خانه «آخوند ابو» خرم‌آباد

زمان مطالعه این مطلب تنها: 2 دقیقه

 خانه تاریخی «آخوند ابو» خرم‌آباد

خانه «آخوند ابو» خرم‌آباد مربوط به اوایل دوره پهلوی است که در یکی از محله‌های قدیمی بافت تاریخی خرم‌آباد به نام محله درب باباطاهر (دَربُو طاهر) در خیابان امام خمینی(ره)، دوازده‌برجی، روبه‌روی قلعه فلک‌الافلاک واقع‌شده و در حال حاضر نیز به‌عنوان موزه صنایع‌دستی استان تغییر کاربری داده است.

خانه «آخوند ابو» خرم‌آباد که تحت عنوان «خانه جهانگردی» از آن یاد می‌شود، در مرکز شهر خرم‌آباد و در ضلع غربی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک واقع‌شده است. این بنای زیبا مربوط به اوایل دوره پهلوی است.

این اثر ارزشمند که یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های شهر خرم‌آباد محسوب می‌شود در سال‌های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت‌شده و با شماره 2432 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختمان آخوندابو متعلق به شخصی به نام میرزا محسن قاضی بوده که اصالتاً خوزستانی و به‌عنوان قاضی‌القضات شهر معروف بوده و در این ساختمان به کار قضاوت مشغول بوده است.

ساختمان به‌نوعی درگذشته کاربری مسکونی داشته است. بعد از تملک و مرمت جامع آن توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان، به‌عنوان خانه جهانگرد کاربری پیداکرده و در حال حاضر نیز به‌عنوان موزه صنایع‌دستی استان تغییر کاربری داده است.

این بنا در یکی‌از محله‌های قدیمی بافت تاریخی خرم‌آباد به نام محله درب باباطاهر (دَربُو طاهر) در خیابان امام خمینی(ره)، دوازده برجی، روبه‌روی قلعه فلک‌الافلاک واقع گردیده است.

خانه مذکور ازجمله خانه‌های نیم‌درون‌گرا است که دارای دو بخش زمستانه و تابستانه است که بخش زمستانه در دو اشکوب (طبقه) احداث‌شده که دارای اتاق‌های طَنَبیه سه‌دری و بخش شاه‌نشین پنج‌دری است.

عمده تزیینات به‌کاررفته در آن از نوع قطاربندی، گل‌انداز و خفته راسته است و مصالح به‌کاررفته در بنا از نوع سنگ، آجر، چوب و ملات است.    96/11/14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.