آبشار ها 

زمان مطالعه این مطلب تنها: 2 دقیقه

آبشار ها 

 

  • آبشار بیشه

این آبشار با چشم اندازی زیبا یکی از آبشارهای زیبای ایران واقع در 50 کیلومتری شهرستان خرم آباد است. ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰ متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار می‌باشد و عرض تاج آبشار ۲۰ متر می‌باشد. در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پر آب متعددی دیده می‌شود که پس از گذشتن از ایستگاه قطار آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.
به علت هم جواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه آهن بیشه می‌توان آن را یک منطقه گردشگری مناسب دانست.راه دسترسی از طریق راه آهن دورود اندیمشک و راه زمینی از طریق خرم آباد است.

  • آبشار چم چید(بیشه گرم ) :

    آبشار چم چید یا بیشه آبگرم یکی از زیباترین مناطق گردشگری خرم آباد است که بخاطر نزدیکی به آبشار بیشه کمتر معرفی شده است. این دره دیدنی شامل چند آبشار پلکانی بوده که در فاصله  50 کیلومتری خرم آباد واقع شده و در امتداد جاده راه آهن قرار دارد.

  • آبشار نوژیان :

آبشار نوژیان در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد در بخش پاپی واقع شده است. ارتفاع آبشار ۹۵ متر و عرض تاج آن ۵ متر می‌باشد. این آبشار زیبا از آهک های دوران سنوزوئیک سرچشمه می گیرد. مسیر دسترسی به این منطقه از طریق جاده آسفالته خرم‌آباد به گردنه نوژیان امکان‌پذیر است.

  • آبشار وارک  :

این آبشار در غرب گردنه نوژیان در بخش پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد به فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتر و در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است. سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است که پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو می‌ریزد و آبشار دوم را به وجود می‌آورد. در فصل کم‌آبی ارتفاع قسمت اول ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۵/۱۵ متر با عرض نزدیک به ۶  می‌باشد و یکی از زیباترین مناظر را در این منطقه پدید می‌آورد. حداکثر ارتفاع آبشار به ۵۷ متر می رسد و عرضی معادل ۵۰ متر را دربر می‌گیرد. سرچشمه این آبشار از سازند های کرتاسه است.

  • آبشار سرکانه :

این آبشار در روستای گریت بخش پاپی در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان خرم‌آباد به ارتفاع ۱۵ متر و عرض تاج ۱۷ متر قرار دارد و از جمله جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان محسوب می‌گردد. فاصله این آبشار تا بخش پاپی حدود یک ساعت پیاده‌روی می باشد. این آبشار در گویش محلی به تاف هفت چشمه معروف است. پوشش جنگلی اطراف آبشار را درختان بلوط، زالزالک و مو تشکیل می‌دهند.

  • آبشارهای دره گرم:

مجموعه آبشارهای کوه مخمل کوه در شمال خرم آباد قرار دارند این آبشار ها بر اثر فرسایش در واحد کنگلومرای سازند امیران تشکیل شده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.