سد مخملکوه

شروع عملیات اجرایی سد مخملکوه 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه آب شرب شهر خرم‌آباد با جمعیتی حدود ۴۰۰ هزار نفر، از طریق چند دهنه چشمه و حدود ۴۰ حلقه چاه آبرفتی و آهکی تأمین می‌شود، گفت: با توجه به تغییر اقلیم، افزایش دما و کاهش بارندگی و تأثیر شدید آن بر منابع آبی، ضرورت دارد اقدامی اساسی جهت تأمین آب شرب بلندمدت و پایدار آن صورت بگیرد.

رضا میرزایی اظهار کرد: تأمین آب شرب بلندمدت و پایدار خرم‌آباد به‌عنوان پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهر لرستان در سال‌های گذشته در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار گرفت.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ و ۹۶ ، شش پروژه مهم سدسازی ازجمله سد مخملکوه خرم‌آباد از اولویت وزارت نیرو خارج شدند و اعتبار مصوب آن‌ها یک‌میلیون ریال و تخصیص آن صفر شد.

میرزایی ادامه داد: با پیگیری‌های این شرکت، همکاری استاندار و تلاش و همت نمایندگان شهرستان‌های خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی سه پروژه مهم سد زیبامحمد، سد مخملکوه و شبکه آبیاری کاکارضا از فریز خارج شدند و در سال ۹۷ ردیف اعتباری گرفتند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان ادامه داد: اعتبار مصوب سد مخملکوه و شبکه آبیاری آن روی‌هم‌رفته ۹ میلیارد و تخصیص آن ۵ میلیارد تومان است.

میرزایی عنوان کرد: طرح کاکارضا شامل شش مؤلفه بوده که یکی از مؤلفه‌های آن سد مخملکوه بوده و هدف از اجرای آن تأمین آب درازمدت و پایدار شهر خرم‌آباد برای افق ۱۴۲۵ است.

وی افزود: ساختگاه این سد در هفت کیلومتری شمال شهر خرم‌آباد و در ضلع شرقی مخمل کوه واقع شده است.

میرزایی یادآور شد: دو مؤلفه طرح کاکارضا شامل بند انحرافی و تونل انتقال آب آن به طول ۳۱۱۱ متر و عرض 7.3 متر و با ظرفیت عبور دبی ۱۵ مترمکعب در ثانیه اجراشده است.

این مسئول در خصوص مشخصات و ابعاد سد مخملکوه گفت: این سد از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی بوده که ارتفاع آن ۵۳ متر، طول تاج ۶۶۳ متر، حجم مخزن ۳۳ میلیون مترمکعب و آب قابل تنظیم سالیانه آن معادل ۶۰ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان در خصوص وضعیت تخصیص آب سد مخملکوه تصریح کرد: سد مخملکوه دارای ۶۰ میلیون مترمکعب تخصیص بوده که ۵۵ میلیون مترمکعب آن برای شرب درازمدت شهر خرم‌آباد و 5 میلیون جهت مصارف صنعتی است.

وی در خصوص زمان شروع عملیات اجرایی سد مخملکوه و مدت‌زمان اجرای آن گفت: اسناد مناقصه توسط مهندسین مشاور در دست تهیه بوده و در نیمه دوم سال ۹۷ مناقصه برگزار و با انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود و دوره اجرای آن 3 ساله بوده و مجموع هزینه‌ها حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است.  97/6/11

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

ما برای بهتر ارائه دادن خدمات به شما بازدیدکننده محترم از کوکی مرورگر استفاده می کنیم.