت پیرامونی و مهم‌تر تغییر رویکرد و نگاه ویژه و توأمان به ارتقاء کیفیت محیط زندگی در شهر و ملاحظات اقتصادی، کلیات طرح تأیید و مقرر گردید اداره کل راه و شهرسازی استان لرستان ظرف مدت دو ماه نسبت به اصلاح و تکمیل طرح طبق مفاد صورت‌جلسه مورخ ۷/۷/۱۳۹۴ کمیته فنی ـ تخصصی به شرح زیر اقدام نماید و نتیجه پس از بررسی در دبیرخانه شورای عالی توسط دبیر شورا ابلاغ گردد.
۱ ـ در خصوص بندهای ۱ ـ ۲ و ۳ ـ ۲ صورت‌جلسه کمیته فنی ـ تخصصی در خصوص لکه شمال شرقی سایت و حفظ کلیه لکه‌های پراکنده فضای سبز موجود داخل بافت مسکونی، موضوع مجدداً در کمیته یادشده مطرح و نتیجه توسط دبیر شورا ابلاغ شود.
۲ ـ فعالیت‌های مورد انتظار از سالن تیراندازی و شعبه سلاح و مهمات، فعالیت‌های یادشده به‌عنوان فعالیت‌های ورزشی و اداری، در لکه‌های اداری موجود در طرح، قابل‌استقرار خواهند بود.
۳ ـ کاربری تعیین شده برای آثار واجد ارزش موجود در سایت (شش بنای موجود در میانه سایت و بناهای ضلع غربی، مجاور خیابان انقلاب) از کاربری تجاری و اداری به کاربری فرهنگی تغییر یافته و فعالیت‌های تجاری و اداری (در هماهنگی با ویژگی فرهنگی و تاریخی بناهای مذکور) ذیل فعالیت‌های مجاز قابل‌استقرار در کاربری‌های فوق منظور شوند.
۴ ـ لازم است نسبت به ارائه ضوابط (در خصوص ۱ ـ فعالیت‌های قابل‌استقرار در کاربری‌ها ۲ ـ ضوابط ساخت‌وساز در بخش مسکونی ۳ ـضوابط ساخت‌وساز در مجاورت بناهای با ارزش ضلع غربی سایت ۴ ـ ضوابط مرمت و احیاء بناهای با ارزش موجود در سایت)، با عنایت به مجموعه ویژگی‌های بستر قرارگیری طرح (بستر فرهنگی، تاریخی و طبیعی شهر خرم‌آباد، ویژگی‌های معماری بومی شهر، هم‌جواری با بناهای باارزش میراثی، لزوم برقراری ارتباط بصری میان درون و پیرامون سایت، تأمین فعالیت‌های گردشگری و اقامتی در لکه‌های تجاری موجود در طرح و طرح تفکیک اراضی و سایر موارد مندرج در صورت‌جلسه مورخ ۳۰/۱۰/۱۳۹۳ کمیته فنی ـ تخصصی) اقدام گردد.
۵ ـ هرگونه تغییر در کاربری‌های پیش‌بینی‌شده، تراکم ساختمانی و الگوی تفکیک، به‌عنوان مغایرت اساسی تلقی می‌گردد.
۶ ـ به‌منظور ایجاد زمینه تحقق‌پذیری و مدیریت یکپارچه طرح (و تعیین الگوی مالکیت اراضی) لازم است شورای نظارت بر سازمان اجرایی طرح، متشکل از نمایندگان استانداری لرستان، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، شهرداری خرم‌آباد، سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری و دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تشکیل شود و کلیه اقدامات اجرایی بر اساس طرح مصوب، تحت نظر این شورا انجام پذیرد.
مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می‌شود.
معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ـ پیروز حناچی

موافقت شورای عالی معماری و شهرسازی با تغییر کاربری پادگان 07 خرم آباد

دریافت خبر : دوشنبه 23 آذر 1394 ساعت 15:12

خرم آباد/خبرگزاری صداوسیما/ اجتماعی
شورای عالی معماری و شهرسازی کشور با تغییر کاربری پادگان 07 خرم آباد موافقت کرد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، معاون عمرانی استاندار گفت: بنا بر مصوبه این شورا که به استانداری و شورای برنامه ریزی و توسعه لرستان ابلاغ شده است، با توجه به ویژگی های منحصر به فرد اراضی پادگان 077 و موقعیت جغرافیایی و قرار گیری آن در بستر شهر و دید و منظر قلعه تاریخی فلک الافلاک با کلیات طرح تغییر کاربری اراضی این پادگان موافقت و مقرر شده است اداره کل راه و شهرسازی لرستان ظرف مدت دو ماه برای اصلاح و تکمیل آن اقدام کند.
محمد اصلانی گفت: با هماهنگی ها انجام شده ارتش می تواند با فروش این زمین مقدمات انتقال ساختمان و تجهیزات خود را فراهم کند.
وی افزود: با تغییر کاربری اراضی پادگان 07 مساحت گسترده ای از اراضی مرکز شهر خرم آباد برای ایجاد مراکز گردشگری، تجاری، مسکونی اختصاص خواهد یافت.
پادگان 07 خرم آباد در مرکز شهر خرم آباد و در مجاورت خیابان انقلاب این شهر قرار گرفته و بخشی از ابنیه آن دارای ارزش فرهنگی و تاریخی است.
بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی کشور، استانداری ها موظف به پیگیری انتقال پادگان های نظامی به خارج شهر هستند.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نامه‌ای به استاندار لرستان مراتب ثبت ملی یک اثر را ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه خبری یافته، “زهرا احمدی‌پور” در نامه‌ای به هوشنگ بازوند استاندار لرستان مراتب ثبت یک اثر فرهنگی‌تاریخی را در فهرست آثار ملی ابلاغ کرد.
در نامه رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که امروز 8 اسفند به استاندار لرستان ارسال شده، آمده است:
«در اجرای بند (ج) ماده‌واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی‌تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی‌تاریخی ”محوطه و مجموعه بناهای پادگان 07 خرم‌آباد“ واقع در خرم‌آباد، خیابان انقلاب، روبه‌روی پارک شهید مطهری، محدوده پادگان 07 ارتش که پس از طی تشریفات قانونی لازم به‌شماره 31568 مورخ 1395/7/10 در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده، ابلاغغ می‌گردد.
اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی‌ربط در استان ابلاغ شود و از نتیجه این سازمان را مطلع فرمایید.»
شایان ذکر است طی روز جاری معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نامه‌ای به استانداران استان‌های لرستان، خراسان رضوی، قزوین، آذربایجان غربی، اصفهان و یزد، مجموعا مراتب ثبت ملی 16 اثر را ابلاغ کرد.  95/12/8
نامه میراث فرهنگی جهت ثبت پادگان 07 خرم آباد در آثار ملی
دستور وزیر راه برای دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی راجع به شروع مطالعه و اجرای ساماندهی رودخانه ظرف چهار هفته آتی و طرح موضوع انتقال پادگان صادر شد
به گزارش پایگاه خبری یافته، در دیدار امروز “هوشنگ بازوند” استاندار لرستان با آخوندی وزیر راه و شهرسازی موضوع شروع اجرای ساماندهی رودخانه خرم‌آباد، تعیین تکلیف موضوع پادگان 07 ارتش برای انتقال آن به خارج شهر، ساخت پایانه جدید فرودگاه خرم‌آباد و اجرای طرح مصون‌سازی فرودگاه از خطر سیلاب مطرح شد.
آخوندی وزیر راه و شهرسازی در سفر قبلی خود به لرستان، اجرای ساماندهی و زیباسازی رودخانه خرم‌آباد را توسط معاونت مربوطه وزارت راه و شهرسازی، همکاری لازم در انتقال پادگان 07 و برخی موضوعات دیگر را وعده داده بود که استاندار لرستان پی گیر تحقق این وعده شد.

در این جلسه دستور وزیر برای دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی راجع به شروع مطالعه و اجرای ساماندهی رودخانه ظرف چهار هفته آتی و طرح موضوع انتقال پادگان صادر شد و به شرکت فرودگاه‌های کشور نیز برای همکاری در ساخت پایانه جدید و پرواز حجاج از فرودگاه توسط دکتر آخوندی دستور داده شد.  96/1/29

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.